Quantcast

wtorek, 28 czerwca 2022 r., imieniny Ireneusza, Leona, Benigny

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Akcja #sprzątaMY w ostrołęckich lasach (zdjęcia)

#SprzątaMY to ogólnopolska akcja sprzątania lasów, której inicjatorem jest Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Wzorem lat ubiegłych, akcja została przeprowadzona również w ostrołęckich lasach. 

Na wspólne sprzątanie lasów zorganizowane przez leśników z Nadleśnictwa Ostrołęka stawili się najmłodsi, którym nieobca jest właściwa postawa wobec przyrody i działalność na rzecz jej ochrony.

Reklama

- Mimo niesprzyjającej pogody, dzieci spod ostrołęckiego Łęgu Przedmiejskiego przywitały pierwszy dzień astronomicznego lata pięknym darem dla okolicznych lasów w postaci sprzątnięcia zalegających w nich śmieci. Ostrołęcka edycja akcji #sprzątaMY została zakończona wspólnym ogniskiem i zajęciami edukacyjnymi - czytamy w komunikacie nadleśnictwa.

Akcja #sprzątaMY została zainaugurowana przez prezydenta Andrzeja Dudę i pierwszą damę Agatę Kornhauser-Dudę, którzy w dniu 15 czerwca sprzątali lasy Nadleśnictwa Skierniewice.

Sprzątanie lasów nawiązuje do międzynarodowej inicjatywy "Sprzątania świata", którą zapoczątkowano w Australii w 1989 r., a w Polsce odbywa się od 1994 r. Niestety, mimo wielu apeli, nagłaśniania problemu zaśmiecania, wywożenie wszelkich odpadów do lasów wciąż jest dużym problemem. Obok drobnych śmieci porzucanych podczas wycieczek do lasu, leśnicy znajdują dzikie wysypiska z odpadami budowlanymi, oponami czy sprzętem AGD.

- Śmieci w lasach to problem nie tylko estetyczny. Odpady na terenach leśnych stanowią często pułapki dla drobnych zwierząt, szczególnie dla owadów. Wabią je resztki pokarmów i napoi. Lasy Państwowe wkładają ogromny wysiłek w usuwanie śmieci z lasów. Każdego roku ich uprzątnięcie kosztuje kilkanaście milionów złotych. W ostatnich latach na ten cel wydawane jest ok. 20 mln zł. Co roku z lasów wywozi się średnio 110 tys. m3 śmieci - informuje nadleśnictwo.

Pamiętajmy, że również na co dzień możemy dawać dobry przykład i inspirować innych do pozytywnego działania, choćby biorąc udział w zapoczątkowanej przez Lasy Państwowe wiralowej akcji #Zabierz5zLasu: podczas wizyty w lesie zbierz i wynieś z niego przynajmniej pięć śmieci, pochwal się tym w mediach społecznościowych i zachęć znajomych do podjęcia wyzwania.

Więcej zdjęć na stronie Nadleśnictwa w Ostrołęce.

Fot. Damian Piekarski/Nadleśnictwo Ostrołęka

Odsłon: 1770 komentarze: 1
12:53, 22.06.2022r. Drukuj


Powrót


Maria @ 14:58, 22.06.2022

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 185.166...102

Dlaczego : dorośli śmiecą a dzieci muszą sprzątać?

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia Regulaminu.

Redakcja Mojej Ostrołęki nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów.
Należą one do osób, które je zamieściły.

Powrót