czwartek, 28 marca 2024 r., imieniny Anieli, Renaty, Kastora

Reklama   |   Kontakt

Kandydaci do samorządu

Aktualności

Ekologia i wyzwania klimatyczne. W projekt angażuje się też ostrołęcka młodzież

Czy nasze szkoły działają w sposób przyjazny dla środowiska? Sprawdzają to młodzieżowi radni w ramach szkolnych audytów klimatycznych w Mikołowie, Pawłowicach, Mysłowicach, Łomiankach, Wołominie i Ostrołęce. To kolejny etap projektu Civis Polonus i BoMiasto.

Ograniczenie spożywania mięsa, pakowanie śniadania w opakowania wielokrotnego użytku, używanie butelki z filtrem, zmniejszyć ilość zużywanego papieru czy segregowanie śmieci - te małe gesty, mogą być nawykami, które wpłyną na świadomość ekologicznych uczniów, nauczycieli i rodziców.

Reklama

- Na początku ogranicz spożycie czerwonego mięsa, zakup wody butelkowanej zamień na dzbanek z filtrem, zwracaj uwagę na produkty, które kupujesz, korzystaj częściej z komunikacji miejskiej, wybieraj zakup odzieży w sklepach "second-hand" i przede wszystkim zaufaj naukowcom - mówi Beniamin Bożek, Przewodniczący Młodzieżowej Rady Miejskiej Mikołowa i uczestnik projektu.

Organizatorzy projektu przygotowali uczniów do zbadania, w jakim stopniu ich szkoła działa w sposób bezpieczny dla klimatu. Podczas narad szkolnych wypracowane zostaną rekomendacje, co należy zrobić, aby szkoły działały w sposób bardziej przyjazny dla środowiska.

Do współpracy szkoły z terenu gmin biorących udział w projekcie - z województwa śląskiego: Mysłowice, Mikołów i Pawłowice, a z mazowieckiego: Łomianki, Ostrołęka i Wołomin. Dodatkowo dla opiekunów samorządów uczniowskich zorganizowane zostaną szkolenia z zakresu rozwoju samorządności szkolnej. Od obu organizacji pozarządowych biorących udział w projekcie, młodzież otrzymała wsparcie ekspertów i animatorów z wieloletnim doświadczeniem przy organizowaniu kampanii społecznych i klimatycznych.

Reklama

- Udział w szkoleniu niewątpliwie podniesie świadomość młodzieży w zakresie wyzwań klimatycznych oraz możliwych sposobów przeciwdziałania im na poziomie szkół i miasta. Uczestnictwo w projekcie jest ogromną szansą na wymianę doświadczeń dobrych praktyk z innych miast i gmin - mówi Bartek Zacharek z Młodzieżowej Rady Ostrołęki.

Kolejne kroki, które podejmą organizatorzy wraz z młodzieżowymi radnymi to: Akademia Młodego Lidera, Gminne Narady Klimatyczne i Inicjatywa uchwałodawcza. Wspólny projekt Fundacji Civis Polonus i Stowarzyszenia BoMiasto potrwa do 2023 roku.

Źródło: BoMiasto, fot. Mateusz Stokfisz

Wyświetleń: 1474 komentarze: -
10:11, 04.06.2022r. Drukuj