poniedziałek, 15 sierpnia 2022 r., imieniny Marii, Napoleona, Stelii

Reklama   |   Kontakt
TargiPieczywa

Aktualności

Z okazji Międzynarodowego Dnia Piwa podajemy recepturę piwa kozicowego

5 sierpnia obchodzone jest nieformalne święto: Międzynarodowy Dzień Piwa (i Piwowara) (ang. International Beer Day). Z tej okazji przekazujemy tradycyjną recepturę najsłynniejszego w naszym regionie piwa. Piwo kozicowe zwane również jałowcowym to nisko- lub bezalkoholowy napój warzony na Mazowszu.

Regionalny przysmak wytwarzany jest głównie przez Kurpiów zamieszkujących tereny Puszczy Zielonej i Puszczy Białej. Do produkcji, zamiast słodu ze zbóż, używa się wody, miodu, cukru oraz szyszkojagód jałowca pospolitego. Napój przygotowuje się z wywaru z pogniecionych i gotowanych jagód jałowca, z wywaru chmielu, miodu i/lub cukru, które po zmieszaniu z wodą i dodaniu drożdży fermentują przez dwa dni w szczelnie zamkniętym naczyniu.

W "Encyklopedii Kurpiowskiej" (red. Iwony Choroszewska-Zyśk i inni) czytamy, że nazwa pochodzi od młodych pędów jałowca, tzw. kozic, służących jako bicze do poganiania koni. W encyklopedii zamieszczono również przepis.

 

Reklama

Składniki: (Przepis podała Dorota Samsel)

- 20 litrów wody,

- 700 gram zmielonych owoców jałowca,

- garść chmielu,

- 2 kg cukru,

- pół łyżeczki drożdży.

Przygotowanie:

Wodę przegotowujemy. Zmielone owoce jałowca gotujemy 15 minut zbierając szumowiny, następnie cedzimy (możemy przepłukać je wodą). Chmiel także gotujemy 15 min i cedzimy. Wszystko wlewamy do wcześniej przegotowanej wody i dodajemy resztę składników. Całość wlewamy do beczki i zakręcamy. Beczkę odstawiamy na 3 dni w ciepłe miejsce. Po tym czasie schładzamy piwo.

Zachęcamy do dzielenia się w komentarzach własnymi przepisami.

Odsłon: 6424 komentarze: 0
13:18, 05.08.2022r. Drukuj


Powrót


Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia Regulaminu.

Redakcja Mojej Ostrołęki nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów.
Należą one do osób, które je zamieściły.

Powrót