Quantcast

piątek, 20 maja 2022 r., imieniny Bazylego, Bernardyna, Bronimira

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Dziś piątek trzynastego

Dziś piątek trzynastego - przez wielu uważany za pechowy i wyjątkowo feralny dzień. Czy faktycznie powinniśmy obawiać się tej daty? Jak mocno przesądy wpływają na nasze codzienne życie? Dlaczego od wielu lat piątek trzynastego jest owiany złą sławą?

Zabobony i przesądy dotyczące ten znamiennej daty wywodzą się jeszcze z czasów starożytnych. Już wtedy wielcy astronomowie przypisywali konkretnym liczbom różne znaczenia. Wieść niesie, że historia tego przesądu sięga 13 października 1307 roku, kiedy rozpoczęły się aresztowania Templariuszy na podstawie oskarżeń króla Francji Filipa IV. 

Reklama

Trzynastka nigdy nie kojarzyła się zbyt dobrze. Najczęściej wywołują to skojarzenia z różnymi faktami, datami czy wydarzeniami. W wielu kulturach trzynastka pojawia się w obecności śmierci czy szatana - w chrześcijaństwie, jako trzynasta księga Apokalipsy św. Jana, opisująca wizję bestii, ucieleśnienie zła. Jako trzynasty traktowany jest też Judasz, zdradziecki apostoł Jezusa. W mitologii egipskiej trzynastce przypisano kartę śmierci w Tarocie. Także mitologia nordycka opowiada o 13 gościu uczty - Lokim - bogu oszustwa, który doprowadził do zabójstwa Baldura. Do pechowego piątku trzynastego nawiązują też różne filmy, szczególnie horrory, a także daty nieszczęśliwych wypadków - np. katastrofa lotnicza w Andach.

A przecież trzynastka może się też kojarzyć dobrze, np. z trzynastą wypłatą. Także piątek pechowym nie powinien być, bo współcześnie to przecież długo wyczekiwany przez wszystkich początek weekendu i odpoczynku po całym tygodniu pracy. Przecież, jak głoszą słowa piosenki Kasi Sobczyk: "Trzynastego wszystko zdarzyć się może. Trzynastego świat w różowym kolorze. Trzynastego nie smucą mnie łzy. Trzynastego piękniejsze mam sny".

Dziś mamy jedyny w tym roku piątek trzynastego. Kolejny wypadnie dopiero w styczniu 2023 roku.  

Jeśli chcesz sprawdzić, jak łatwo wyliczyć piątki trzynastego w roku zwykłym i przestępnym, zobacz nasz artykuł.

Odsłon: 1124 komentarze: 0
11:13, 13.05.2022r. Drukuj
Powrót


Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia Regulaminu.

Redakcja Mojej Ostrołęki nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów.
Należą one do osób, które je zamieściły.

Powrót