środa, 24 kwietnia 2024 r., imieniny Aleksandra, Horacego, Grzegorza

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Spektakl o Baczyńskim i film "A więc wojna!" w innych terminach

Z przyczyn niezależnych od Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce zmianie uległy terminy dwóch wydarzeń. Spektakl o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim" odbędzie się w czwartek 6 października, o godz. 18.00, a film "A więc wojna!" w piątek 7 października o godz. 18.00.

Wstęp na oba wydarzenia jest bezpłatny. Wszystkie do tej pory wydane bilety zachowują ważność. Muzeum przeprasza za utrudnienia związane ze zmianami terminów.

Reklama

"A ponad ziemią z kulami latały brylanty. Rzecz o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim"

czwartek, 6 października, godz. 18.00, wstęp wolny

Spektakl oparty jest na motywach poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Żona Krzysztofa, Barbara, spotyka po jego śmierci gimnazjalnego profesora męża. Spotkanie w scenerii Powstania Warszawskiego wyzwala w nich wspomnienia i chwilowy wybuch radości. Powrót do gimnazjalnych lat pełen humoru i szczenięcych wygłupów szybko jednak zostaje przytłoczony przez wojenną rzeczywistość.

Profesor i Barbara wspólnie przeżywają śmierć Krzysztofa i dzielą los powstańców, zmierzając do zaskakującego końca. Tekst składa się w całości z wierszy i prozy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Pośród prezentowanych wierszy znajdują się między innymi: "Dwie miłości", "Spotkanie", "Wyroki", "Pokolenie" czy "Elegia o chłopcu polskim". W spektaklu usłyszymy piosenki do muzyki Zygmunta Koniecznego i Andrzeja Zaryckiego, śpiewane niegdyś przez Ewę Demarczyk.

Bezpłatne wejściówki można otrzymać w kasie Muzeum. Spektakl będzie można obejrzeć w sali kinowo-widowiskowej.

Scenariusz i reżyseria - Przemysław Tejkowski,

Występują - Adrianna Kieś i Przemysław Tejkowski,

Muzyka - Jacek Chrobak

Reklama

Film "A więc wojna!"

piątek 7 października, godz. 18.00, wstęp wolny

To przejmujący film, w którym naoczni świadkowie opowiadają o osobistych przeżyciach z sierpnia i września 1939 roku, a tłem historii są niepokazywane wcześniej szerszej publiczności archiwalne materiały filmowe.

Materiały te zestawione zostały z obrazami zarejestrowanymi w 1939 roku przez niemieckie ekipy filmowe - niewykorzystanymi dotychczas fragmentami propagandowego filmu Fritza Hipplera "Feldzug in Polen" - oraz fragmentami radzieckiego filmu "Wyzwolenie" Ołeksandra Dowżenki.

Film zrealizował Instytut Pileckiego we współpracy z Filmoteką Narodową - Instytutem Audiowizualnym.

Źródło: MŻW w Ostrołęce

Wyświetleń: 3591 komentarze: -
08:36, 04.10.2022r. Drukuj