poniedziałek, 15 sierpnia 2022 r., imieniny Marii, Napoleona, Stelii

Reklama   |   Kontakt
TargiPieczywa

Aktualności

Leczenie ortodontyczne - czy zawsze wiąże się z bólem i dyskomfortem?

Wady zgryzu to przypadłość, która dotyczy znacznej części populacji. Takie mankamenty uśmiechu odbierają pewność siebie i wpływają na samopoczucie. Powinno się je leczyć ze względów wizerunkowych, a przede wszystkim zdrowotnych.

Coraz więcej osób decyduje się na leczenie ortodontyczne, choć może ono powodować pewien dyskomfort. Na szczęście, nie w każdym przypadku.

Ortodoncja - co warto wiedzieć?

Ortodoncja to jeden z działów stomatologii, który zajmuje się leczeniem wad zgryzu. Leczenie ortodontyczne stosuje się w celu poprawy ustawienia zębów, skorygowania różnych typów problemów ze zgryzem, a co za tym idzie - poprawy uśmiechu, wizerunku oraz samopoczucia pacjenta.

Zęby skrzywione oraz takie, które z powodu istniejących wad nie pasują do siebie, są przede wszystkim trudniejsze w czyszczeniu. W konsekwencji, wskutek powstającej próchnicy oraz chorób przyzębia, pacjenci narażeni są na ich szybszą utratę. Dodatkowo wady zgryzu wpływają na obciążenie mięśni żwaczy. W rezultacie może to prowadzić do takich następstw jak: zespół SSŻ, bóle głowy, a także szyi, barków czy nawet pleców. Skrzywione lub znajdujące się w nieodpowiednim miejscu zęby najczęściej wpływają niekorzystnie na wygląd.

Reklama

Korzyści z leczenia ortodontycznego obejmują:

  • poprawę wyglądu pacjenta, a co za tym idzie wzrost jego samooceny,
  • poprawę ogólnego stanu zdrowia jamy ustnej,
  • większą szansę na zachowanie zębów do końca życia.

Przystąpienie do leczenia ortodontycznego

Aktualnie wymienić można kilkanaście rodzajów wad zgryzu, które podlegają leczeniu ortodontycznemu. Jest ono dostępne dla każdego, bez względu na wiek pacjenta, tzn. że leczyć ortodontycznie można zarówno dzieci jak i osoby dorosłe. Mitem jest twierdzenie, iż wad zgryzu u starszych pacjentów nie da się całkowicie wyleczyć. Co prawda prostowanie zębów u osób dorosłych jest dłuższym i bardziej skomplikowanym procesem niż w przypadku dzieci, jednakże może zakończyć się takim samym sukcesem. 

Warunkiem podjęcia się leczenia przez ortodontę jest sanacja jamy ustnej. Oznacza to, że wszelkie zęby, które znajdują się w jamie ustnej pacjenta muszą być zdrowe lub uprzednio wyleczone. Ponadto pacjent nie może zmagać się z innym problemami, typu zapalenie dziąseł czy przyzębia.

Najczęściej wybieraną oraz bardzo skuteczną metodą leczenia ortodontycznego jest założenie aparatu ortodontycznego.

Reklama

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Aparaty ortodontyczne dzielą się na dwie podstawowe grupy: stałe i ruchome.

Pierwszą grupę stanowią aparaty przyklejone na stałe do powierzchni zębów. Można je zakładać zarówno od zewnętrznej jak i wewnętrznej strony. Najczęściej spotykane są jednak te zakładane od zewnątrz. Są to aparaty tradycyjne, widoczne na pierwszy rzut oka.

Druga możliwość, to rodzaj aparatu, który pacjent może samodzielnie zakładać oraz zdejmować. Aparat ruchomy nosi się według ścisłych zaleceń lekarza ortodonty - najczęściej przez kilkanaście godzin na dobę.

Trudności związane z noszeniem aparatu stałego

Noszenie aparatu stałego na co dzień przysparza pacjentom wiele niedogodności. Po pierwsze - utrudniona dbałość o higienę. W trakcie jedzenia drobinki pokarmów wchodzą w liczne zakamarki w obrębie aparatu, które ciężko usunąć zwykłą szczoteczką - w tej sytuacji konieczne jest użycie specjalnie przystosowanych szczoteczek do oczyszczania powierzchni pod aparatem. Ponadto, nierówna powierzchnia sprzyja odkładaniu się płytki nazębnej na powierzchni zębów.

Często występującym problemem są również podrażnienia błony śluzowej, wywołane przez niektóre elementy aparatu. Dotyczy to takich miejsc jak: policzki, wargi lub powierzchnia języka. Szczególnie jest to uciążliwe w pierwszych dniach po jego założeniu oraz po wizycie kontrolnej. Rany, jakie tworzą się w jamie ustnej, są niestety bolesne, a ponadto utrudniają spożywanie posiłków oraz sprzyjają powstawaniu aft.

Reklama

Invisalign - szybka, dyskretna i komfortowa metoda leczenia wad zgryzu

Aparat Invisalign to jedna z dostępnych metod leczenia ortodontycznego. Specjalne nakładki są projektowane, a następnie produkowane indywidualnie dla każdego pacjenta. Aparat ruchomy wykonywany jest na podstawie dokładnego, cyfrowego skanu jamy ustnej. Nakładki Invisalign mają szereg zalet:

  • Aparat można łatwo zdjąć przed posiłkiem czy myciem zębów. Dzięki temu dbałość o higienę nie jest w żaden sposób utrudniona, a to z kolei wpływa na mniejsze ryzyko powstawania ubytków.
  • Aparat jest niezwykle dyskretny, dzięki temu, iż wykonuje się go z przezroczystego materiału SmartTrack.
  • Leczenie trwa znacznie krócej w porównaniu z tradycyjnym aparatem. W przypadku niewielkich wad - nawet kilka miesięcy.
  • Ból, związany z noszeniem aparatu jest niewielki i występuje wyłącznie w pierwszym dniu od założenia nowych nakładek.
  • Nakładki nie ranią dziąseł.

Nakładki Invisalign to niesamowity komfort dla pacjenta. Aparat jest zarówno estetyczny -  niemalże niewidoczny - jak i praktyczny - noszenie nakładek nie wiąże się z bólem, można go zdjąć w każdym momencie, nie utrudnia higieny ani normalnego funkcjonowania. Dzięki nowoczesnej technologii leczenie ortodontyczne może przebiegać łatwo i przyjemnie.

Reklama

Na leczenie ortodontyczne decyduje się co raz więcej osób, nawet dorosłych. Dzięki wyleczeniu wady zgryzu można pozbyć się przewlekłych bólów głowy czy problemów z wymową, a w zamian za to zyskać pewność siebie, poprawę samooceny i piękny uśmiech.

Artykuł sponsorowany

Odsłon: 809 komentarze: 0
10:53, 05.08.2022r. Drukuj


Powrót


Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia Regulaminu.

Redakcja Mojej Ostrołęki nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów.
Należą one do osób, które je zamieściły.

Powrót