środa, 24 kwietnia 2024 r., imieniny Aleksandra, Horacego, Grzegorza

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Skrzynka skarg: Osoba z niepełnosprawnością nie może uzyskać klucza do bramy ROD "Czeczotka"

Osoba z niepełnosprawnością jest właścicielką działki w ROD "Czeczotka", na którą może dotrzeć tylko samochodem. Przekazano jej klucze do bramy wjazdowej "A". Z kolei odmówiono klucza do bramy "O", która znajduje się najbliżej jej działki. Komentarza udzielili prezes zarządu ROD "Czeczotka" oraz Biuro Krajowej Rady PZD.

Właścicielka działki w ROD "Czeczotka", osoba z niepełnosprawnością:

Reklama

- W kwietniu 2021 r. nabyłam rekreacyjną działkę (...). Radość moja trwała krótko, gdyż okazało się, że moja niesprawność jest problemem w pokonywaniu odległości ok. 400 m od najbliższej bramy oznaczonej  literą "O" do mojej  działki.  5.07. 2021 r.  złożyłam do  pana prezesa i zarządu prośbę o udostępnienie mi klucza od bramy wjazdowej "O", do której od miejsca zamieszkania mam  najbliżej, bo ok.0,5 km, a także najbliżej od bramy "O" do mojej działki. W odpowiedzi na moją prośbę użyczono mi klucza, ale od bramy "A", do której mam najdalej, bo muszę od miejsca zamieszkania pokonać kilka kilometrów w jedną stronę i od tejże bramy aleją między działkami trzeba przejechać na drugi koniec ROD. Taka decyzja w praktyce utrudniła mi docieranie do mojej działki. Nie mogę pogodzić się z takim traktowaniem osoby potrzebującej rzeczywistej pomocy. Zresztą prawo wręcz nakazuje pomoc osobom o specjalnych potrzebach.

Odpowiada Jan Nowociński - Prezes Zarządu Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Czeczotka":

Pierwszy raz stykam się z takim problemem, choć już za rok kończę kadencję. 15 osób ma klucze do bramy "A". Istnieje uchwała w sprawie stałego wjazdu. Wszyscy z możliwością stałego wjazdu mają do dyspozycji bramę "A". Nie można wybierać sobie dowolnej bramy. Bramę "A" mam pod kontrolą. Obok znajduje się biuro. Jest monitoring. Jeśli chodzi o inne bramy, to jest kilka dni w miesiącu, w których są otwarte. (Można sprawdzić na stronie internetowej ROD "Czeczotka").

Pani, która zgłosiła problem, według ustawy nie powinna w ogóle dostać tego klucza. Żeby korzystać ze stałego wjazdu, trzeba spełnić określone warunki. Osoba niepełnosprawna ma prawo wjazdu na teren ROD pojazdem mechanicznym, który dojeżdża do działki oraz prawo parkowania swojego pojazdu na terenie działki, a nie na alei. Pani nie ma miejsca parkingowego na działce. Poza możliwością wjazdu przewidzianą dla osób niepełnosprawnych dopuszcza się wjazd pojazdów przewożących tylko nawozy lub materiały budowlane.

Konferencja podjęła taką decyzję. Ja jako prezes muszę przestrzegać praw. Delegaci wybrani na zebraniach na okres 4 lat. Możliwe, że za rok w kwietniu będzie inny skład i będą na nowo uchwalać. Wprawdzie co roku się potwierdza te uchwały, ale dla jednej osoby się nic nie tworzy. Tworzy się dla ogółu. Przyjmuje się tak jak w Sejmie większością głosów. Nasze prawa - statut i regularmin - są dostosowane do Ustawy Sejmowej.

Odpowiada Lidia Sosnowska, Dział Medialny Biura Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców:

Zgodnie z par. 70 Regulaminu ROD:

1. Osoba niepełnosprawna ma prawo wjazdu na teren ROD pojazdem mechanicznym, którym dojeżdża do działki. Prawo wjazdu ma także pojazd dowożący tę osobę do działki. 

2. Osoba niepełnosprawna ma prawo parkowania swego pojazdu na terenie działki, jeżeli wyposaży ją w odpowiednie miejsce postojowe (np. zatoczkę). 

3. Zarząd ROD jest obowiązany zapewnić osobom niepełnosprawnym możliwość nieskrępowanego dotarcia pojazdem mechanicznym do działki. 

4. Osobą niepełnosprawną w rozumieniu niniejszego postanowienia jest osoba, która na skutek stwierdzonej urzędowo niepełnosprawności ma trudności z samodzielnym poruszaniem się. 

W Regulaminie nie znajduje się zapis zakazujący Zarządowi ROD udostępniania klucza osobie z niepełnosprawnością do bramy Rodzinnego Ogrodu Działkowego.

Cały Regulamin ROD jest opublikowany na stronie internetowej Polskiego Związku Działkowców.

 

Wyświetleń: 6330 komentarze: -
00:37, 26.06.2022r. Drukuj