Quantcast

piątek, 20 maja 2022 r., imieniny Bazylego, Bernardyna, Bronimira

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Uroczysta sesja rady miasta otwiera Dni Ostrołęki. Wręczono odznaki honorowe (zdjęcia, wideo)

Miejski samorząd rozpoczął oficjalnie święto miasta. Dni Ostrołęki zainaugurowano mszą świętą w intencji mieszkańców oraz uroczystą sesją w sali widowiskowej Ostrołęckiego Centrum Kultury, gdzie wręczono m.in. odznaki honorowe "Za zasługi dla miasta Ostrołęki" oraz "Zasłużony dla Młodzieży Ostrołęckiej".

Posiedzenie otworzył Wojciech Zarzycki, przewodniczący Rady Miasta Ostrołęki. Punktem kulminacyjnym było wręczenie honorowych odznak "Za zasługi dla miasta Ostrołęki". Do grona osób i instytucji zasłużonych dla naszego miasta dołączyły cztery osoby i jedno stowarzyszenie - śp. Ewa Niewiarowska, Przemysław Świercz, Jan Markiewicz oraz Ekomena. Młodzieżowa Rada Miasta odznaczyła Klub Oczko oraz Miejską Bibliotekę Publiczną.

Reklama

Honorowe odznaki "Za zasługi dla miasta Ostrołęki" otrzymali:

Śp. Ewa Niewiarowska od 1999 r. była nauczycielem Zespołu Szkół nr 5 im. Unii Europejskiej w Ostrołęce, a po zmianach w oświacie nadal pracowała w III LO im. Unii Europejskiej. Przez wszystkie lata pracy całym sercem oddała się młodzieży, rodzicom i całej społeczności lokalnej. W swojej pracy widziała sens życia. W ciągu wszystkich lat pracy z dużym poświęceniem swojego prywatnego czasu, corocznie przygotowywała młodzież do olimpiad i konkursów przedmiotowych. Efekty tej pracy można było zauważyć po ilości laureatów i finalistów w różnych kategoriach. Na przestrzeni lat 2004-2021 przygotowała: 1 Laureata Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Ekologicznej, 14 Finalistów Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Ekologicznej, 2 Finalistów Olimpiady Biologicznej (etap wojewódzki), 3 Finalistów Olimpiady Biologicznej (etap centralny), 3 Laureatów Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności, 2 Finalistów Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności, 1 Laureata w Olimpiadzie Interdyscyplinarnej dla szkół średnich "Biologia i język obcy", 1 Laureata w I Mazowieckiej Olimpiadzie Pro Medicus, 3 finalistów w I Mazowieckiej Olimpiadzie Pro Medicus, 5 finalistów Ogólnopolskiego Konkursu "Mam haka na raka", I miejsce (grupowo) w Międzypowiatowym Konkursie Ekologicznym "Zielono mi", I miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym o tematyce AIDS, II miejsce w Olimpiadzie Szkół Promocji Zdrowia w Płocku.

Ewa Niewiarowska przez kilka lat sprawowała opiekę nad stypendystami realizującymi projekty edukacyjne w ramach Mazowieckiego Projektu Stypendialnego dla uczniów szczególnie uzdolnionych. Za swoje oddanie i ciężką pracę przez dwa kolejne lata była mianowana laureatem Konkursu - "Opiekun Stypendysty Roku 2019/2020" i "Opiekun Stypendysty Roku 2020/2021". Czynnie brała udział we wszystkich projektach unijnych realizowanych w szkole. Sprawowała opiekę nad młodzieżą w trakcie spotkań międzynarodowych. Sama stworzyła i realizowała szereg projektów prozdrowotnych i ekologicznych. Przygotowywała wiele wystaw, akcji, konkursów lokalnych i happeningów. Prowadziła edukację ekologiczną i zdrowotną, akcje charytatywne, współpracowała z organizacjami pozarządowymi, szkołami i zakładami pracy na terenie miasta. Pod kierunkiem Ewy Niewiarowskiej wykonano prace badawczo-naukowe, za które nagradzano uczniów tj. wyróżnienia i nagrody w Ogólnopolskich Konkursach: "Eko-Planeta", "Zielona Piramida Marzeń", "Dla ziemi, dla siebie", "Woda pełna treści". Za swoje zaangażowanie uzyskała tytuł Honorowy Przyjaciel Ziemi. Jej klasy uczestniczyły w zajęciach Szkoły Promocji Zdrowia. Cztery uczennice Ewy Niewiarowskiej za działania ekologiczne zdobył tytuł "Orła Ostrołęki". W wojewódzkim konkursie "Porządkujemy i odnawiamy las" uczniowie Ewy Niewiarowskiej zdobyli I miejsce za najlepszy program edukacyjny. Swoją postawą i zaangażowaniem Pani Ewa Niewiarowska zachęcała uczniów do rozwijania zainteresowań biologicznych, wzbogacała ich umiejętności praktyczne, motywując do działań lokalnych i ogólnopolskich.

Więcej na ten temat:

Śp. Ewa Niewiarowska wśród zasłużonych dla miasta Ostrołęki

Przemysław Świercz urodził się w Ostrołęce. Tu mieszkał i chodził do szkoły podstawowej oraz średniej. W 1999 roku ukończył II Liceum Ogólnokształcące im. K.C Norwida. Przygodę z piłką nożną rozpoczął w klubie Narew Ostrołęka, gdzie trenował do poziomu juniora młodszego. Jednocześnie był tancerzem zespołu ludowego "Ostrołęka" a później "Warszawa". Po ukończeniu szkoły średniej, dalej swoją przyszłość chciał wiązać ze sportem, dlatego udał się na studia do Warszawy, gdzie ukończył Akademię Wychowania Fizycznego im. J. Piłsudskiego. 

W czerwcu 2009 roku uległ bardzo poważnemu wypadkowi, który skończył się utratą nogi. Mimo tych tragicznych wydarzeń nie poddał się, a co więcej, dzięki miłości do sportu odzyskał wiarę w samego siebie i stał się jeszcze silniejszym człowiekiem. Sport stał się dla niego formą rehabilitacji zarówno fizycznej, jak i mentalnej. Szybko wrócił do pracy na basenie, biegania i treningów na siłowni. Dzięki swojej determinacji próbował kolejno sił w pływaniu oraz koszykówce na wózkach, które, jak okazało się później, były tylko przystankami i treningiem przed powrotem do jego ukochanej dyscypliny - piłki nożnej w odmianie amp futbolu. Z niezwykłą radości oraz motywacją uczęszczał na kolejne treningi. Jego talent szybko został wypatrzony przez trenerów Reprezentacji Polski w amp futbolu, do której dołączył w 2011 roku. Jego charyzma oraz zdolności przywódcze przełożyły się na siłę całej kadry narodowej, gdzie został jej kapitanem. Poprowadził Reprezentację Polski do brązowych medali Mistrzostw Europy w roku 2017 i 2021 oraz czwartego miejsca w Mistrzostwach Świata w roku 2014. Na arenie klubowej zdobył trzy tytuły Mistrza Polski z zespołem Husaria Kraków oraz tytuł z Wisłą Kraków, której zawodnikiem jest od 2020.

Mimo tych wszystkich sukcesów i tego, że na co dzień mieszka w podwarszawskim Sulejówku, nigdy nie zapomniał o Ostrołęce, której jest częstym gościem, a przez sport stał się jej swoistym ambasadorem. Jego silny charakter wykorzystuje na co dzień w życiu zawodowym, gdzie jest trenerem biznesu oraz trenerem mentalnym. Doświadczenie w pracy z ludźmi zdobywał w centrum sportowo - rekreacyjnym. Przechodził wszystkie szczeble struktury firmy, zaczynając pracę od podstaw, jako ratownik i instruktor pływania, kończąc na stanowisku dyrektora ds. sportu. Zaczynał od nauki zarządzania sobą, kończył na zarządzaniu zespołami. Prowadził szkolenia z obsługi klienta. Prywatnie również się spełnia jako szczęśliwy mąż i tata dwóch wspaniałych córeczek. Jego dewizą oraz pasją jest poznawanie drugiej osoby taką, jaką jest, a nie taką, jaką wydaje się nam, że może być...

Więcej na ten temat:

Przemysław Świercz z odznaką honorową miasta Ostrołęki

Jan Markiewicz swoją przygodę z rowerem zaczął w 1974 roku od wyścigu przełajowego, w którym to zajął III miejsce. Później intensywnie uczestniczył w wyścigach lokalnych i ogólnopolskich. Pierwsze poważne sukcesy przyszły po prawie 2-latach ciężkiej pracy. W 1976 roku startował kolejno w: wyścigu szosami Podlasia - II miejsce, kryterium uliczne pod Mostami Warszawy (dookoła Cytadeli) - II miejsce, Górskie Mistrzostwa Warszawy - II miejsce.

Początek sezonu w 1977 roku zwiastował sukcesy, ponieważ zakwalifikował się do Mistrzostw Polski w przełajach (przygotowania do wyścigów na szosie). Dzięki trenerowi Kazimierzowi Górskiemu, stworzyli drużynę kilku dobrze zapowiadających się kolarzy. Na ogólnopolskich wyścigach zaczęli zajmować miejsca w pierwszej dziesiątce, co jeszcze rok wcześniej wydawało się nierealne. Podczas Spartakiady Młodzieży w Bełchatowie zajęli IV miejsce w jeździe drużynowej na czas, a Pan Jan został Mistrzem Polski i Mistrzem Spartakiady, ze startu wspólnego.

Po spartakiadzie przyszedł czas na Drużynowe Mistrzostwa Polski, gdzie drużyna w składzie: Kamiński Wiesław, Sadłowski Andrzej, Lewczuk Mirosław, Jan Markiewicz zdobyła tytuł Wicemistrzów Polski Juniorów. Ten sezon Markiewiczowi udało mu się zakończyć II miejscem w punktacji PZKOL za wyścigi punktowane i został powołany do kadry Polski Juniorów na 1978 rok. Zwieńczeniem tych przygotowań, miały być Mistrzostwa Świata Juniorów, które odbywały się w Waszyngtonie. Los jednak sprawił inaczej. Nieobecność na Mistrzostwach Świata została Panu Janowi wynagrodzona powołaniem do grupy na Olimpiadę w Moskwie, co z kolei objęło go zakazem zmian barw klubowych i co utrudniło w poważnym stopniu kontynuowanie pasji kolarstwa. Jan Markiewicz do dziś kocha kolarstwo. Aktualnie razem z kolegami kontynuuje przygodę w "Klubie Kolarskim 24h Ostrołęka".

Więcej na ten temat:

Jan Markiewicz uhonorowany odznaką "Za zasługi dla miasta Ostrołęki"

Ekomena to prężna grupa ostrołęczan oraz mieszkańców regionu, którym bliskie są spotkania na łonie natury i dbanie o środowisko naturalne. Podstawowym celem działalności jest służba społeczna dla zachowania i poprawy równowagi środowiska naturalnego człowieka w jego przestrzeni przyrodniczej, dbałość o zachowanie dziedzictwa przyrodniczego i unikalnych zasobów środowiska naturalnego kraju, a edukacja przyrodnicza związana z ochroną środowiska jest priorytetem działalności programowej stowarzyszenia.

Pieszo, kajakiem i rowerem - to podstawowe sposoby Ekomeny na propagowanie zdrowego stylu życia, poznawania natury i pomocy w jej należytym utrzymaniu. Przez 15 lat działalności w naszym mieście nie ma chyba osoby, która nie słyszałaby nazwy Ekomena oraz nie kojarzyła choćby jednego wydarzenia organizowanego przez to stowarzyszenie. Swoją działalność Ekomena rozpoczęła od organizacji nieoczywistych w tamtych czasach wydarzeń. Po raz pierwszy w Ostrołęce pojawiły się m.in. spacery noworoczne. Stowarzyszenie organizowało również wycieczki i rajdy rowerowe, akcje sadzenia lasu i drzew, spływy kajakowe, obozy, naukę udzielania pierwszej pomocy, imprezy sportowo-turystyczne, wycieczki historyczne, przeprawy promem, promocję łąk kwiatowych i budek dla ptaków, lekcje ekologii w szkołach oraz duże wydarzenie, jakim były obchody Dnia Ziemi w Ostrołęce. Członkowie i sympatycy organizacji brali aktywny udział w akcjach sprzątania świata, konsultacjach społecznych dotyczących budowy nowych dróg i ścieżek rowerowych oraz akcji "Firanka", propagującej tworzenie toreb z odzyskanych materiałów, jako alternatywy dla plastikowych jednorazówek.

Już na początku działalności w 2007 roku Ekomena aktywnie włączyła się w głośną na cały kraj akcję obrony Doliny Rospudy, przez którą miała przebiegać obwodnica Augustowa. "Ekomena" wspólnie z innymi organizacjami ekologicznymi wywalczyła wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przebiegu obwodnicy przez tereny rolnicze, poza Doliną Rospudy. Przez lata istnienia "Ekomena" organizowała rozpoczęcie sezonu turystycznego oraz akcje edukacyjne związane z ochroną środowiska, których kulminacja przypadała na obchody Dnia Ziemi. Od kilku lat sztandarową akcją stowarzyszenia jest wiosenne odmulanie Omulwi, które polega na usuwaniu śmieci z dna i brzegów rzeki Omulew przez nurków i kajakarzy. Stowarzyszenie "Ekomena" inicjowało budowę nowych tras ścieżek rowerowych, konsultowało powstające projekty i miało realny wpływ na powstanie wielu drogowych rozwiązań w Ostrołęce. Ekolodzy monitorują prowadzone inwestycje na obszarach chronionych, a w razie potrzeby podejmują odpowiednie działania, by konstytucyjna zasada zrównoważonego rozwoju była zachowana. Stowarzyszenie "Ekomena" inspiruje i popiera inicjatywy społeczne mające na celu ochronę czystości wód i powietrza.

Członkowie stowarzyszenia odwiedzali także szkoły, w których organizowano specjalne lekcje o ekologii i poszanowaniu natury. "Ekomena" ma swoich sympatyków w całej Polsce i współpracuje również z innymi organizacjami w naszym kraju. W tym roku członkowie i sympatycy "Ekomeny" czynnie włączyli się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Za swoją aktywną działalność i godną naśladowania postawę, stowarzyszenie "Ekomena" otrzymało w dniu 2 kwietnia 2022 r. Medal Pamiątkowy ProMasovia od Marszałka Województwa Mazowieckiego Pana Adama Struzika. Powyższe dowodzi, że stowarzyszenie "Ekomena" z Ostrołęki to doceniana organizacja pożytku publicznego, propagująca ważne idee w obecnych czasach, jakimi są dbanie o środowisko i właściwy rozwój.

Więcej na ten temat:

Stowarzyszenie "Ekomena" z odznaką "Za zasługi dla miasta Ostrołęki"

Swoje tytuły honorowe nadała także Młodzieżowa Rada Miasta. Na ręce przedstawicieli dwóch ostrołęckich instytucji kulturalnych powędrowały pamiątkowe tabliczki oraz szklane statuetki.

Tytuły honorowe "Zasłużony dla Młodzieży Ostrołęckiej" otrzymali:

Miejska Biblioteka Publiczna im. Wiktora Gomulickiego w Ostrołęce mieści się obecnie przy ulicy Głowackiego. Placówka wielokrotnie w swojej historii zmieniała lokalizację. Biblioteka oferuje nie tylko bogaty księgozbiór, dział ksiąg regionalnych czy zbiorów specjalnych, ale też materiały audiowizualne. Poza ofertą wypożyczalni, czytelnii czy poszczególnych bibliotecznych filii, miejska biblioteka jest miejscem spotkań kulturalnych i towarzyskich, warsztatów, spotkań z zaproszonymi gośćmi, biblioteka jest też organizatorem cyklicznych imprez m.in. Kupiszewiady, Noc Bibliotek, Dionizje oraz rozliczne konkursy poetyckie, recytatorskie i literackie. Każdorazowo w wydarzenia angażowani są dzieci i młodzież ostrołęckich szkół. Obecnie pełniąca obowiązki dyrektora jest Sabina Malinowska, która od 1989 pełniła funkcję wicedyrektora.

Klub Oczko Ostrołęckiego Centrum Kultury ze sceną im. Pawła Opęchowskiego. Powołany już w 1979 roku klub zaczął być miejscem literackich i kulturalnych spotkań, wydarzeń poświęconych sztuce, muzyce poważnej, jazzowej, to wystawy, spektakle i pokazy. Oczko wielokrotnie zmieniało lokalizację, aż osiadło na piętrze budynku na osiedlu Centrum, gdzie znajdują się sale prób i niewielka sala z widownią i sceną. Oczko stało się ostoją młodych talentów, wylęgarnią pomysłów i kreatywności dla młodzieży. Tu karierę zaczynali wspaniali wokaliści i aktorzy, tu spełniają się artystycznie amatorzy i uczniowie ostrołęckich szkół, tu trwają konkursy recytatorskie i poetyckie, wystawiane są autorskie spektakle. Tu działają m.in. Ostrołęcka Scena Autorska czy Studio Piosenki. Kierownikiem Klubu Oczko jest Aleksandra Kowalewska.

Więcej na ten temat:

Młodzieżowa Rada Miasta odznaczy Klub Oczko i Miejską Bibliotekę Publiczną

Podczas uroczystej sesji odznaki wręczyło także Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, które uhonorowało zasłużonych działaczy. Jak mówi Hanna Grądzka, prezes TPD Ostrołęka, osoby te z wielkim zaangażowaniem niosą pomoc najmłodszym, poświęcają swój wolny czas dla podopiecznych, za co należy im się ogromne uznanie i słowa podziękowania.

Srebrnymi odznakami zasłużonego działacza TPD uhonorowani zostali:

1. Wojciech Zarzycki, przewodniczący rady miasta Ostrołęki

2. Mariusz Popielarz, dyrektor ostrołęckiej delegatury urzędu Marszałkowskiego

3. Jolanta Rostkowska, wieloletnia dyrektorka szkoły podstawowej w Olszewie Borkach.

Sesja rady miasta była też okazją do wręczenie odznaczeń Honorowej Komandorii PRO Fluminibus Polonorum.

Po sesji odbył się koncert pt. "Piosenka jest dobra na wszystko" w wykonaniu Julity Kożuszek i Doroty Wasilewskiej. Mieszkańcy mogą też obejrzeć wystawę "Ostrołęka. 6 x Narew", która będzie otwarta o godz.15.00 w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.

Uroczysta sesja Rady Miasta Ostrołęki odbyła się 12 maja 2022 roku o godz. 12.00 w sali widowiskowej Ostrołęckiego Centrum Kultury przy ul. Inwalidów Wojennych 23.

Zobacz zdjęcia:
Uroczysta sesja Rady Miasta Ostrołęki

Więcej zdjęć: Uroczysta sesja Rady Miasta Ostrołęki

Odsłon: 9244 komentarze: 4
14:19, 12.05.2022r. Drukuj
Powrót


Karol @ 21:52, 12.05.2022

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 2a01:110f...aae6

Brawo Jasiu!
Zasłużyłeś na tę odznakę :)

Jola @ 22:07, 12.05.2022

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 94.254...103

Jolanta R za wierna służbę Krzysztofowi Sz . opłacało się służyć wiernie ? Dawna sekretarz gminy działa !Wspólne dzieci wspólne interesy ... Brawo Jolanta !!! to już wszystko co było dla ciebie pora zniknąć ! Do piekła !

szary człowiek @ 10:45, 13.05.2022

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 46.170...1

Grabowski będzie ? bo jeśli będzie to bojkotuję taką imprezę.

Mural @ 13:21, 13.05.2022

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 89.77...14

Gratulacje panie Janie, gratulacje Sabinko z Biblioteki Publicznej!

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia Regulaminu.

Redakcja Mojej Ostrołęki nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów.
Należą one do osób, które je zamieściły.

Powrót