wtorek, 16 kwietnia 2024 r., imieniny Bernadetty, Cecyliana, Kseni

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Ostatnia droga śp. Jerzego Białobrzewskiego. Żegnała go rodzina, przyjaciele i Kurpie (zdjęcia)

Zmarł nieodżałowany Jerzy Białobrzewski, założyciel, choreograf i kierownik artystyczny Zespołu Tańca Ludowego Ostrołęka, nauczyciel i mistrz dla wielu pokoleń ostrołęczan. Na miejsce wiecznego spoczynku odprowadzili go rodzina i bliscy, przyjaciele i współpracownicy.

Jerzy Białobrzewski zmarł w środę 11 maja 2022 roku w wieku 72 lat. Msza święta żałobna została odprawiona w kościele pw. Nawiedzenia NMP w Ostrołęce o godz. 14.30. Prochy zmarłego odprowadzono na miejsce wiecznego spoczynku na cmentarz parafialny w Rzekuniu. Zmarłemu towarzyszyła w ostatniej drodze rodzina, bliscy i krewni, znajomi i przyjaciele, uczniowie i współpracownicy. Jego śmierć to wielka strata dla ostrołęckiej kultury.

Reklama

Jerzy Białobrzewski urodził się 22 kwietnia 1950 r. w Białobrzegu Dalszym, gm. Olszewo-Borki. Był instruktorem tańca i folkloru, pracował w Ostrołęckim Centrum Kultury, był założycielem i kierownikiem Zespołu Tańca Ludowego Ostrołęką. Dla wielu pokoleń ostrołęczan stał się mistrzem i nauczycielem, przyjacielem i wspaniałym współpracownikiem.

Szkołę podstawową ukończył w Białobrzegu i Przystani, później Technikum Przemysłu Papierniczego w Ostrołęce. W 1994 roku uzyskał kategorię instruktorską w dziedzinie tańca i folkloru. W latach 1969-1984 pracował jako automatyk w Ostrołęckich Zakładach Celulozowo-Papierniczych, w tym czasie odbył też zasadniczą służbę wojskową. Od 1984 związany zawodowo z Wojewódzkim Ośrodkiem Kultury w Ostrołęce, a po reorganizacji, w Ostrołęckie Centrum Kultury jako specjalista ds. folkloru i tańca. Od 1972 r. członek zespołu "Kurpie", przez pewien czas kierownik i choreograf, a jednocześnie działacz w zespole "Kurpie" w Domu Kultury Kolejarza w Ostrołęce. Pomagał zespołom w Zawadach, Łysych, Czarni oraz szkołom w Przystani i Nowej Wsi Zachodniej. Przez wiele lat organizował liczne przedsięwzięcia mające na celu krzewienie i popularyzację kultury ludowej m.in. lekcje z folklorem, Kurpiowskie Prezentacje Artystyczne, szkolenia taneczne dla nauczycieli folkloru. Z powodzeniem prowadził też Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca "Ostrołęka", z którym wielokrotnie występował w Polsce i za granicą: w Finlandii, Niemczech, Hiszpanii i Rosji. Licznie nagradzany, wyróżniany i odznaczany. Otrzymał m.in.: Złoty Krzyż Zasługi, Brązowy Krzyż Zasługi, odznaki: "Zasłużony dla województwa ostrołęckiego", "Za zasługi dla Miasta Ostrołęki", "Zasłużony Działacz Kultury", "Przyjaciel Dziecka", Odznaka ZHP, Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", Nagroda Rady Głównej Przyjaciół Harcerstwa, nagroda Prezesa Związku Kurpiow - "Kurpik 2005" w kategorii Muzyka i taniec. Interesował się wędkarstwem, a jedna z jego ulubionych sentencji to: "Tańczyć każdy może".

Uroczystości pogrzebowe śp. Jerzego Białobrzewskiego odbyły się 13 maja br. w kościele farnym w Ostrołęce. Urna z prochami zostanie złożona na cmentarzu parafialnym w Rzekuniu.

Zobacz zdjęcia:
Ostatnia droga śp. Jerzego Białobrzewskiego

Więcej zdjęć: Ostatnia droga śp. Jerzego Białobrzewskiego

Źródło biografii: S. Pajka, "Słownik Biograficzny Kurpiowszczyzny XX wieku", Kadzidło 2008.

Wyświetleń: 14812 komentarze: -
15:10, 13.05.2022r. Drukuj