wtorek, 23 kwietnia 2024 r., imieniny Jerzego, Wojciecha, Adalberta

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Hafciarki ręczne w Puszczy Białej. Wernisaż przybliżył ich biografie i twórczość (zdjęcia)

W Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce otwarto wystawę "Hafciarka ręczna". Wystawa poświęcona jest hafciarkom z Puszczy Białej. Sztuka hafciarska rozwinęła się na Kurpiowszczyźnie, a najczęściej wykonywanym haftem był wzór w kolorze czerwonym.

Wystawa "Hafciarka ręczna" poświęcona jest kobietom z Puszczy Białej, które z pasji, z potrzeby kultywowania tradycji, ale też przymusu ekonomicznego, zajmowały się odtwarzaniem wzorów haftu regionu na płótnie i na delikatnym tiulu.

Reklama

To temat dotychczas nieporuszany w wystawiennictwie etnograficznym, koncentrującym się głównie na wytworach hafciarek. Dzięki dokumentacji aktowej spółdzielni w Pniewie i Pułtusku możemy poznać ich imiona i nazwiska, a dzięki badaniom w terenie dotrzeć do informacji o nich, wspomnień, pamiątek, fotografii. Życie hafciarek toczyło się w niewielkim środowisku wsi, parafii, w rytmie wymuszonym prawami przyrody, normami tradycji. Ich sylwetki dostrzegamy na fotografiach z kiermaszów, imprez, pokazów, festiwali twórczości ludowej organizowanych w okresie PRL-u w miastach, niekiedy odległych od miejsca zamieszkania hafciarek. Są to jednak obrazy dalekie od prawdy o twardym życiu kobiet. Prace hafciarek z Puszczy Białej przechowywane są w muzeach, publikowane w książkach i materiałach ulotnych, ulegają w niejednej domowej szufladzie, zdobią stoły w tradycyjnie urządzonych wnętrzach. Można odnieść wrażenie, że to rzeczy przeszły do historii.

Wernisaż wystawy odbył się 10 czerwca 2022 roku w Muzeum przy placu gen. Józefa Bema 8.

Zobacz zdjęcia:
Wernisaż wystawy "Hafciarka ręczna"

Więcej zdjęć: Wernisaż wystawy "Hafciarka ręczna"

Wyświetleń: 1389 komentarze: -
20:37, 10.06.2022r. Drukuj