czwartek, 25 kwietnia 2024 r., imieniny Jarosława, Marka, Elwiry

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Wszyscy jesteśmy równi. Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii

17 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii. Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich zwraca uwagę, że w Polsce osoby LGBT+ nadal narażone są na nierówne traktowanie, uprzedzenia oraz motywowaną nimi agresję i przemoc ze względu na to, jacy są.

Orientacja i tożsamość płciowa powodem dyskryminacji

Choć Ostrołęka i powiat ostrołęcki nie zostały oznaczone w Atlasie Nienawiści jako obszar, w którym podejmowane były działania prawne przeciwko osobom  LGBT+, również w naszym rejonie warto zwrócić uwagę na to, że wszyscy jesteśmy równi, aby nikt nie był dyskryminowany z powodu orientacji i tożsamości płciowej.

- Z badań społecznych prowadzonych przez Rzecznika Praw Obywatelskich wynika, że orientacja seksualna lub tożsamość płciowa stanowią najczęstszy powód dyskryminacji. (...) Według raportu organizacji ILGA Polska kolejny rok z rzędu zajmuje ostatnie miejsce wśród krajów UE, jeśli chodzi o ochronę praw osób LGBT+. W Europie niższe gwarancje ochrony praw osób LGBT+ stwierdzono jedynie w Rosji i w Białorusi - czytamy na stronie Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

Reklama

RPO angażuje się w postępowania sądowe

W ciągu ostatniego roku Rzecznik Praw Obywatelskich brał też udział w cywilnych i administracyjnych postępowaniach sądowych dotyczących ochrony praw osób LGBT+, o których można przeczytać na stronie bip.brpo.gov.pl. Rzecznik zapewnia, że będzie kontynuował swoje działania na rzecz zapewnienia efektywnej ochrony przed dyskryminacją osób LGBT+. Wszelkie przejawy dyskryminacji można zgłaszać.

RPO jest konstytucyjnym, niezależnym od innych organów i niezawisłym w swojej działalności organem ochrony prawnej, który działa na podstawie Konstytucji RP oraz ustawy z dnia 15 lipca 1987 r. o RPO.

 

Wyświetleń: 2569 komentarze: -
10:58, 17.05.2022r. Drukuj