poniedziałek, 15 sierpnia 2022 r., imieniny Marii, Napoleona, Stelii

Reklama   |   Kontakt
TargiPieczywa

Aktualności

14 organizacji pozarządowych z Mazowsza zapewni posiłki dla osób z Ukrainy

Samorząd województwa mazowieckiego zdecydował się po raz kolejny sfinansować posiłki dla uchodźców z Ukrainy przebywających na Mazowszu. Tym razem przeznaczono na ten cel 1 mln zł. W akcję zaangażowanych będzie 14 podmiotów ekonomii społecznej.

To podmioty, które w okresie od sierpnia do końca listopada przygotują i wydadzą prawie 47 tysięcy dwudaniowych zestawów obiadowych.

Wiosną tego roku samorząd Mazowsza przeznaczył na ten cel 2 mln zł. Pozwoliło to na sfinansowanie prawie 135 tys. posiłków. Przygotowywało je 11 podmiotów ekonomii społecznej z całego Mazowsza. Teraz samorząd województwa zdecydował o przekazaniu kolejnych środków - 1 mln zł. Środki otrzyma 14 organizacji, które na co dzień prowadzą bary, restauracje lub zajmują się cateringiem.

Reklama

- Od początku inwazji rosyjskiej angażujemy środki i kierujemy wsparcie do uciekających przed wojną. Zarząd województwa mazowieckiego przeznaczył już kolejny 1 mln złotych na posiłki dla obywateli Ukrainy, ponieważ potrzeby te nie maleją. Chcemy zapewnić przynajmniej części z naszych gości wsparcie w postaci posiłków. W sumie będzie ich około 47 tysięcy - powiedziała podczas podpisywania umów Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Organizacje z całego Mazowsza

W Warszawie i okolicach zaangażowane w to przedsięwzięcie będą: Pierogarnia u Aniołów Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej, Spółdzielnia Socjalna "Kto rano wstaje", Fundacja "Człowiek w potrzebie", Stowarzyszenie "Otwarte Drzwi" z Warszawy oraz Powiatowe Centrum Integracji Społecznej z Legionowa. W subregionie siedleckim będą to Centrum Integracji Społecznej oraz Zakład Aktywności Zawodowej - oba prowadzone przez Caritas Diecezji Siedleckiej.

W subregionie radomskim posiłki przygotują: Fundacja "Dobry Duszek", Przedsiębiorstwo Społeczne "Gospoda Jaskółeczka" oraz Stowarzyszenie "Razem" - wszystkie z Radomia oraz Stowarzyszenie Pomocy "Drzewo Marzeń" z Adamowa.

W subregionie płockim i ciechanowskim zaangażowana w pomoc będzie Grupa AS Sp. z o.o. (Mława, Płock, Płońsk). Osoby z Ukrainy w subregionie ostrołęckim będą mogły liczyć na wsparcie żywieniowe od Spółdzielni Socjalnej "Na Wspólnej" w Ostrołęce oraz Spółdzielni Socjalnej "Integracja" w Adelinie (gm. Zabrodzie, pow. wyszkowski).

Reklama

Profesjonalni i zaangażowani

Wszystkie wymienione podmioty dysponują nie tylko odpowiednimi warunkami technicznymi do prowadzenia żywienia zbiorowego, ale również odpowiednimi zezwoleniami sanitarnymi, mają wieloletnie doświadczenie w przygotowywaniu i wydawaniu posiłków, prowadząc na co dzień bary i restauracje lub świadczące usługi cateringowe. To jednocześnie miejsca, gdzie zatrudnione są osoby wykluczone lub zagrożone wykluczeniem społecznym, stąd m.in. pomysł włączenia ich w większym stopniu w pomoc uchodźcom z Ukrainy.

- Staramy się pomóc tym, którzy w wyniku wojny w Ukrainie musieli opuścić swoje domy. Na terenie Mazowsza bardzo dużo organizacji angażuje się w pomoc osobom z Ukrainy. Pomoc tą chcemy jeszcze wzmocnić, przekazując 1 mln zł na zapewnienie potrzebującym posiłków w sposób bezpieczny. To również ukłon w stronę ekonomii społecznej - miejsc, które bardziej niż na zysk nastawione są na reintegrację społeczną i zawodową osób będących w trudnych sytuacjach życiowych, również uchodźców - mówił Mariusz Budziszewski, zastępca dyrektora Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.

Przygotowanie i wydanie około 47 tys. dwudaniowych zestawów obiadowych zaplanowano do końca listopada 2022 roku.

Zobacz zdjęcia na stronie: mcps.com.pl

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie

Odsłon: 2110 komentarze: 1
08:35, 05.08.2022r. Drukuj


Powrót


joko @ 14:57, 05.08.2022

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 2a01:110f...a18

33 mln zł - tyle Mazowiecki Urząd Wojewódzki przekazał spółce Ptak Warsaw Expo za zakwaterowanie i wyżywienie dla uchodźców z Ukrainy, którzy przebywali w Nadarzynie. To ponad połowa tego, co podmiot ten zarabia rocznie na swojej głównej działalności – organizacji imprez.
Dane, które przywołujemy, obejmują przelewy do 20 czerwca 2022 r. za zajmowanie się uchodźcami od 4 marca do 31 maja 2022 r.
W Nadarzynie umiejscowiony jest największy punkt relokacji uchodźców z Ukrainy w Europie, nazwany Centrum Pomocy Humanitarnej Ptak. Średnio przebywało w nim 5350 osób na dobę, co daje ponad 492 tys. tzw. osobodób.
Nierówność w stawkach - 33 mln zł to dla spółki, której beneficjentem jest jeden z najbogatszych Polaków - Antoni Ptak - solidna kwota.
Wynagrodzenie dla spółki zarządzającej gigantyczną halą wystawienniczą, w której ulokowano uchodźców, budziło kontrowersje już od marca.

To dlatego, że - jak ujawnił Michał Janczura z TOK FM - podczas gdy przeciętny Polak za przyjęcie uchodźcy z Ukrainy otrzymywał od państwa po 40 zł za dobę, to Ptak Warsaw Expo otrzymywało od urzędu wojewódzkiego po 95 zł.
Co ciekawe, wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł początkowo nie chciał tej informacji ujawnić.
- Proszę wybaczyć, ale na temat tego, jak wygląda umowa, nie będę mówił - tłumaczył Radziwiłł spytany przez reportera TOK FM.

Dziennikarze radia postanowili wówczas skierować w tej sprawie wniosek w trybie dostępu do informacji publicznej.

"Stawka pieniężna na dobę na utrzymanie jednej osoby przebywającej w Centrum Pomocy w Nadarzynie wynosi 95 zł brutto" - odpowiedział Mazowiecki Urząd Wojewódzki.
Wiele osób to zbulwersowało. W pomoc udzielaną w Nadarzynie włączyło się bowiem wielu wolontariuszy, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, a jedzenie dla uciekających przed wojną osób przywozili zatroskani ich losem ludzie.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia Regulaminu.

Redakcja Mojej Ostrołęki nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów.
Należą one do osób, które je zamieściły.

Powrót