piątek, 29 marca 2024 r., imieniny Wiktoryna, Helmuta, Ostapa

Reklama   |   Kontakt

Kandydaci do samorządu

Aktualności

Jakie terrarium wybrać w zależności od biotopu?

Terraria można podzielić według podstawowych typów biotopów na tropikalne, pustynne i akwaterrarystyczne (paludarium). Ponadto terrarium można urządzić jako półpustynię, sawannę lub mokradła.

Wybrany biotop powinien być zgodny z naturalnym środowiskiem zwierząt i roślin, które będą hodowane i uprawiane w terrarium.

Na solidną dawkę wiedzy o wyborze terrariów zaprasza partner merytoryczny artykułu – sklep Invital.pl – jeden z największych sklepów z akwarystyką, terrarystyką i sprzętem do oczek wodnych

Reklama

Tropikalne terrarium

Tropikalne terraria są wyposażone w różne rośliny, liany oraz wypełnione są korzeniami. Charakteryzują się one wyższą wilgotnością i dlatego są odpowiednie dla zwierząt z obszarów tropikalnych i subtropikalnych. 

Tropikalne terrarium jest odpowiednie dla legwana zielonego, kameleona emeńskiego, gekona, felsumy madagaskarskiej, żaby i różnych bezkręgowców.

Temperatura w terrarium tropikalnym waha się od 22 do 28°C, może być wyższa w miejscu, gdzie zwierzęta się wygrzewają. W przypadku gatunków wymagających promieniowania UVB, terrarium ogrzewa się za pomocą żarówki UVB lub świetlówki o średniej intensywności. Dla zwierząt nocnych odpowiednia jest żarówka z niebieskim światłem, która oświetla akwarium, ale nie przeszkadza jego mieszkańcom.

Wilgotność w terrarium tropikalnym waha się od 60 do 80%. Utrzymywana jest za pomocą automatycznych systemów zraszania, ręcznych spryskiwaczy, wodospadów lub zamgławiaczy. 

Na dno terrarium odpowiednia jest kora jodłowa, kokosowa lub torf zmieszany z piaskiem. Podłoże musi chłonąć wodę, ale nie może pleśnieć przy wyższej wilgotności. Na takim podłożu można sadzić mchy i porosty.

Reklama

Jeśli hodujesz większe jaszczurki lub żaby, ozdób terrarium roślinami o sztywnych liściach, aby zapewnić zwierzętom miejsce do odpoczynku i zapobiec uginaniu się pod ich ciężarem. 

Żywe rośliny w terrarium pomagają utrzymać optymalny mikroklimat i wilgotność. Jeśli chcesz mieć terrarium, które jest mniej wymagające w utrzymaniu, możesz użyć sztucznych roślin zamiast żywych. 

Większość jaszczurek i gekonów zlizuje krople wody z roślin, dlatego w terrariach tropikalnych miska z wodą zazwyczaj nie jest potrzebna.

Terrarium pustynne

Pustynny ekosystem stworzony jest z piasku terrarystycznego, skał i jest uzupełniony o korzenie, po których zwierzęta mogą się wspinać i odpoczywać. Skały, korzenie i dekoracje nie mogą być ostre, aby nie zranić zwierząt. Piasek również nie powinien mieć ostrych krawędzi, ponieważ zwierzęta często połykają pokarm pokryty piaskiem.

Terrarium pustynne jest idealne na przykład dla agamy brodatej.

Żywe rośliny nie nadają się do terrarium, więc obsadź terrarium sztucznymi roślinami.

Temperatura w terrarium pustynnym waha się od 26 do 30°C. W lokalnym punkcie grzewczym może przekroczyć 40°C. W terrariach dla zwierząt dziennych do ogrzewania stosuje się lampy UVB o wysokiej intensywności. Idealne miejsce na umieszczenie żarówki lub świetlówki znajduje się nad kamieniem. Kamień nawet po zgaszeniu światła dość długo utrzymuje ciepło. 

Zwierzętom należy stworzyć wiele kryjówek z korzeni, skał lub jaskiń zakupionych w sklepach akwarystycznych.

Nocą temperatura w terrarium może spaść do temperatury pokojowej, podobnie jak na pustyni, gdzie różnice między temperaturą w nocy i w dzień są znaczne. 

Reklama

W terrarium należy umieścić zamgławiacz i miseczkę z wodą. Żeby piasek nie zasypywał karmy, należy go umieścić na misce lub w karmnikach.

Akwaterrarium (paludarium)

Akwaterrarium lub inaczej paludarium to terrarium, które łączy w sobie akwarium i część lądową. Paludaria są używane na przykład dla żółwi, żab lub jaszczurek.

Na dnie zbiornika stosuje się żwir akwariowy. Na żwirze w części suchej należy położyć tkaninę i za jej pomocą oddzielić kolejną warstwę - na przykład grys kokosowy. Przejście z lądu do wody musi być płynne. Ponieważ wielu mieszkańców paludarium nie potrafi dobrze pływać, wysokość słupa wody nie jest zbyt duża. 

Za pomocą filtra do terrarium lub filtra do akwarium można na przykład stworzyć ciekawe wodospady.

W paludariach z wyższym poziomem wody można również hodować niektóre gatunki ryb akwariowych, aby urozmaicić paludarium.

Artykuł sponsorowany

Wyświetleń: 1834 komentarze: - Wrzuć na Facebooka 14:37, 28.09.2022r. Drukuj


Powrót