czwartek, 25 kwietnia 2024 r., imieniny Jarosława, Marka, Elwiry

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Czym dziś trują?

Kilka dni temu wieczorem przejeżdżałem ulicą Wiejską w Ostrołęce. Nie wiem, co jeden z mieszkańców włożył do pieca, ale z pewnością było to coś, co nigdy nie powinno tam trafić. Smród i kłucie w gardle czułem jeszcze przez długi czas po wyjściu z samochodu.

Smog w Ostrołęce to nic nowego, ale wszyscy zgodnie twierdzą, że rozpoczynający się sezon grzewczy będzie wyjątkowo ciężki. Dla mnie, miłośnika wieczornych spacerów, to bardzo trudny okres.  Najgorzej jest wieczorami i tuż po świcie. Chmury smogu spowijają osiedla i nawet jadąc samochodem z włączoną klimatyzacją, trudno jest oddychać. Rakotwórcze pyły na ulicach Ostrołęki goszczą od wielu lat.

Reklama

W sobotni wieczór po godz. 20.00 w Olszewie-Borkach stężenie rakotwórczych pyłów PM2.5 były przekroczone niemal trzykrotnie (!). Z każdą minutą coraz gorzej oddychało się na ostrołęckich osiedlach: Stacja, Łazek, Leśne i Wojciechowice. Tylko przypadkiem lepiej było w gminach Rzekuń, Myszyniec i Kadzidło. Dwa dni wcześniej w Rzekuniu przed godz. 8.00 normy pyłów PM2.5 przekroczone były ponad trzykrotnie!

Aktualne pomiary jakości powietrza w Ostrołęce i regionie prezentujemy na naszej specjalnej stronie "Smog w Ostrołęce i regionie". Serwis o smogu został właśnie mocno uaktualniony i obecnie prezentuje dane z ponad 20 czujników w naszym mieście i okolicach. Pomiary smogu dokonywane są już m.in. w Myszyńcu, Rzekuniu, Kadzidle, Olszewie-Borkach, Baranowie i Czarni, ale także w małych wioskach jak Ławy (gm. Rzekuń) i Białusny Lasek koło Myszyńca. Czujniki pojawiły się również w Różanie i okolicznych wsiach: Kaszewcu, Dyszobabie i Załuziu.

Pamiętajcie, by przed wyjściem z domu sprawdzić, czy można bezpiecznie wybrać się na spacer. W tym sezonie będzie to bardzo ważne.

 

O autorze

Krzysztof Chojnowski - redaktor naczelny "Mojej Ostrołęki".

Więcej felietonów w dziale Mało obiektywnie.

Wyświetleń: 15034 komentarze: -
21:13, 17.09.2022r. Drukuj