sobota, 20 kwietnia 2024 r., imieniny Agnieszki, Czesława, Amalii

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Probiotyki na biegunki podróżnych - co warto wiedzieć?

Czy probiotyk warto zabrać ze sobą na wakacje? Jeśli wybierasz się do krajów europejskich, ryzyko złapania biegunki podróżnych jest niewielkie. Jednak jadąc poza Europę, warto wprowadzić profilaktyczną osłonę dla jelit.

Kiedy zapakujesz dobry probiotyk, twoich wakacji nie zepsuje żadna choroba! Pamiętaj: lepiej zapobiegać niż leczyć.

Zabierz probiotyki dla dorosłych na wakacje

W niektórych krajach biegunka podróżnych jest na tyle częsta, że ma nawet własną nazwę (w Egipcie określa się ją mianem „klątwy faraona”). W Azji, Afryce czy Ameryce Południowej lokale gastronomiczne nie przestrzegają wyśrubowanych europejskich standardów dotyczących higieny przygotowania potraw. Dużą popularnością cieszą się również uliczne stragany z ciepłym i zimnym jedzeniem.

Reklama

Wybierając się na inny kontynent, prawdopodobnie pragniesz zasmakować egzotycznych dań. Bez wątpienia są częścią kultury kraju, a sprzedawane na ulicznych straganach specjały bywają smaczniejsze niż obiad w restauracji. Warto zabezpieczyć się przed ewentualnymi zarazkami, które przy wysokich temperaturach mają świetne warunki do rozwoju. Zapakuj do bagażu probiotyk, aby chronić swój układ pokarmowy. Unikaj picia wody z kranu, zawsze myj owoce i warzywa przed spożyciem (w niektórych miejscach należy to robić wodą mineralną) i uważnie wybieraj lokale, w których jadasz posiłki. 

Dobry probiotyk na jelita – czym się kierować przy wyborze?

Nie każdy probiotyk na żołądek poradzi sobie w walce z tropikalnymi chorobami. Jego zadanie polega na zwiększeniu ilości zdrowych mikroorganizmów w twoich jelitach. Kiedy będzie ich wystarczająco dużo, drobnoustroje nie dadzą rady doprowadzić do infekcji.

Warto wybrać środek, który ma kilka szczepów bakterii. Zwiększy to różnorodność mikrobioty jelitowej, a tym samym prawdopodobieństwo odparcia ataku tropikalnych zarazków. Zwróć także uwagę, czy poszczególne szczepy bakterii w składzie oznaczono ciągami liter i cyfr – stanowi to potwierdzenie, że przeszły badania laboratoryjne. Wieloszczepowy probiotyk sprawdzony przez tysiące podróżnych znajdziesz np. w Lab One

Probiotyk a prebiotyk. Czemu warto przyjmować je razem?

Kolejnym kryterium wyboru probiotyku powinna być obecność prebiotyku w składzie. Dzięki niemu dostarczane w suplemencie bakterie mają pokarm, a tym samym lepsze warunki do kolonizacji jelita. Na wakacje warto zabrać preparat o wzmocnionym działaniu: probiotyk z prebiotykiem zadziała szybciej i z większą skutecznością.

Reklama

Substancje prebiotyczne występują także w pożywieniu. Należą do nich m.in. cebula, por, czosnek, błonnik czy skrobia. Jeśli twoje posiłki będą zawierały któryś z tych składników, w teorii nie musisz zażywać suplementu z prebiotykiem. Ułatwia to jednak zadanie, zwłaszcza na zagranicznych wakacjach, gdzie dostępność niektórych produktów spożywczych bywa ograniczona.

Jak zażywać probiotyk?

Każdy suplement posiada na opakowaniu informację o zalecanym dawkowaniu. W przypadku probiotyków producenci najczęściej radzą zażywać 1 kapsułkę podczas kolacji. Czasem zalecenia obejmują przyjmowanie probiotyku dwa razy w ciągu dnia przy większych posiłkach. Na wakacjach wydaje się to lepszym pomysłem, który pozwoli uzyskać silniejszą ochronę przed drobnoustrojami.

Probiotyku nie należy popijać gorącymi napojami, ponieważ mogą zabić część bakterii. Najlepszym wyborem będzie letnia woda, ale… oby nie z kranu! U osób z chorobami jelit dobrym nawykiem będzie jednoczesne przyjmowanie prokinetyku, czyli leku wspomagającego trawienie, jednak koniecznie skonsultuj to wcześniej z lekarzem prowadzącym. 

Artykuł sponsorowany

Wyświetleń: 2473 komentarze: - Wrzuć na Facebooka 11:14, 09.08.2022r. Drukuj


Powrót