Quantcast

poniedziałek, 4 lipca 2022 r., imieniny Malwiny, Izabeli, Aureliana

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

TVN24 o poselskiej kontroli w sprawie elektrowni C. Czartoryski: "Nie mam nic wspólnego z zamknięciem tego projektu" (wideo)

Dziennikarze stacji TVN24 po raz kolejny odwiedzili Ostrołękę. Wizyta miała związek z wczorajszym wystąpieniem Michała Szczerby i Dariusza Jońskiego, podczas którego ogłosili wyniki poselskiej kontroli w spawie elektrowni C. Poseł Czartoryski przed kamerami mówił o "obrzydliwej manipulacji" polityków opozycji. 

Reportaż wyemitowano w ramach programu "Polska i Świat" w TVN24.

Reklama

Poselska kontrola w sprawie elektrowni

W czwartek 19 maja posłowie Koalicji Obywatelskiej na konferencji prasowej przedstawili wyniki przeprowadzonej przez siebie kontroli dotyczącej porzuconej budowy elektrowni węglowej w Ostrołęce. Michał Szczerba i Dariusz Joński podali, że nieudana inwestycja kosztowała miliard trzysta milionów złotych. Politycy podnosili dobrze już znane opinii publicznej zarzuty dotyczące niegospodarności, nepotyzmu, importu rosyjskiego węgla. Wspomnieli o zatrzymanym przez CBA byłym prezesie ostrołęckiej elektrowni - Edwardzie S. Na słowa posłów szybko zareagowała Energa, wydając oświadczenie.

O to, dlaczego zrezygnowano z budowy bloku węglowego dziennikarze TVN24 zapytali Krzysztofa Kopcia, rzecznika prasowego firmy Energa, która była zaangażowana w budowę elektrowni.

- Trzeba było jeszcze raz przeanalizować projekt. Doszliśmy do wniosku, że ten projekt będzie wymagał konwersji z technologii węglowej na technologię gazową - mówił Kopeć.  Według rzecznika Energi posłowie zawyżają koszty o trzysta milionów złotych.

Nie zmienia to jednak faktu, że na inwestycję zmarnowano porażającą kwotę pieniędzy. Elektrownia C była dla polityków PiS tłem w kampanii wyborczej w 2015 roku. Pomimo gorących obietnic i zapewnień blok węglowy nie powstał. To odbiło się na nastrojach ostrołęczan.

Reklama

- Mieszkańcy byli już bardzo zmęczeni kolejnym wbijaniem łopaty, kolejnymi otwarciami, obietnicami - mówił Krzysztof Chojnowski, redaktor naczelny "Mojej Ostrołęki".

Czartoryski: "nie mam nic wspólnego z zamknięciem tego projektu"

Opozycja jako jedną z osób politycznie odpowiedzialną za fiasko węglowej inwestycji wskazuje posła Arkadiusza Czartoryskiego. Parlamentarzysta twierdzi, że z nie ma nic wspólnego z zakończeniem budowy.

- Nie mam nic wspólnego z zamknięciem tego projektu. A insynuacje pana Szczerby i Jońskiego jakoby to ja odpowiadam za zamknięcie projektu i stratę z tego wynikająca uważam za obrzydliwą manipulację - mówił przed kamerami poseł Arkadiusz Czartoryski.

Fiasko elektrowni węglowej w Ostrołęce

Elektrownia C w Ostrołęce miała być ostatnią w Polsce dużą elektrownią węglową. Zakładano, że zostanie uruchomiona w 2024 r. i posłuży co najmniej 40 lat. Pomysł na jej budowę powstał już w 2008 roku, jednak umowę podpisano dopiero 10 lat później - w 2018 roku. Budowę bloku C elektrowni rozpoczynano wielokrotnie, z wielką pompą. Plac budowy stawał się polem przedwyborczych wieców oraz miejscem głoszenia obietnic i sukcesów. Inwestycję realizowano, choć brakowało miliardów na jej pełne ukończenie. W lutym 2020 roku spółki odpowiedzialne za realizacje zadania podjęły decyzję o wstrzymaniu inwestowania i zawieszeniu budowy. Inwestycję przejął Orlen, zapadła też decyzja o zmianie metody zasilania elektrowni - z węglowej na paliwo gazowe.

Reklama

Gdy faktem stała się zmiana koncepcji zasilania ostrołęckiej elektrowni i z węglowej przemianowano ją na gazową, zapadła decyzja - rozbiórka. Do demontażu poszczególnych elementów zaczętej elektrowni przystąpiono na początku 2021 roku. Najpierw zdemontowano konstrukcję chłodni kominowej czyli tzw. ring. Największym wyzwaniem były dwa ogromne, wysokie na ponad sto metrów pylony. Nie zdecydowano się na użycie materiałów wybuchowych, a na mozolne odcinanie poszczególnych fragmentów budowli. W ten sposób z tygodnia na tydzień wieże stawały się coraz niższe.

Pylony elektrowni zostały rozebrane. Według zapowiedzi, budowa elektrowni gazowej w Ostrołęce ma się rozpocząć w 2022 r. i zakończyć do 2025 roku.

Zobacz też:

"Przekręt na miliard". Koalicja Obywatelska o wynikach poselskiej kontroli w sprawie elektrowni C (wideo, aktualizacja)

Program "Polska i Świat" o poselskiej kontroli w sprawie elektrowni węglowej w Ostrołęce można obejrzeć w serwisie TVN24 GO.

 

Fot. kadr z wideo

Wyświetleń: 11081 komentarze: -
20.05.2022, 10:37r. Drukuj


Powrót