poniedziałek, 15 sierpnia 2022 r., imieniny Marii, Napoleona, Stelii

Reklama   |   Kontakt
TargiPieczywa

Aktualności

Przemienienie Pańskie w Brodowych Łąkach. Przywracają tu dawne tradycje (zdjęcia)

W Brodowych Łąkach nad Omulwią rozpoczęto obchody Święta Przemienienia Pańskiego połączone z kultywowanym tu zwyczajem składania ofiar wotywnych w postaci woskowych figur. Dwudniowe wydarzenie to wspaniała okazja do spotkania z dawną tradycją.

W piątek 5 sierpnia - dzień przed właściwym świętem - prowadzono warsztaty lepienia woskowych figur wotywnych, był spływ Omulwią dłubankami oraz ognisko i poczęstunek przy muzyce kurpiowskiej. Uczestnicy mogli przyjrzeć się procesowi podbierania miodu z barci oraz obejrzeć dwa filmy poświęcone historii i współczesnemu trwaniu brodowskiego zwyczaju.

Reklama

Co wiemy o obrządku?

W miejscowości Brodowe Łąki na Kurpiach kultywowany jest dawny zwyczaj składania ofiar wotywnych w postaci woskowych figur podczas święta Przemienienia Pańskiego (co roku 6 sierpnia). Wierni przynoszą figurki do kościoła modląc się o zdrowie i pomyślność w gospodarstwie. Dawniej lepieniem wotów - prostych figurek wyobrażających zwierzęta gospodarskie lub ludzi zajmowali się tzw. brastewni. Dziś tradycję tę kultywują bartnicy z Kurpiowskiego Bractwa Bartnego. Podczas prowadzonych przez członków Bractwa warsztatów każdy będzie mógł własnoręcznie stworzyć woskową figurkę. Zapraszamy również do udziału w innych wydarzeniach towarzyszących świętu, przybliżających elementy kultury bartniczej, która w 2020 roku została wpisana na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.

Właściwe święto przypada w sobotę 6 sierpnia br. Zainicjuje je o godz. 12.00 msza święta z procesją, zakończona obrzędem składania wotów (kościół w Brodowych Łąkach i teren wokół kościoła).

Wydarzenia odbywają się 5-6 sierpnia 2022 r. w Brodowych Łąkach (pow. ostrołęcki, gm. Baranowo).

Zobacz zdjęcia:
Przemienienie Pańskie w Brodowych Łąkach

Więcej zdjęć: Przemienienie Pańskie w Brodowych Łąkach

Odsłon: 6217 komentarze: 0
20:14, 05.08.2022r. Drukuj


Powrót


Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia Regulaminu.

Redakcja Mojej Ostrołęki nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów.
Należą one do osób, które je zamieściły.

Powrót