środa, 17 sierpnia 2022 r., imieniny Jacka, Anity, Mirona

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Miododajna rabata Ekomeny. "Miodek" to nowy, ekologiczny projekt dla Ostrołęki

Stowarzyszenie Ekomena ma pomysł na realizację nowego ekologicznego projektu - to stworzenie modułowej rabaty miododajnej czyli miejsca obsadzonego nektarodajnymi roślinami, które będzie nie tylko cieszyć oko, ale też wabić pszczoły, trzmiele i motyle.

Pierwszy prezentowany moduł nazwany "Miodek 1", stworzony jest z zamysłem nasadzeń wzdłuż drogi lub chodnika, by tworzył ukwiecony pas zieleni, nie zasłaniając widoku. Rabaty nie mają na celu zastępowanie łąk kwietnych, ale mogą ją wzbogacać, tak jak i trawniki, i być atrakcyjnym elementem miejskiej architektury zielonej.

Reklama

- Nasz nowy projekt to rabata miododajna "Miodek". To projekt rabaty kwitnącej zbudowanej z modułów, na których sadzone są byliny i krzewy nektarodajne. Moduły mają być różnej wielkości, kształtów oraz wielogatunkowe i o różnej wysokości. Projektowane są w taki sposób, by można było z nich układać rabatę, tak jak z kloców LEGO, tworząc rabatę dopasowaną do miejsca, które ma zajmować i do otaczającej ją architektury - informują członkowie Stowarzyszenia Ekomena.

Jak podkreślają ekolodzy, istotną zaletą rabat "Miodek" jest to, że wymagają niewielkiego nakładu pracy na bieżące utrzymanie i konserwację oraz to, że obfite kwitnienie gwarantowane jest już w pierwszym roku po nasadzeniach.

Jakie rośliny pojawiłyby się na rabacie? To m.in. astry, jeżówki, lawenda, macierzanka, szałwia, rudbekia czy wierzba iwa. Powierzchnia rabaty to 9 m kw.

Kto jest za? Czy taka propozycja przypadnie do gustu ostrołęczanom?

Wyświetleń: 3599 komentarze: -
12.06.2022, 09:56r. Drukuj


Powrót