poniedziałek, 15 sierpnia 2022 r., imieniny Marii, Napoleona, Stelii

Reklama   |   Kontakt
TargiPieczywa

Aktualności

Dom szkieletowy czy modułowy? Sprawdź, co będzie dla Ciebie lepszym wyborem!

Choć domy z cegły wciąż stanowią dominującą formę budownictwa w naszym kraju, coraz większym zainteresowaniem cieszą się domy szkieletowe i modułowe. Za popularyzacją nowych technologii stoi zarówno cena jak i czas realizacji. Czym różnią się domy szkieletowe i modułowe? Na co zwrócić uwagę przy ich wznoszeniu?

Dom szkieletowy - co go wyróżnia?

Dom szkieletowy powstaje przy wykorzystaniu drewnianego szkieletu, stąd jego nazwa. Do jego budowy wykorzystuje się drewniane słupy o wymiarach ok. 4×15 cm, które rozmieszczone są co 30-60 cm. Wolne przestrzenie wypełnia się ociepleniem z wełny mineralnej. Dokładnej izolacji wymagają zarówno ściany zewnętrzne, jak i dach.

Od wewnątrz konstrukcja wykończona jest płytami gipsowo-kartonowymi, które poprzedza dodatkowo izolująca folia paroizolacyjna. Z kolei od strony zewnętrznej stosuje się okładziny elewacyjne, które wykańczają fasadę, ale jednocześnie są dodatkowym elementem usztywniającym konstrukcję.

Domy szkieletowe - zalety i wady

Domy szkieletowe nazywane są często kanadyjkami. Technologia wdarła się do naszego kraju przebojem w latach 90., ale po pewnym czasie dostrzeżono jej wady. Pamiętajmy jednak o tym, że zasady budownictwa i materiały stosowane dzisiaj są o wiele nowocześniejsze i stwarzają więcej możliwości. W porównaniu z budynkami, które wznoszono przed 30 laty, różnica widoczna jest szczególnie w jakości i technologii materiałów termoizolacyjnych.

W przypadku domów szkieletowych warto pamiętać, że zarówno drewno jak i materiał wykorzystany do ocieplenia powinien spełniać rygorystyczne wymogi sztuki budowlanej. Wełna mineralna musi posiadać odpowiednie parametry, dlatego dobrym wyborem są marki cieszące się uznaniem na rynku, jak np. URSA Framewool. Z kolei drewno należy odpowiednio długo sezonować i właściwie zabezpieczyć.

Przy zachowaniu wszystkich zasad sztuki budowlanej, dom szkieletowy oferuje szereg zalet. To przede wszystkim:

  • szybki proces budowy - lekka konstrukcja nie wymaga masywnych fundamentów, co ogranicza koszty; realizacja całego projektu może zamknąć się nawet w 5 tygodni,
  • możliwość budowy niezależnie od pory roku i temperatury.

Domy modułowe - prefabrykacja a jakość konstrukcji

Domy modułowe można w dużym uproszczeniu uznać za podtyp domów szkieletowych. Ich konstrukcja oparta jest właśnie na technologii szkieletowej. Podobnie wyglądają także prace przygotowawcze. Podstawowa różnica przy budowie domów modułowych polega na tym, że ich ściany nie są wznoszone na placu budowy, tylko powstają bezpośrednio w zakładach podwykonawców. Na budowę przywożone są gotowe elementy gotowe do złożenia.

W zależności od konkretnego przypadku, różny może być proces wykończenia poszczególnych elementów. W niektórych przypadkach mogą to być nawet gotowe moduły z wstawionymi oknami i wykończeniem ścian. Najczęściej jednak ściany domów modułowych stanowią gotową konstrukcję drewnianą, którą następnie należy ocieplić, uzupełnić o instalacje i wykończyć.

Podstawowa różnica między technologią szkieletową i modułową polega na tym, że na placu budowy domu modułowego nie wznosi się drewnianej konstrukcji, a łączy ze sobą poszczególne elementy. Ułatwienie to sprawia, że proces budowy jest jeszcze szybszy. Porównując technologię modułową z budową tradycyjnego, murowanego domu - różnica w czasie budowy jest kolosalna.

Warto wiedzieć, że pomimo zalet proces ten ma także swoje mankamenty. Warto wspomnieć o kilku najistotniejszych:

  • ograniczona ilość projektów,
  • brak możliwości wprowadzania zmian w projekcie,
  • na placu budowy konieczne jest zapewnienie możliwości pracy dźwigu.

Te wszystkie niedogodności nie zmieniają faktu, że domy modułowe mają coraz więcej zwolenników. Podobnie jak w przypadku domów szkieletowych, aby osiągnąć jak najlepszy współczynnik przewodzenia ciepła należy zadbać o odpowiednią termoizolację budynku.

Termoizolacyjność - jak polepszyć właściwości cieplne domów szkieletowych i modułowych

Domy szkieletowe i domy modułowe nie mogą istnieć bez odpowiedniego ocieplenia. Właściwości cieplne domów szkieletowych mogą być porównywalne z tymi jakie mają domy murowane. Niemniej, aby taki efekt osiągnąć, należy użyć odpowiednich materiałów termoizolacyjnych.

Domy drewniane stosunkowo szybko się wychładzają, ale też szybciej można je ogrzać. Dzięki użyciu odpowiedniej wełny mineralnej wszystkie przegrody będą posiadać prawidłowe parametry cieplne, a dom, mimo że oparty na lekkim drewnianym szkielecie, będzie trzymał ciepło i pozwalał na oszczędności w sezonie grzewczym.

Przy wyborze materiałów do izolacji domów szkieletowych i modułowych warto rozważyć wełnę URSA Framewool. To produkt naturalny, niepalny i paroprzepuszczalny. Poza możliwością ocieplenia ścian budynku, pozwala także skutecznie wyciszyć wnętrze budynku (izolacja akustyczna).

Zastosowanie wysokiej jakości materiału izolacyjnego dedykowanego do budownictwa drewnianego, szkieletowego i modułowego wpływa na efektywność energetyczną budynku, co  przekłada się zarówno na niższe koszty utrzymania, jak i na komfort życia oraz zdrowie domowników.

Wełnę mineralną URSA Framewool można stosować zarówno do ocieplenia ścian budynków, jak i do izolacji dachów skośnych, stropów i poddaszy. Jest to produkt stworzony z myślą o budownictwie szkieletowym i modułowym, zarówno drewnianym, jak i metalowym. Wykorzystując najwyższej jakości materiały termoizolacyjne, masz pewność, że budynek pomimo lekkiej konstrukcji, będzie spełniał normy w zakresie efektywności energetycznej, a także ochrony środowiska.

Artykuł sponsorowany

Wyświetleń: 981 komentarze: -
05.08.2022, 10:47r. Drukuj


Powrót