Quantcast

piątek, 20 maja 2022 r., imieniny Bazylego, Bernardyna, Bronimira

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Ksiądz z Zambrowa aresztowany pod zarzutem molestowania małoletniego chłopca!

Ostrołęcka prokuratura prowadzi śledztwo dotyczące molestowania seksualnego na szkodę małoletniego poniżej 15-roku życia. W toku postępowania ustalono, że tego czynu dopuścił się ksiądz będący jednocześnie katechetą. Do pierwszych tego typu czynów doszło ponad 10 lat temu!

Śledztwo zostało wszczęte w sierpniu 2021 r. na podstawie zawiadomienia delegata jednego z biskupów ds. ochrony dzieci i młodzieży, w którym podano okoliczności wskazujące, że jeden z księży mógł dopuścić się czynów pedofilskich.

Reklama

- W toku postępowania ustalono, że kapłan, który był katechetą, wykorzystywał seksualnie chłopca. Do zatrzymania podejrzanego doszło pod koniec kwietnia br. Podejrzanemu ogłoszono zarzuty przestępstw seksualnych na szkodę małoletniego poniżej 15 roku życia. Prokurator wystąpił do sądu z wnioskiem o tymczasowe aresztowania podejrzanego. Sąd podzielił stanowisko prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowanie wobec księdza na okres 3 miesięcy. Za zarzucane podejrzanemu przestępstwa grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności - informuje Prokuratura Okręgowa w Ostrołece.

Z uwagi na charakter sprawy i dobro pokrzywdzonego prokuratura nie udziela szczegółowych informacji o postępowaniu.

Jak donosi portal Zambrow.org, ks. Łukasz R. pochodzi z parafii św. Rocha w Długosiodle.

- W latach 2010 - 2014 pełnił posługę w parafii pw. Świętej Rodziny w Wyszkowie. Następnie do kwietnia 2017 roku był wikariuszem w parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Zambrowie i prowadził 3 Zambrowską Drużynę Harcerską "Grota". Od 1 maja 2017 r. do 2021 r. pełnił funkcję kapelana Zakładu Karnego w Czerwonym Borze. Od kilku lat mieszka w parafii pw. Ducha Świętego w Zambrowie, gdzie przewodniczy 8 Zambrowskiej Drużynie Harcerskiej "Siedem Ogni". Od marca 2021 jest Komendantem Hufca Wschodniomazowieckiego w Zambrowie - czytamy na stronie portalu.

Reklama

Do sprawy odniosła się również Kuria Diecezjalna w Łomży

Na stronie kurii we wtorek 10 maja pojawił się komunikat dotyczący zdarzenia. Rzecznik prasowy poinformował, że ks. Łukasz R. otrzymał zakaz posługi duszpasterskiej związanej z dziećmi i małoletnimi do czasu wyjaśnienia sprawy.

- W odniesieniu do poruszanej w ostatnim czasie w mediach sprawy ks. Łukasza R., Kuria Diecezjalna w Łomży informuje, że po wpłynięciu w lipcu 2021 r. oskarżenia wobec tego kapłana o czyny przestępcze względem osoby małoletniej, zostały wszczęte procedury przewidziane we właściwych dokumentach Kościoła. W związku z oskarżeniem powzięto środki zapobiegawcze, w tym oskarżany kapłan otrzymał zakaz pełnienia jakiejkolwiek posługi duszpasterskiej względem dzieci i młodzieży, aż do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia w prowadzonym postępowaniu. Bezzwłocznie strona kościelna powiadomiła prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez osobę duchowną. Aktualnie oczekujemy na  rozpoznanie i rozstrzygnięcie ze strony świeckich organów ścigania. W zgodzie z normami prawa kościelnego deklarujemy gotowość do udzielenia wszelkiej koniecznej pomocy celem pełnego wyjaśnienia sprawy - poinformował ks. Jan Krupka, rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej w Łomży

Komunikat ZHP Chorągwi Białostockiej

Na facebookowym profilu ZHP Chorągwi Białostockiej pojawił się dokument dotyczący traumatycznej sytuacji. Komendant poinformował, że dh Łukasz R. został skreślony z listy członków ZHP.

Reklama

Sprawą zainteresowały się także ogólnopolskie media

Jak podają "Fakty" TVN ksiądz cieszył się dużym zaufaniem wśród dzieci i młodzieży.

- Księdzu Łukaszowi zaufało więcej osób. Zwłaszcza dzieci. Latem 2018 roku ksiądz w lokalnych mediach szukał dzieci do swojej drużyny harcerskiej. "Jeśli chcesz przeżyć ekscytujące przygody, poznać przyjaciół na całe życie, zwiedzić ciekawe miejsca w Polsce i nie tylko – przyjdź na zbiórkę" - zachęcał potencjalnych kandydatów. Przez kolejnych kilka lat, jako komendant hufca i opiekun drużyny, jeździł z dziećmi na wycieczki, a na nocnych ślubowaniach odbierał od nowych harcerzy przysięgi - czytamy na stronie "Faktów".

Odsłon: 15825 komentarze: -
13:02, 13.05.2022r. Drukuj
Powrót