czwartek, 25 kwietnia 2024 r., imieniny Jarosława, Marka, Elwiry

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Wrzesień w bibliotece. Przed nami spotkania z autorami, warsztaty literackie i wiele innych

Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce przygotowała we wrześniu szereg ciekawych wydarzeń kulturalnych. W programie znalazły się m.in. promocje książek i tomików wierszy, warsztaty literackie, spotkania autorskie, wykłady i wydarzenia muzyczne.

Program wydarzeń:

2 września (piątek), godz. 16.00

- Warsztaty literackie prowadzi dr hab. Karol Samsel - Klub przy Studziennej - Biblioteka, ul. Gomulickiego 13.

3 września (sobota), godz. 14.00 - 18.00

- Piknik literacki Narodowe Czytanie "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza. W programie również: gawęda o polskim romantyzmie dr. hab. Karola Samsela, warsztaty plastyczne, kwiatodzielnia, strefa dla dzieci i ognisko (kiełbaski we własnym zakresie). Mile widziane stroje z epoki - Forty Bema, ul. Warszawska. Współpraca: Muzeum Kultury Kurpiowskiej.

Reklama

13 września (wtorek), godz. 18.00

- Prezentacja tomiku poezji pt. Wiersze oswojone Doroty Wołosz i najnowszej płyty Adama Wołosza pt. "A dam Wam" - MBP ul. Głowackiego 42

Dorota Wołosz- z zawodu nauczyciel, z pasji poetka, animatorka kultury. Mieszka i pracuje w Kadzidle. Tomik Wiersze oswojone to Jej debiut , książka wydana w serii "Biblioteczka kurpiowska". Wstępem opatrzył Dariusz Łukaszewski.

Adam Wołosz - muzyk, członek grupy muzycznej "Droga na Ostrołękę", animator kultury. Mieszka w Kadzidle. Prezentowana płyta to zbiór utworów muzycznych z własnymi tekstami i własną muzyką. Wykonanie Adam Wołosz.

15 września (czwartek), godz. 18.00

- Aleksander Fredro w nowej odsłonie- prof. dr hab. Wiesław Rzońca i dr hab. Karol Samsel (wykładowcy Zakładu literatury romantyzmu Uniwersytetu Warszawskiego). W drugiej części spotkania prezentacja Pism wybranych Cypriana Norwida w nowej edycji W. Rzońcy i K. Samsela - MBP, ul. Głowackiego 42

20 września (wtorek), godz. 18.00

- Spotkanie w cyklu Wydawnictwo Forma Prezentuje: Marek Czuku i Zbigniew Chojnowski. Spotkanie prowadzi dr hab. Karol Samsel (Instytut Literatury Polskiej UW) - MBP, ul. Głowackiego 42

Marek Czuku - polski poeta, absolwent fizyki i filologii polskiej Uniwersytetu Łódzkiego. Wydał dotychczas 15 tomów poetyckich. Tłumaczony na język angielski, niemiecki, hiszpański, szwedzki, rosyjski, czeski, serbski, chorwacki oraz hindi. Najnowszy tom wydany to "Róbta, co chceta" (Wydawnictwo FORMA, Szczecin 2021). Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz do Academia Europaea Sarbieviana. Mieszka w Łodzi.

Zbigniew Chojnowski - profesor dr hab. Pracownik naukowy w Instytucie Literaturoznawstwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Badacz literatury XX i XXI w., w tym regionu mazurskiego. Autor monografii historyczno-literackich i antologii literackich. Poeta i znawca poezji. Członek m.in. Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza i Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Zasiada w powołanej przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Radzie Programowej Instytutu Literatury.

Reklama

26 września (poniedziałek), godz. 11.30

- Spotkanie autorskie z Renatą Piątkowską, autorką książki dla młodzieży pt. "Która to Malala" - MBP, ul. Głowackiego 42

Roześmiana, skora do zabawy i śpiewania hitów Justina Biebera - właśnie taką Malalę poznajemy. Jedyne, co wyróżnia dziewczynę spośród przyjaciółek, to to, że nie zasłania twarzy chustą. Ale czy to wystarczający powód, by strzelić nastolatce w twarz? Szybko okazuje się, że Malala to nie zwykła nastolatka, a blogerka, która - opisując sytuację dziewcząt w pakistańskim szkolnictwie - naraziła się talibom. Wzruszająca opowieść o sile, która drzemie w każdym z nas, o tym, że warto walczyć i pomagać słabszym. Malala udowodniła, że wystarczy jeden odważny człowiek, by zainspirować całe rzesze.

27 września (wtorek), godz. 18.00

- Spotkanie autorskie z Wiktorem Ruszkiewiczem i prezentacja jego książki pt. "Majaki Zachodu. Sny klasy średniej" - MBP, ul. Głowackiego 42

Wiktor Ruszkiewicz, ostrołęczanin, absolwent II LO im. C. Norwida w Ostrołęce i filozofii na UW. Z zawodu programista, z zamiłowania pisarz. Autor opowiadań fantastycznych, publikowanych m.in. w "Przydrożach. Ostrołęckim Roczniku Literackim" i miesięczniku literackim "Nowa Fantastyka". Prezentowana książka to debiut wydawniczy autora. Jest to zbiór 32 opowiadań obdzierających współczesnego człowieka z jego wielu masek: codziennej, przyszłej, tragicznej, baśniowej i innych.

30 września (piątek), godz. 18.15

- 71 spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, którego tematem będzie powieść Jakuba Małeckiego Rdza - Klub przy Studziennej - Biblioteka, ul. Gomulickiego 13.

Wyświetleń: 4938 komentarze: -
12:02, 01.09.2022r. Drukuj