czwartek, 25 kwietnia 2024 r., imieniny Jarosława, Marka, Elwiry

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Zaglądamy na teren budowy elektrowni gazowo-parowej w Ostrołęce. Jak postępują prace? (zdjęcia, wideo z drona)

Na placu, gdzie miała powstać elektrownia węglowa w Ostrołęce, trwają prace związane z realizacją nowego projektu - budową bloku gazowo-parowego. Postanowiliśmy podpatrzeć z lotu ptaka, co dzieje się na placu budowy.

Na potrzeby powstającej elektrowni gazowej wykorzystana jest część już istniejącej infrastruktury, wybudowanej dla wcześniej realizowanego projektu bloku węglowego. Zagospodarowywany jest m.in. okrągły, betonowy plac, który pozostał po rozbiórce ringu chłodni kominowej. Z góry można dostrzec, iż przeprowadzono także wykopy pod fundamenty, gdzie w przyszłości najprawdopodobniej wzniosą się budynki będące częścią elektrowni gazowo-parowej.

Reklama

Decyzja o zmianie metody zasilania elektrowni - z węglowej na paliwo gazowe

Elektrownia C w Ostrołęce miała być ostatnią w Polsce dużą elektrownią węglową. Zakładano, że zostanie uruchomiona w 2024 r. i posłuży co najmniej 40 lat. Pomysł na jej budowę powstał już w 2008 roku, jednak umowę podpisano dopiero 10 lat później - w 2018 roku. Budowę bloku C elektrowni rozpoczynano wielokrotnie, z wielką pompą. Plac budowy stawał się polem przedwyborczych wieców oraz miejscem głoszenia obietnic i sukcesów. Inwestycję realizowano, choć brakowało miliardów na jej pełne ukończenie. W lutym 2020 roku spółki odpowiedzialne za realizacje zadania podjęły decyzję o wstrzymaniu inwestowania i zawieszeniu budowy. Inwestycję przejął Orlen, zapadła też decyzja o zmianie metody zasilania elektrowni - z węglowej na paliwo gazowe.

Gdy faktem stała się zmiana koncepcji zasilania ostrołęckiej elektrowni i z węglowej przemianowano ją na gazową, zapadła decyzja - rozbiórka. Do demontażu poszczególnych elementów zaczętej elektrowni przystąpiono na początku 2021 roku. Najpierw zdemontowano konstrukcję chłodni kominowej, później pylony.

Reklama

Prezes Orlenu w Ostrołęce "Od budowy elektrowni nie ma odwrotu"

W czerwcu ubiegłego roku prezes Orlenu Daniel Obajtek przyjechał do Ostrołęki. Podczas konferencji prasowej ogłoszono, że budową elektrowni gazowej w naszym mieście zajmie się Grupa Orlen.

- Od budowy elektrowni gazowej w Ostrołęce nie ma odwrotu. Decyzja zapadła. Ta inwestycja istotnie wesprze transformację energetyczną Polski. W strategii Orlen 2030 zakładamy nie tylko wzrost mocy odnawialnych źródeł energii do poziomu przeszło 2,5 GW, ale także osiągnięcie 2 GW mocy w elektrowniach gazowych. Pozwoli to stworzyć silny, a przede wszystkim bilansujący się pion energetyczny koncernu. Będzie to również znaczący krok w kierunku wzmocnienia energetyki konwencjonalnej w Polsce przy stopniowym zastępowaniu bloków węglowych źródłami niskoemisyjnymi. Ta zmiana technologii wytwarzania energii elektrycznej wpisuje się w światowe trendy, które preferują rozwiązania przyjazne środowisku. Tylko w Stanach Zjednoczonych, w ciągu ostatniej dekady, w ponad 100 elektrowniach nastąpiła zmiana zasilania z węgla na gaz. Co istotne,  ta inwestycja będzie opłacalna biznesowo i przyczyni się do ustabilizowania cen energii elektrycznej na krajowym rynku - mówił Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN Orlen.

Blok energetyczny o mocy ok. 750 MW

Nowa elektrownia w technologii gazowo-parowej o mocy 745 MWe netto będzie jednostką jednowałową: z jedną turbiną gazową, kotłem odzyskowym, turbozespołem parowym kondensacyjnym i chłodnią wentylatorową mokrą. Inwestycja ma powstać do 2025 roku.  Wartość aneksu dotyczącego budowy elektrowni gazowej szacowana jest na ok. 2,5 mld zł

Blisko 30 kilometrów gazociągu do elektrowni C

Pod koniec lipca CCGT Ostrołęka, spółka zależna Energi z Grupy Orlen, podpisała umowę na realizację gazociągu dostarczającego paliwo do bloku gazowo-parowego w Ostrołęce. Będzie to blisko 28-kilometrowy gazociąg, biegnący przez dwa województwa - mazowieckie i podlaskie. Przyłączony będzie do pracującego już dwukierunkowego interkonektora Polska-Litwa (GIPL), zasilanego z Krajowego Systemu Przesyłowego oraz od strony Litwy.

Reklama

- Dzięki temu powstająca elektrownia w Ostrołęce ma zapewnione długoletnie dostawy gazu, a jednocześnie niezależność od dostaw rosyjskiego paliwa. Gazociąg połączy krajową infrastrukturę z budowanym w Ostrołęce blokiem gazowo-parowym o mocy zainstalowanej ok. 750 MW. To jednostka istotna z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz utrzymania ciągłości dostaw energii dla północno-wschodnich regionów Polski. Blok CCGT w Ostrołęce będzie najbardziej wysuniętą w tej części kraju elektrownią systemową - informuje Energa.

Kluczowe urządzenia dla ostrołęckiej elektrowni powstaną we Francji i w Polsce

Elektrownia wyposażona będzie w nowoczesną turbinę gazową 9HA.02, która zostanie wybudowana we Francji. Pozostałe kluczowe urządzenia - turbina parowa STF-D650 oraz generator klasy W88 - powstaną w Polsce.

Według zapowiedzi, budowa elektrowni gazowej w Ostrołęce ma się zakończyć do 2025 roku.

Zobacz też:

Blisko 30 kilometrów gazociągu do elektrowni Ostrołęka C. Podpisano umowę

Grupa Orlen wybuduje elektrownię gazową w Ostrołęce. Daniel Obajek zdradził szczegóły inwestycji (zdjęcia, wideo)

Fatalna wiadomość: budowa nowej elektrowni w Ostrołęce wstrzymana!

Zobacz zdjęcia:
Elektrownia w Ostrołęce

Więcej zdjęć: Elektrownia w Ostrołęce

Wyświetleń: 39137 komentarze: -
13:14, 16.09.2022r. Drukuj




Reklama

Ogłoszenia

Forum

Reklama

Ynet.pl
Sklep Enter

Warto odwiedzić

Spotted Ostrołęka Logo infoprasznysz.com