Quantcast

piątek, 1 lipca 2022 r., imieniny Haliny, Mariana, Klarysy

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Piotr Wojtasik Quintet. Koncert w Multimedialnym Centrum Natura

W czwartek 26 maja o godz. 19.00 w Multimedialnym Centrum Natura odbędzie się koncert Piotra Wojtasika Quintet. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, jednak obowiązują wcześniejsze rezerwacje. Ilość miejsc jest ograniczona. 

Rezerwacji można dokonać pod numerem tel. 509-167-415.

Piotr Wojtasik karierę muzyczną rozpoczął jeszcze podczas studiów w Akademii Muzycznej w Katowicach w latach 1983-1978. Pierwsze nagrania dokonał z zespołem New Presentation, z którym zadebiutował na festiwalu Jazz Jamboree w 1988 roku. Pod koniec lat 80. współpracował z Young Power. Był to także czas przygotowań do pierwszego autorskiego albumu, który Piotr Wojtasik nagrał w 1990 roku z udziałem liderów polskiego jazzu: Jana "Ptaszyna" Wróblewskiego, Wojciecha Niedzieli, Andrzeja Cudzicha i Eryka Kulma. Kolejne sesje nagraniowe Wojtasika jako lidera układają się w ciąg nieustannych sukcesów i powstają przy udziale zarówno rodzimych artystów, jak i światowych gwiazd jazzu. Wśród artystów, z którymi do tej pory koncertował i na płytach są znani polscy jazzmani, m.in. Tomasz Szukalski, z którym grał w latach 1997-2001 we wspólnie dyrygowanym kwintecie ("Escape"), Michał Miśkiewicz, Krzysztof Popek, Jacek Niedziela , Maciej Sikała, Adam Kowalewski, Henryk Miśkiewicz, Andrzej Jagodziński.

Piotr Wojtasik stał się jednym z najbardziej cenionych trębaczy i liderów średniego pokolenia. Wielokrotnie zwyciężał w plebiscycie Jazz Top organizowanym przez magazyn "Jazz Forum". Jego płyty są regularnie nominowane do nagrody Fryderyk. Zdobył także kilka nagród w kategoriach Najlepszy Album Jazzowy Roku i Najlepszy Muzyk Jazzowy. Odwiedzał sceny największych festiwali jazzowych, m.in. Montreal Jazz Festival, grał w znanych klubach, takich jak Porgy & Bess w Wiedniu czy paryski Sun Set.

Nie nagrywa zbyt często. Do tej pory wydał pod własnym nazwiskiem dwanaście płyt, ale za każdym razem, gdy na rynku pojawia się jego nowe nagranie, zawsze staje się ono płytą ważną i docenianą. Tak było ze wspomnianymi płytami, tak było, kiedy nagrał "Circle", płytę z rozbudowanym składem instrumentów dętych i w towarzystwie legendarnej sekcji Steve'a Lacy'ego: Jean-Jacques Avenel - (kontrabas). ) i Johna Betscha (perkusja) czy "Blackout" nagrane z udziałem znakomitej wokalistki Judy Bady.

W nagraniu płyt Wojtasika wzięła udział plejada muzyków jazzowych. Na "Starej Ziemi" towarzyszyli mu Grzegorz Nagórski (puzon), John Betsch i Billy Hart (podwójna perkusja), Sylwester Ostrowski (saksofon), Kirk Lightsey (perkusja), Essiet Essiet (kontrabas) oraz wokalistki Angelika Anozie, Anna Maria Mbayo i Marty Florek. "Amazing Twelve" nagrał kwartet z wybitnym węgierskim saksofonistą tenorowym Viktorem Tothem, kontrabasistą Michałem Barańskim i perkusistą Johnem Betschem. Kolejna płyta Wojtasika była muzycznym hołdem złożonym symbolowi polskiej sceny jazzowej - warszawskiemu klubowi Akwarium. Do współpracy przy "Tribute to Akwarium" trębacz zaprosił takich artystów jak: Sebastian Sołdrzyński, Marcin Kaletka, Leszek Możdżer, Marek Kądziela, Dominik Wania, Dariusz Oleszkiewicz, Eric Allen i Jakub Miarczyński.

Wydany w 2018 roku album "To Whom it May Concern" jest swego rodzaju ukoronowaniem 30-letniej kariery Piotra Wojtasika. To dwunasty album nagrany pod jego kierownictwem. Materiał został nakręcony w 2016 roku w Les Studios de Meudon we Francji. Składał się z ośmiu autorskich kompozycji Wojtasika, wykonywanych przez międzynarodowy zespół: Viktor Tóth (Węgry), Sylwester Ostrowski, Bobby Few (USA, Francja), Joris Teepe (Holandia) i John Betsch (USA, Francja).

Równie ważnym rozdziałem w muzycznej działalności Piotra Wojtasika jest edukacja. Uzyskał tytuł naukowy profesora, wykłada w Instytucie Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. W ciągu kilku lat nauczania na akademiach muzycznych w Katowicach i Wrocławiu oraz prowadzenia warsztatów muzycznych i lekcji indywidualnych stał się jednym z najbardziej cenionych pedagogów, którego wkład w podniesienie poziomu merytorycznego kształcenia w ostatnich dziesięcioleciach jest nie do przecenienia.

"Sztuka latania - promowanie różnorodności kulturowej, rozwijanie publiczności i ich potencjału oraz wymiana wiedzy i kreatywności między artystami z Norwegii i Polski". Projekt dofinansowany z funduszy EOG.

Artykuł sponsorowany

Wyświetleń: 1991 komentarze: -
17.05.2022, 10:02r. Drukuj


Powrót