środa, 24 kwietnia 2024 r., imieniny Aleksandra, Horacego, Grzegorza

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

"Obchodzimy 40-lecie reaktywacji gminy Czarnia". O nowym herbie i insygniach gminy rozmawiamy z wójtem Markiem Piórkowskim (zdjęcia)

Gmina Czarnia ma już oficjalny herb oraz insygnia, które zatwierdziła komisja heraldyczna działająca przy MSWiA. Na herbie widnieje stara sosna bartna, po której wspina się niedźwiedź, wokół latają pszczoły. Na tym obrazku zawarta jest istota tej gminy.

Choć gmina już od wielu lat posiadała herb, to nigdy nie był on oficjalnie zatwierdzony. Brakowało też insygniów, oficjalnej pieczęci czy sztandaru gminy. O oficjalnych obchodach nadania herbu i sztandaru, a także innych wydarzeniach rozmawiamy z Markiem Piórkowskim, wójtem gminy Czarnia.

Herb i insygnia z symbolami gminy

Po wielu debatach udało się osiągnąć kompromis i do zaopiniowania komisji heraldycznej przedłożono logo w barwach żółto-zielono-czarnych, z motywem centralnym, na którym jest niedźwiedź wspinający się po sośnie bartnej, na pamiątkę miejscowego rezerwatu przyrody, gdzie do dziś zachowały się żywe sosny bartne. Są też pszczoły, które w gminie Czarnia znajdują idealną ostoję dla swoich pszczelich rodzin. Koncepcję herbu zatwierdzono przy pierwszym podejściu.

Reklama

-  Z dawnych lat gmina posiadała w swoich zasobach dwa herby - jeden był rysowany, przyjęty lokalnie i użytkowany, drugi z kolei przedstawiał bardziej Towarzystwo Strzelców Kurpiowskich aniżeli herb całej gminy. Oba nie były oficjalne i niezatwierdzone przez komisję heraldyczną. Były na tyle szczegółowe, że trudno je było przełożyć na materiały, chociażby promocyjne. Udało nam się przedłożyć wzór herbu i komisja zatwierdziła go już przy pierwszym podejściu. Zatem mamy już oficjalnie herb i insygnia, będą oficjalne pieczęci, łańcuchy itp. - mówi zadowolony wójt Marek Piórkowski.

40-lecie reaktywacji gminy Czarnia

Ustanowienie oficjalnego herbu i insygniów gminy zbiega się z arcyważną rocznicą - to 40-lecie reaktywacji gminy.

- W starych dokumentach mamy decyzję wojewody, wówczas jeszcze istniejącego województwa ostrołęckiego, który 23 sierpnia 1982 roku wydał decyzję o reaktywacji gminy Czarnia. Po latach chcieliśmy, aby nasze insygnia były zgodne z obecnymi trendami i przepisami heraldycznymi. Decyzja była oczywista, aby na herbie była sosna bartna, niedźwiedź oraz pszczoły, co symbolizuje bartnictwo, niezwykle popularne w tym regionie. To także kolory charakterystyczne dla naszej gminy: czarny, zielony oraz żółty. Procedury trwały długo, ponad rok, co było też spowodowane pandemią. Na nasz wniosek prace przyspieszono, bo chcieliśmy mieć to gotowe na 40-lecie reaktywacji - mówił wójt Piórkowski.

Obecnie gmina jest na etapie przygotowań do wykonania sztandarów, pieczęci, łańcuchów i pozostałych insygniów. Decyzja komisji heraldycznej jest świeża, dlatego jeszcze trochę potrwa, zanim odpowiednie prace zostaną zlecone i przedmioty te zostaną fizycznie wykonane.

- Mamy już zatwierdzone wszystkie znaki. Teraz możemy przystąpić do dalszych prac, oczywiście w zgodzie ze sztuką zamówień publicznych. Zrobimy rozeznanie rynku, obliczymy szacunkowe koszty. Musimy się liczyć, że samo wykonanie sztandaru potrwa na pewno ponad pół roku, bo wszystko tam wykonywanie jest ręcznie, zatem i pieniądze będą pewnie niemałe - mówi wójt.

Wielkie świętowanie w Czarni! Obchody 40-lecia reaktywacji gminy i nadania herbu planowane w 2023 roku

Z uwagi na konieczność wykonania insygniów, gmina planuje, aby uroczyste obchody przenieść na kolejny rok i połączyć z Dniem Samorządowca w maju.

- Planujemy uroczyste obchody 40-lecia reaktywacji gminy Czarnia wraz z nadaniem herbu i insygniów. To byłoby dla naszej gminy duże wydarzenia, dlatego chcemy się odpowiednio przygotować. Myślimy, czy nie połączyć tych wydarzeń z naszą sierpniowa Niedzielą na Wsi, ale z drugiej strony chcemy zachować ważność uroczystości nadania herbu i sztandaru. Jest zatem propozycja, aby wydarzenie przenieść na maj 2023 roku, na Dzień Samorządowca. Wówczas byłaby uroczysta sesja rady gminy, zaproszeni goście z różnych szczebli samorządu i strony rządowej - dodaje wójt.

Reklama

Honorowe odznaki dla osób zasłużonych dla gminy. Dotychczas były "Bartniki"

Przy tworzeniu oficjalnych insygniów, gmina planuje wykonać także materiały promocyjne. Nie zabraknie też oficjalnego oznaczenia honorowego dla osób zasłużonych dla gminy.

- Planujemy wykonać szereg materiałów promocyjnych. Po części oficjalnej uroczystości, chcialibyśmy zorganizować piknik dla mieszkańców. Nie zapominamy też o osobach ważnych dla gminy, o osobach zasłużonych dla Czarni. Dotychczas nie mieliśmy takich odznak, ale odkąd zostałem wójtem praktykujemy nadawanie tzw. Bartnika, czyli nagrody przekazywane osobom promującym gminę czy twórcom, którzy zasłużyli się dla Czarni. Chcemy nadal wyróżniać osoby, które pracują na rzecz naszej lokalnej społeczności, promują region i naszą gminę w kraju, a bardzo często także poza granicami jak chociażby Witold Kuczyński, który jest ogromnie zasłużony dla naszej gminy - dodaje wójt.

Przed gminą ważne wydarzenia. To będą przełomowe lata dla rozwoju samorządu Czarni, a także dla jej mieszkańców. Nowy herb i insygnia podniosą rangę gminy, a wydarzenia zorganizowane z tej okazji będą idealnym sposobem na promowanie gminy, lokalne spotkanie i integrację mieszkańców.

Wyświetleń: 5609 komentarze: -
14:43, 01.06.2022r. Drukuj