czwartek, 25 kwietnia 2024 r., imieniny Jarosława, Marka, Elwiry

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Światowy Dzień Pszczół. Potrafią liczyć, mają swoją "mowę"

20 maja obchodzony jest Światowy Dzień Pszczół. Każdy powinien dbać o mądre i pożyteczne owady, które potrafią liczyć i mają swoją "mowę". Uczyć możemy się od kurpiowskich bartników. Kultura bartnicza jest na Reprezentatywnej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości (UNESCO).

Kultura bartnicza

Kultura bartnicza została wpisana na listę UNESCO 17 grudnia 2020 roku. Do XIX wieku bartnictwo było najpowszechniejszym rodzajem pszczelarstwa na wszystkich terenach dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów. 

- Bartnicy zamieszkują wsie zlokalizowane w pobliżu pradawnych puszcz, zajmując się wiekowymi barciami w lasach lub kultywując tradycję bartnictwa przydomowego. W dorocznych obchodach zbiorów miodu uczestniczą lokalne społeczności, a  także specjalnie przyjeżdżający z tej okazji turyści. W Polsce są to tereny zlokalizowane na północnym wschodzie: Puszcza Kurpiowska na Mazowszu i leżąca niedaleko od granicy z Białorusią Puszcza Augustowska, a także przebiegająca przez granicę, Puszcza Białowieska - czytamy na stronie www.gov.pl.

Bartnicy od pokoleń gromadzą wiedzę na temat opieki nad pszczołami.

- Bartnicy zajmują się pszczołami w sposób szczególny: starają stwarzać im warunki jak najbardziej zbliżone do tych pierwotnych, nie ingerując w ich cykl życia i nie mając na celu intensyfikacji zbiorów miodu. Taka opieka nad rojem jest odzwierciedleniem dążenia do harmonii między człowiekiem a naturą. Bartnictwo, praktykowane od wieków, jest stale odtwarzane w oparciu o cykl pór roku. Depozytariusze kultury bartniczej wywodzą się z rodzin, które od wieków zajmowały się chowem dzikich pszczół w lasach  lub ulach kłodowych - napisano na stronie www.gov.pl.

Jak pomagać pszczołom?

Bartnicy od pokoleń dbają o pożyteczne owady. Jednak istotne jest, aby każdy z nas podejmował działania, które je wspierają. Lasy Państwowe i Bractwo Bartne we współpracy z Polską Grupą Infograficzną wspólnie przygotowały materiał informacyjny dotyczący działań, które może podjąć każdy, by przysłużyć się pszczołom.

 

źródło grafiki: lasy.gov.pl

Potrafią liczyć, mają swoją "mowę"

Portal Independent napisał o badaniach Uniwersytetu Monasha wskazujących na to, że pszczoły są jedynymi zwierzętami oprócz ludzi, które wykazują zdolność do rozróżniania liczb parzystych i nieparzystych. Wykonują oparte na liczbach parzystych zadania. Poza tym naukowcy od lat badają "mowę pszczół" - regularnie powtarzające się ruchy informujące o wystąpieniu określonego zjawiska. Pszczoły zbieraczki informują owady w ulu o pożytecznych roślinach i ich położeniu względem ula.

Bez wątpienia zasługują nie tylko na swój dzień w kalendarzu, ale także na nasze realne działania dążące do ich ochrony.

Wyświetleń: 1134 komentarze: -
14:46, 20.05.2022r. Drukuj




Reklama

Ogłoszenia

Forum

Reklama

Ynet.pl
Sklep Enter

Warto odwiedzić

Spotted Ostrołęka Logo infoprasznysz.com