Quantcast

wtorek, 28 czerwca 2022 r., imieniny Ireneusza, Leona, Benigny

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Kowno jest w 2022 Europejską Stolicą Kultury. Do miasta nad Niemnem i Wilią wyjechała delegacja z Ostrołęki!

Litewskie Kowno ma swoje święto. Dodatkowo w roku 2022 miasto stało się Europejską Stolicą Kultury. Podczas trwających Dni Kowna nie mogło zabraknąć naszych przedstawicieli. Do miasta na Niemnem wyjechała grupa z Europe Direct Ostrołęka. 

Litewskie Kowno ogłoszono w 2022 roku Europejską Stolicą Kultury obok dwóch innych miasta Europy - Esch z Luksemburga oraz serbskiego Nowego Sadu. Z okazji nadania tak znamienitego tytułu, podczas tegorocznych Dni Kowna wiele się dzieje. Są to m.in. działania opracowane i realizowane dla stworzenia nowego mitu dla miasta, aby pomóc mu zmienić ścieżkę funkcjonowania i rozwoju, ale tez ogrom wydarzeń kulturalnych - koncertów, spektakli, wystaw, pokazów multimedialnych i spotkań.

Reklama

Delegacja z Ostrołęki w Kownie - Europejskiej Stolicy Kultury 2022

Na święcie Kowna nie mogło zabraknąć delegacji z Ostrołęki. Nasze miasto reprezentowała grupa 11 osób. Inicjatywę wyjazdu zorganizował punkt Europe Direct Ostrołęka z Aleksandrą Nowak na czele. Jaki był cel tego wyjazdu oraz całego wydarzenia? To przede wszystkim otwieranie się na ludzi i nową kulturę, to nawiązywanie kontaktów, poznawania tradycji litewskich, ale też wspólne spotkania Europejczyków świadomych swoich obywatelskich praw, powinności, ale też możliwości, jakie stawia przed nimi współczesny świat.

Nowy mit dla Kowna, a może i dla Ostrołęki?

Nowa opowieść związana jest z postacią Mitycznej Bestii z Kowna - to projekt mający na celu stworzenie jednoczącej narracji dla miasta - rozwinie się w 2022 roku w wielką mityczną trylogię składającą się z trzech części: Zamieszania (19-23 stycznia), Zbiegu (20-22 maja) i Kontraktu (25-27 listopada).

- Ostrołęka właśnie wchodzi w 650 rok praw miejskich, więc mnie (i pewnie nie tylko mnie) marzy się stworzenie nowego, przyjaznego ludziom, współczesnego mitu o mieście oraz powszechnego zadomowienia się wśród małych miast europejskich i twórczego poszerzenia obecności na mapie Europy. Pierwsze kroki zaistnienia Ostrołęki - w pozytywnym kontekście - na mapie Europy już są, to mapa wydana przez Komisję Europejską z lokalizacją punktów Europe Direct i wśród 424 punktów jest też oczywiście punkt ostrołęcki, co ważne dotychczas realizowany wyłącznie staraniem obywatelskim. Ale to wyłącznie zaczyn wart rozwijania przez innowacyjny mit - mówi Aleksandra Nowak.

Reklama

Biały Stół. Ostrołęka serwowała sery i piwo kozicowe

Ostrołęką zasiadła w Kownie do tzw. Białego Stołu. Czym jest ta inicjatywa?

- Ludzie przyjeżdżają i ustawiają stoły i krzesła wzdłuż Alei Wolności, najbardziej reprezentacyjnego miejsca. Każda grupa czy delegacja przywozi też jedzenie i napoje. My też się zarejestrowaliśmy. Zawieźliśmy ze sobą swojskie sery i piwo kozicowe od Eli Żebrowskiej, aby serwować gościom. Na naszym stole były trzy proporczyki - polski, ostrołęcki i unijny, biało-czerwone kwiaty, które dostałam z III LO - relacjonuje Aleksandra Nowak.

Celem Białego Stołu jest nawiązywanie kontaktów, znajomości, przyjaźni z innymi Europejczykami, dyskusja, prezentowanie własnych regionów itp. To litewska tradycja.

Dni Kowna trwały od 19 do 22 maja br. Program był niezwykle bogaty, ale to nie koniec wydarzeń. Do końca roku zaplanowano w Kownie kilkaset imprez, dlatego warto rozważyć Litwę na trasie wakacyjnych wojaży.

Zobacz:

Kowno - Europejska Stolica Kultury 2022 - kaunas2022.eu

Fot. M. Plepys/Kaunas 2022

Odsłon: 2643 komentarze: 1
15:09, 22.06.2022r. Drukuj


Powrót


ostrołęczanin @ 19:11, 23.06.2022

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 178.213...117

W Kownie nie lubię Polaków. Nawet w kawiarniach obsługują z wielką łaską i każą zamawiać w ich języku lub po angielsku.Doświadczyliśmy tego faktu dużą grupą. wink

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia Regulaminu.

Redakcja Mojej Ostrołęki nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów.
Należą one do osób, które je zamieściły.

Powrót