wtorek, 29 listopada 2022 r., imieniny Błażeja, Saturnina, Fryderyka

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Kurpiowski Jarmark Bożonarodzeniowy w Ostrołęce? Jest duża szansa!

W głosowaniu w Budżecie Obywatelskim Ostrołęki ponownie znalazł się Kurpiowski Jarmark Bożonarodzeniowy. Jest duża szansa, że się odbędzie, ponieważ w kategorii ogólnomiejskiej nie ma innego projektu. Głosowanie rusza już za 11 dni!

Wydarzenie miałoby odbyć się przy ul. Głowackiego i w razie potrzeby, w części ul. Kopernika).

Piękne iluminacje, Święty Mikołaj, koncerty i wyjątkowe stoiska

Reklama

 - Jarmark to impreza dla mieszkańców Ostrołęki. Na odwiedzających będą czekać artyści i twórcy ludowi, sprzedający swoje wyroby z motywami świątecznymi. Ponadto będzie można popróbować potraw kojarzących się z Bożym Narodzeniem. Dodatkowo będą występy artystyczne dzieci, artystów, konkursy, warsztaty robienia ozdób świąt. Atmosferę będzie tworzyć świąteczna scenografia - czytamy w opisie projektu.

Realizacja projektu dotyczy nawiązania współpracy z firmą, która w swojej ofercie posiada kramy-stoiska na wypożyczenie, ich transport, rozstawienie oraz zapewni wystrój i prąd.

- Imprezę należy rozpropagować wśród lokalnych twórców i rękodzielników wyrobów artystycznych i użytkowych, przedmiotów sztuki, kuchni regionalnej, produktów spożywczych, lokalnych organizacji i przedsiębiorstw związanych z regionem. Należy zadbać o oprawę muzyczną, scenę, na której uczniowie, lokalni artyści i zespoły będą miały możliwość prezentacji swoich umiejętności i talentów szerokiemu gronu odbiorców. Nie może zabraknąć obecności Św. Mikołaja i różnych atrakcji np. kolejki Św. Mikołaja czy karuzeli weneckiej, ozdób świątecznych, gier, zabaw, animacji dla dzieci, a także warsztatów robienia stroików czy ozdób świątecznych (można zaangażować muzeum Kultury Kurpiowskiej) - informują pomysłodawcy.

Jak napisano dalej, w czasie jarmarku odbyłby się ostrołęcki opłatek, podczas którego Prezydent Miasta Ostrołęki złoży życzenia świąteczno - noworoczne mieszkańcom miasta oraz zaprosi do świątecznego poczęstunku. Ewentualnie można nawiązać współpracę z firmą, która zajmuje się organizacją tego typu imprez i kompleksowo przygotuje całą oprawę wraz z iluminacjami i kolejką Św. Mikołaja. Na czas jarmarku deptak powinien być wyłączony z ruchu kołowego.

- Dodatkowo za wynajem domków rękodzielnikom można ustalić dobową opłatę. Kilkudniowy kiermasz będzie okazją do wspierania i promocji lokalnych producentów i wyrobów oraz wspólnych spotkań mieszkańców. Organizacja kiermaszu pozwoli również na wykreowanie świątecznej atmosfery zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. To także okazja do przybliżenia, prezentacji tradycji i bogatego dorobku kultury związanego z tymi świętami, Jarmark przyczyni się do rozwoju poczucia lokalnego patriotyzmu i wesprze budowę lokalnej współpracy z rękodzielnikami i twórcami. To również okazja do wspólnej zabawy i integracji mieszkańców - wskazują autorzy projektu.

Byłaby to  także świetna okazja, aby poczuć prawdziwą magię świąt, zapoznać się z twórczością ludową oraz spędzić chwile z rodziną i przyjaciółmi.  Kto wie, może świąteczna atmosfera rozwiąże spory.

Reklama

Prezydent "za"

Projekt popiera prezydent Łukasz Kulik, który od dawna mówi, że wyobraża sobie piękny bożonarodzeniowy kiermasz z kurpiowskim akcentem.

- To tylko namiastka, ale już wiem, że chcemy więcej. Oczami wyobraźni widzę: kiermasz Bożonarodzeniowy, na którym w drewnianych budkach lokalni przedsiębiorcy będą sprzedawać swoje wyroby, park za mostem, na którym pospacerujemy po świątecznym posiłku. Wigilia z tymi, którzy nie mają bliskich, ale też wspólne śpiewanie kolęd i pójście na Pasterkę. Wszystko w miejscu, które uznano za zapomniane, Stare Miasto, Stary Rynek - Ostrołęka od nowa - pisał prezydent Kulik.

Głosowanie

W ubiegłym roku Kurpiowski Jarmark Bożonarodzeniowy przegrał z koncertem międzypokoleniowym dla mieszkańców Ostrołęki. W tym roku ma jednak duże szanse.

Postało tylko czekać na głosowanie, które rozpoczyna się za 11 dni (start 20 września). Jeśli projekt wygra, Ostrołęka będzie mogła pochwalić się świątecznym wydarzeniem i konkurować z niejednym dużym miastem w Polsce.

Wyświetleń: 11112 komentarze: -
08.09.2022, 12:32r. Drukuj


Powrót