piątek, 29 marca 2024 r., imieniny Wiktoryna, Helmuta, Ostapa

Reklama   |   Kontakt

Kandydaci do samorządu

Aktualności

"Desant do muzeum". Ogromne pieniądze, kierownicze stanowiska i "ultrakonserwatywny mit Niezłomnych"

Dziennikarze Oko.press zwiedzili Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Po wizycie piszą o tym, że kierownicze posady dostali lokalni działacze PiS, znani ze wspierania nieudanej budowy elektrowni węglowej. Sprawdzili też, na co rząd wydał blisko 60 mln złotych z publicznej kasy.

Reklama

Kubek w kształcie granatu i brelok z "Łupaszką"

Wizytę w ostrołęckiej placówce poświęconej Niezłomnym rozpoczynają od muzealnej kasy, gdzie roi się od pamiątkowych gadżetów - jest kubek w kształcie granatu, termos pocisk czy breloki z podobiznami "Inki" czy "Łupaszki". Póki uginają się od publikacji poświęconych tematyce Wyklętych oraz podziemia antykomunistycznego. W muzeum jest też wirtualna strzelnica, na której można wziąć do ręki broń, wycelować i oddać strzał.

- Ale strzelnica to zaledwie jedna z atrakcji niedawno otwartej ostrołęckiej placówki kulturalnej. Jak ustaliliśmy, rząd PiS wydał na Muzeum Żołnierzy Wyklętych już niemal 60 mln zł z publicznej kasy - czytamy w oko.press.

"Desant do muzeum"

Dyrektorem muzeum od 1 stycznia 2022 roku jest Janusz Kotowski, pełniący wcześniej obowiązki szefa tej placówki. Kotowski był w latach 2006-2018 prezydentem Ostrołęki z ramienia PiS. Gdy przegrał wybory, trafił chwilowo do zarządu ostrołęckiej elektrowni, aby później znaleźć obecną posadę dyrektora muzeum.

- W oko.press pisaliśmy o osobliwej karierze Kotowskiego - niegdyś katechety i niedoszłego księdza - który w latach 2006-2018 był prezydentem Ostrołęki z ramienia PiS. Potem trafił do zarządu niedoszłej elektrowni węglowej Ostrołęka C, gdzie w ciągu 15 miesięcy zarobił między 675 tys. a 1,1 mln złotych. Ostrołęka C zakończyła się spektakularnym fiaskiem: straty budżetu państwa to co najmniej 1,35 mld złotych - pisze oko.press.

Placówka muzealna miała być początkowo miejską instytucją kultury, ale ogromne koszty sprawiły, że opiekę nad nią roztoczyło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Desant Kotowskiego do Muzeum Żołnierzy Wyklętych nie dziwi o tyle, że jako prezydent 50-tysięcznej Ostrołęki latami - pod rękę z posłem Arkadiuszem Czartoryskim - zabiegał o utworzenie tej placówki. Marzenie ziściło się po niemal dekadzie starań. Wraz z Kotowskim pracę w muzeum podjęła m.in. jego bliska współpracownica z czasów, gdy rządził miastem - Ewa Waszkiewicz-Sznyter, była skarbniczka Ostrołęki - czytamy w artykule.

Reklama

Szkolne wycieczki i dyskusyjny mit Żołnierzy Wyklętych. "Były postaci bohaterskie, ale też niegodne"

Muzeum zabiega, aby przybywało zwiedzających. Na razie mieszkańcy niezbyt licznie wybierają się do obiektu. Jest jednak plan, aby przyciągnąć młodych. Muzeum trafiło bowiem na listę punktów edukacyjnych programu rządowego pod hasłem "Poznaj Polskę". W ramach tego projektu szkoły będą mogły ubiegać się o dofinansowanie wycieczek m.in. do Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Nie wszyscy pochwalają jednak serwowanie dzieciom i młodzieży takiej historii, opowiadanej tylko z perspektywy "ultrakonserwatywnego historycznego mitu". Wśród Żołnierzy Wyklętych byli bowiem różni ludzie

- Wśród tych kilkunastu tysięcy ludzi związanych z antykomunistycznym podziemiem można znaleźć bohaterskie postaci, np. rotmistrza Witolda Pileckiego. I jednocześnie postaci niegodne, oskarżane nawet o zbrodnie na tle rasistowskim. Wpisanie ich we wspólny polityczny mit urąga nie tylko myśleniu historycznemu, lecz także prostej logice” - wskazuje prof. Robert Traba, profesor nauk społecznych i historyk w Instytucie Studiów Politycznych PAN, zajmujący się m.in. pamięcią społeczną i historią kulturową.

Obszerną historię powstania ostrołęckiego muzeum, kwestie ogromnych pieniędzy wyłożonych na jego budowę i utrzymanie, zatrudnianie ludzi i wynagrodzenia oraz wrażenia po zwiedzonej ekspozycji przedstawili dziennikarze Oko.press.

Pełna treść artykułu:

Oko.press: Ekipa z „Ostrołęki C” zbudowała Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Prawie 60 mln zł dał rząd PiS

Fot. MO/Oko.press

Wyświetleń: 23075 komentarze: -
07:33, 21.05.2022r. Drukuj