Quantcast

wtorek, 28 czerwca 2022 r., imieniny Ireneusza, Leona, Benigny

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Zwalcz nudę na ekopikniku w Czerwinie. Walczymy o naszą planetę, bo drugiej nie mamy!

Zacznij działać lokalnie i zmieniaj środowisko wokół siebie! Rusza ekologiczny projekt "Nasze Czyste Powietrze" w województwie mazowieckim. Każdy z nas chciałby oddychać czystym powietrzem. Aby jednak o nie zadbać, trzeba zacząć od działania lokalnego.

Województwa mazowieckie oraz łódzkie jako jedne z pierwszych wprowadzają zakaz używania kotłów pozaklasowych. Uchwała wchodzi w życie 1 stycznia 2023. W miastach jest zdecydowanie większa świadomość niż w małych miejscowościach i wsiach.

Reklama

Ekopikniki i warsztaty. Jeden z nich odbędzie się 25 czerwca w Czerwinie

Jak zachęcić mieszkańców takich obszarów do zadbania o środowisko? Jaki wpływ ma na nasze zdrowie zanieczyszczone powietrze? Jakie ekozmiany wprowadzić we własnym domu, by był ekonomiczny i ekologiczny? Jak pozyskać na nie dofinansowanie? Na te i inne pytania odpowie Fundacja Zwalcz Nudę w ramach projektu "Nasze Czyste Powietrze" - od czerwca 2022 roku w województwie mazowieckim zostaną zorganizowane lokalne ekopikniki oraz warsztaty. Projekt jest dofinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W ramach pikników organizatorzy przewidują spotkania z ekspertem, który wyjaśni, jak poprawnie wypełnić wniosek i opowie, jakie korzyści niesie udział w programie "Czyste Powietrze". Na piknikach oprócz wiedzy merytorycznej odbędą się animacje dla dzieci.

Od czerwca do sierpnia zaplanowano 14 pikników, których terminy i miejsca znajdują się na stronie www.zwalcznude.pl. W województwie mazowieckim odbędą się pikniki w Zieluniu, Syberii, Żurominie w powiecie żuromińskim, a w powiecie ostrołęckim w Czerwinie w sobotę 25 czerwca.

Cel: pozbyć się smogu w małych miejscowościach, zawalczyć o zdrowie

Polski Alarm Smogowy w raporcie z 2019 roku, powołując się na Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami podał, że około 4 mln domów jednorodzinny w Polsce posiada piece, które nie spełniają norm, tym samym odpowiadają za 52 proc. emisji pyłów PM 2.5 oraz aż 91 proc. emisji WWA.

Jak wynika z raportu Głównego Urzędu Statystycznego "Trwanie Życia w 2019 r.", ludzie z obszarów wiejskich żyją krócej niż z miast. W województwie mazowieckim różnica między długością życia mężczyzny z miasta a ze wsi wnosi najwięcej - 2,7 lat. Bezpośredni wpływ na tak dużą różnicę mają między innymi zanieczyszczenia powietrza spowodowane używaniem starych pieców. Polski Alarm Smogowy w swoim raporcie z 2019 r. podkreśla, jakie ryzyko dla zdrowia niesie za sobą zanieczyszczone powietrze np.: problemy z oddychaniem, bezpłodność, przyspieszone starzenie się układu nerwowego, nadciśnienie, a nawet zawał. Co mogą więc zrobić mieszkańcy małych miejscowości?

Reklama

Program "Czyste Powietrze"

Chcesz oddychać czystym powietrzem? Chcesz mieć zdrową rodzinę i mniej płacić za ogrzewanie? Wymiana źródła ciepła na ekologiczne to już nie ekomoda, to konieczność. Z pomocą przychodzi program "Czyste Powietrze" prowadzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wspierając finansowo właścicieli domów. Celem programu jest ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Do końca maja 2022 roku w programie "Czyste Powietrze" złożono ponad 440 tys. wniosków na 7,785 mld zł dofinansowania.

Zacznij działać lokalnie!

"Nasze Czyste Powietrze" to kampania Fundacji Zwalcz Nudę, która ma na celu promocję programu "Czyste Powietrze" i wsparcie mieszkańców obszarów miejsko-wiejskich w modernizacji budynków mieszkalnych. W ramach tych działań od czerwca 2022 roku w województwie mazowieckim i łódzkim odbędą się ekologiczne pikniki i warsztaty, które Fundacja organizuje wspólnie z Lokalnymi Eko Liderami - czyli osobami działającymi na danym terenie. W ramach tych wydarzeń organizatorzy przewidują spotkania z ekspertem, który wyjaśni, jak poprawnie wypełnić wniosek i opowie, jakie korzyści niesie udział w programie "Czyste Powietrze". Na piknikach oprócz wiedzy merytorycznej odbędą się animacje dla dzieci.

"Warto zadbać o naszą planetę, bo drugiej nie mamy"

Rocznie około 13 proc. PKB - tyle Polskę kosztuje zła jakość powietrza. To drugi co do wielkości koszt w Europie. Nie możemy więc zwlekać z działaniem.

- Projekt "Nasze Czyste Powietrze" to kampania, która mówi co i jak możemy zmienić. Pomagamy też w składaniu wniosku o dofinansowanie w ramach programu "Czyste Powietrze". Warto zadbać o naszą planetę, bo drugiej nie mamy - mówi Krystyna Radkowska, Prezes Fundacji Zwalcz Nudę.

Więcej informacji o projekcie oraz odbywających się w ramach niego wydarzeniach znajduje się tutaj: www.zwalcznude.pl. Kwota dofinansowania projektu to 1 250 000 zł, a wartość przedsięwzięcia wynosi 1 390 000 zł. Więcej informacji o programie "Czyste Powietrze" na www.czystepowietrze.gov.pl.

Patronat medialny nad projektem w powiecie ostrołęckim objął dziennik internetowy "Moja Ostrołęka".

Piknik z Fundacją Zwalcz Nudę odbędzie się w naszym regionie w Czerwinie już 25 czerwca br.

Tekst i fot. Fundacja Zwalcz Nudę

Odsłon: 2984 komentarze: 0
09:55, 07.06.2022r. Drukuj


Powrót


Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia Regulaminu.

Redakcja Mojej Ostrołęki nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów.
Należą one do osób, które je zamieściły.

Powrót