piątek, 7 października 2022 r., imieniny Marii, Marka, Amalii

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Fortepian z duszą. Ten piękny Bechstein zdobi scenę Ostrołęckiego Centrum Kultury (zdjęcia)

Na scenie Ostrołęckiego Centrum Kultury stoi Bechstein - piękny zabytkowy fortepian. Zazwyczaj jest on tylko tłem i akompaniamentem dla występujących na scenie artystów. Dziś to on będzie bohaterem, bo niewątpliwie zasługuje na wnikliwą uwagę.

Fortepiany C. Bechstein to instrumenty należące do światowej elity, są uznawane za niekwestionowaną arystokrację wśród fortepianów najbardziej prestiżowych marek. Fabryka została założona w 1853 roku przez Carla Bechstein, a instrumenty stworzone pod tą marką są arcydziełami wśród profesjonalnych klasycznych instrumentów muzycznych.

Reklama

Ostrołęcki Bechstein jest wyjątkowy... To fortepian z duszą

Nie inaczej prezentuje się ostrołęcki Bechstein. Piękny, monumentalny, spowity tajemniczą czernią. Nawet bez artystów i muzyków, stojąc samotnie na scenie, jest jej ozdobą. Przechodząc obok niego, niemal dotykamy artyzmu, a oczami wyobraźni widzimy wprawne palce muzyka, biegające po czarno-białych klawiszach.

Każdy instrument Bechstein wyróżnia się charakterystycznym czystym i niepowtarzalnym brzmieniem, doskonałym mechanizmem o rewelacyjnej repetycji oraz najwyższym standardem wykończenia. Przy ostrołęckim Bechsteinie siedziała niejedna sława.

- Nasz stary, zabytkowy Bechstein jest inny niż pozostałe, bo ma duszę. Choć są instrumenty elektroniczne, to ten już swoim wyglądem stanowi dekorację naszej sceny. Zależy mi, aby służył naszym artystom jeszcze wiele lat. Instrument przed wielu laty był przekazany Zakładowemu Domowi Kultury przy Zakładach Celulozowych w Wojciechowicach i później był przekazywany, przekazywany, aż trafił do Ostrołęckiego Centrum Kultury - mówi Tadeusz Wiśniewski, dyrektor OCK.

Do ostrołęckiego Bechsteina systematycznie przyjeżdża wykwalifikowany stroiciel, który przygotowuje go do koncertu.

- Wiemy oczywiście, że każdy muzyk ma swoje preferencje, jeśli chodzi o wybór instrumentu, ale nasz Bechstein nie ustępuje najlepszym. Artyści z muzycznego firmamentu przyjeżdżają do Ostrołęki i grają na nim. Dość powiedzieć, że zasiadał przy nim Stanisław Sojka - mówi dyrektor Wiśniewski.

Reklama

Instrument wymaga kosztownej renowacji

Niestety, ostrołęcki fortepian jest już dość leciwy i wymaga "leczenia". Renowacja tak znakomitego instrumentu wymaga jednak sporych nakładów finansowych. Dyrekcja Ostrołęckiego Centrum Kultury wstępną kalkulację zleciła już w 2019 roku.

- Przymierzamy się do jego renowacji. Kalkulacja sporządzona już w 2019 roku niestety nie była optymistyczna, bowiem koszt przerasta nasze obecne możliwości. Wstępna cena remontu oscylowałby w granicach 40 tysięcy złotych. Wtedy musieliśmy zdecydować co ważniejsze i postawiliśmy na wymianę sprzętu nagłośnieniowego oraz na prace poprawiające jakość projekcji filmowych. Bechstein niestety musi poczekać - mówi ze smutkiem Tadeusz Wiśniewski, dyrektor OCK.

Kwota renowacji nie jest mała. Ostrołęckie Centrum Kultury szuka funduszy zewnętrznych, aby ratować piękny zabytek. Czy uda się na czas?

A może zgłosi się sponsor-meloman, który zechciałby wyłożyć fundusze na ratowanie ostrołęckiego Bechsteina?

Zobacz zdjęcia:
Fortepian z OCK

Więcej zdjęć: Fortepian z OCK

Wyświetleń: 3699 komentarze: -
22.09.2022, 12:44r. Drukuj


Powrót


Reklama

LUSAR
Rolexin

Ogłoszenia

Forum

Reklama

iparts.pl
Ynet.pl
Sklep Enter

Warto odwiedzić

Spotted Ostrołęka Logo infoprasznysz.com