wtorek, 23 kwietnia 2024 r., imieniny Jerzego, Wojciecha, Adalberta

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Rusza VII edycja Festiwalu Etnosakralia Kurpiowskie. Koncerty będą w Myszyńcu, Lelisie, Łysych i Ostrołęce!

Już w najbliższy weekend startują VII Etnosakralia Kurpiowskie! Po dwóch latach przerwy powraca kolejna edycja wyjątkowego wydarzenia, jedynego takiego na Ziemi Kurpiowskiej, który w swojej idei ma łączyć muzykę ludową z muzyką klasyczną.

Wydarzenie organizowane jest przez Fundację Etno-klasyka. W tym roku festiwalowe koncerty odbędą się w Myszyńcu, Lelisie, Łysych i Ostrołęce!

Program koncertów:

2 lipca (sobota) - Myszyniec, kawiarenka parafialna

godz. 16.00 - Spotkanie śpiewacze pamięci Zofii Warych

3 lipca (niedziela) - Lelis, kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy

12.30 - Kwartet wokalny Floridus

3 lipca (niedziela) - Łyse, kościół parafialny pw. Chrystusa Króla Wszechświata

godz. 18.00 - Adam Tański, organy, Splot Quartet

3 lipca (niedziela) - Ostrołęka - koncert finałowy, kościół pw. Nawiedzenia NMP w Ostrołęce

godz. 19.00 - duet organowy Colloque des Clavier

Reklama

Duet organowy Colloque des Claviers zaprezentuje m.in. premierowy utwór

W Ostrołęce będziemy mieli okazję wysłuchać finałowego koncertu. Wystąpi duet organowy Colloque des Claviers w składzie: Aleksandra Gawrońska i Mariusz Kozieł. Zespół zbiera laury na międzynarodowych konkursach. Ich ostatnim ogromnym osiągnięciem jest I nagroda na międzynarodowym konkursie we Francji!

Ostatni koncert siódmej edycji Festiwalu Etnosakralia Kurpiowskie należeć będzie do muzyki organowej na dwoje wykonawców! Zespół Colloque des Claviers zaprezentuje się w dziełach kameralnych (na cztery ręce i cztery nogi) oraz solistycznych. Zabrzmi muzyka francuska i niemiecka, ale nie zabraknie również akcentu polskiego, a co warte podkreślenia - kurpiowskiego. Podczas niedzielnego wieczoru nastąpi premiera utworu napisanego specjalnie na tegoroczny festiwal. Będą to wariacje nt. "Uwoz mamo roz" na dwóch organistów, które skomponował jeden z wykonawców - Mariusz Kozieł.

Colloque des Claviers tworzą Mariusz Kozieł i Aleksandra Gawrońska. Występują w różnych konfiguracjach obejmujących instrumenty klawiszowe - jako duet organowy, duet fortepianowy i duet organy-fortepian. Zespół powstał w 2020 roku pod kierunkiem prof. Dagmary Niedzieli i asyst. mgra Daniela Strządały. W kwietniu bieżącego roku zdobyli pierwsze miejsce w Concours Gaston Litaize 2022 we Francji. W grudniu 2021 roku otrzymali pierwszą nagrodę w The 5th International Moscow Music Competition w kategorii "zespoły".

Aleksandra Gawrońska ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną w Ostrołęce w klasie fortepianu. Jest absolwentką studiów magisterskich Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego. Bierze czynny udział w kursach pianistycznych i organowych. Pracuje jako akompaniatorka w Katedrze Dyrygentury Chóralnej macierzystej uczelni. Oprócz zgłębiania wiedzy związanej z muzyką, realizuje się na polu literackim. Jest laureatką ogólnopolskich konkursów literackich. W 2014 roku Towarzystwo Przyjaciół Ostrołęki wydało jej tomik poezji zatytułowany Puzzle.

Mariusz Kozieł ukończył Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (studia licencjackie w klasie organów prof. Witolda Zabornego, a magisterskie u dra hab. Krzysztofa Lukasa). Otrzymał prestiżowe nagrody na wielu konkursach organowych i kompozytorskich. Do jego szczególnych osiągnięć należą: II miejsce na Konkursie Interpretacji podczas XI Międzynarodowego Konkursu Muzyki Organowej im. Jana Pieterszoona Sweelincka w Gdańsku 2021 i I miejsce w Konkursie Muzyki Organowej podczas XXX Jubileuszowego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi w 2018 roku. Swoje umiejętności doskonalił podczas kursów mistrzowskich prowadzonych m.in. przez prof. Juliana Gembalskiego, prof. Pietera van Dijka, prof. Thierry'ego Escaicha, prof. Lorenzo Ghielmiego, prof. Giampaolo di Rosa i dra Adama Tańskiego.

Więcej szczegółów dotyczących wydarzeń festiwalowych można znaleźć na profilu facebookowym Festiwalu "Etnosakralia Kurpiowskie".

Festiwal odbędzie się w dniach 2-3 lipca br. w Myszyńcu, Lelisie, Łysych i Ostrołęce. Wstęp na wszystkie koncerty wolny!

Fot. organizatorzy

Wyświetleń: 1880 komentarze: -
09:09, 01.07.2022r. Drukuj