wtorek, 29 listopada 2022 r., imieniny Błażeja, Saturnina, Fryderyka

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Blisko 30 kilometrów gazociągu do elektrowni Ostrołęka C. Podpisano umowę

CCGT Ostrołęka, spółka zależna Energi z Grupy Orlen, podpisała umowę na realizację gazociągu dostarczającego paliwo do bloku gazowo-parowego w Ostrołęce. Będzie to blisko 28-kilometrowy gazociąg, biegnący przez dwa województwa - mazowieckie i podlaskie.

Przyłączony będzie do pracującego już dwukierunkowego interkonektora Polska-Litwa (GIPL), zasilanego z Krajowego Systemu Przesyłowego oraz od strony Litwy.

Reklama

Dzięki temu powstająca elektrownia w Ostrołęce ma zapewnione długoletnie dostawy gazu, a jednocześnie niezależność od dostaw rosyjskiego paliwa. Gazociąg połączy krajową infrastrukturę z budowanym w Ostrołęce blokiem gazowo-parowym o mocy zainstalowanej ok. 750 MW. To jednostka istotna z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz utrzymania ciągłości dostaw energii dla północno-wschodnich regionów Polski. Blok CCGT w Ostrołęce będzie najbardziej wysuniętą w tej części kraju elektrownią systemową - informuje Energa.

Spółka informuje, że wraz z gazociągiem powstanie też infrastruktura towarzysząca, niezbędna do prawidłowej eksploatacji, m.in. zespół zaporowo-upustowy.

- Wykonawcą inwestycji jest Romgos Gwiazdowscy Sp. z o.o. - polska firma z siedzibą w Jarocinie, od lat zajmująca się kompleksową realizacją dużych inwestycji energetycznych i przemysłowych. Realizacja inwestycji, a następnie eksploatacja odbywać się będą z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa. Jeszcze w tym roku planowane jest rozpoczęcie spotkań z mieszkańcami gmin, przez które biec będzie gazociąg - czytamy w komunikacie Energi.

Reklama

Blok w trakcie budowy i ze wsparciem rynku mocy

Planowany blok gazowo-parowy w Ostrołęce w ostatniej aukcji głównej rynku mocy, w grudniu 2021 roku, zakontraktował ok. 696 MW obowiązku mocowego, liczonego od 2026 roku.

- Przy cenie zamknięcia wynoszącej 400,39 zł/kW/rok, przez cały czas trwania 17-letniego kontraktu mocowego jednostka liczyć może na całościowy przychód wynoszący co najmniej 4,73 mld zł. W marcu br. dla elektrowni gazowej wydane też zostało pozwolenie rozpoczęcia prac - NTP (ang. Notice To Proceed). Realizacja projektu budowy bloku energetycznego w technologii CCGT wpisana jest w Wieloletni Plan Inwestycji Strategicznych Grupy Energa i jej strategiczny plan rozwoju - dodaje Energa.

Wyświetleń: 10009 komentarze: -
28.07.2022, 11:01r. Drukuj


Powrót