piątek, 29 marca 2024 r., imieniny Wiktoryna, Helmuta, Ostapa

Reklama   |   Kontakt

Kandydaci do samorządu

Aktualności

Noc Bibliotek w "trójce" z licznymi atrakcjami. Dużo się tam działo! (zdjęcia)

Społeczność Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Ostrołęce zaangażowała się w tegoroczną Noc Bibliotek pod hasłem przewodnim "To się musi powieść". W placówce zorganizowano szereg ciekawych wydarzeń.

W minionym roku szkolna biblioteka została nagrodzona za zorganizowanie najciekawszego i wyróżniającego się wydarzenia w ramach Nocy Bibliotek, dlatego w tym roku nie mogło być gorzej.

Reklama

Warsztaty makramy, mega szachy i scrabble XXL!

Olbrzymią popularnością cieszyły się: warsztaty z makramy - "To się musi powieść i zawiązać". Piękna makrama to doskonały sposób na dekorację każdego pomieszczenia. Zajęcia z makramy poprowadziła Katarzyna Zięba.

- Gdy nauczyliśmy się, na czym polega sztuka wiązania sznurków bez użycia igieł, drutów czy szydełka i gdy dowiedzieliśmy się jakie możliwości w aranżacji wnętrz daje makrama, dołączyliśmy do grona jej miłośników - reacjonuje uczniowska brać.

W tym samym czasie na holu przed biblioteką odbywały się turnieje w gry wielkoformatowe - scrabble i szachy XXL pozwalające zachować równowagę pomiędzy zajęciami fizycznymi, umysłowymi oraz odpoczynkiem.

- Do tej pory szachy i scrabble były grą dość statyczną. Dzięki mega rozmiarowi udało się włączyć do wielu zalet jakie posiadają szachy, także ruch i aktywność fizyczną - czytamy w relacji.

Kwiatodzielnia i spotkania literackie

Dzięki zaangażowaniu uczennic z klasy III Technikum Architektury Krajobrazu przy bibliotece powstała zielona strefa eko, zwana potocznie kwiatkodzielnią. W ramach plantcrossingu, podobnie jak w bookcrossingu, można nie tylko odbierać rośliny, ale też się nimi wymieniać.

- Testy wiedzy o literaturze z wykorzystaniem strony i aplikacji Kahoot! z użyciem telefonów komórkowych wprowadziły klimat współzawodnictwa. Wielu uczestników chciało sprawdzić wiedzę ze znajomości, między innymi, ze znajomości lektur szkolnych. W zaciszu regałów bibliotecznych zwolennicy innego rodzaju wrażeń stworzyli kącik czytelniczy - Maria Konopnicka patronka roku 2022 - informuje szkoła.

Reklama

Storytelling i kultura kurpiowska

Kolejnym punktem programu szkolnej nocy bibliotek był wykład z panelem dyskusyjnym: "Storytelling, czyli jak wykorzystać siłę opowieści?" Snuliśmy refleksje na temat tego, iż każdy człowiek to inna historia i że jesteśmy jednym gatunkiem, który potrafi opowiadać historie a czynimy to od pradziejów oraz o tym, jak w dzisiejszych czasach przydatna jest umiejętność snucia opowieści.

- Tradycyjnie już odbyły się warsztaty kurpiowskiego śpiewu białego na podstawie prowadzonych przez Adama Struga spotkań śpiewaczych do wierszy poetów międzywojnia: Bolesława Leśmiana, Leopolda Staffa, Juliana Tuwima, Jana Lechonia, Jerzego Lieberta i Stanisława Balińskiego. Nauka charakterystycznych pieśni kurpiowskich tzw. pieśni leśnych; śpiewu leśnego, borowego - odbywała się w dowolnym czasie dla chętnych grup. Dodatkowo toczyły się flirty literackie z dziełami Henryka Sienkiewicza, Marka Hłaski, Bolesława Leśmiana i z Niepodległą - z cytatami z wierszy Skamandrytów i innych twórców chętnie czytanych ok. 1918 roku - piszą organizatorzy wydarzeń.

Wielkim zainteresowaniem cieszył się przygotowany na te okazję bufet z napojami i przekąskami.

Noc Bibliotek to jedno z największych wydarzeń czytelniczych w Polsce - wielkie święto bibliotek i czytelników. Tegoroczne obchody i ilość uczestników przerosły najśmielsze oczekiwania organizatorów, z czego się bardzo cieszymy.

Za relację fotograficzną odpowiedzialni byli: Oliwia Pawlikowska i Jakub Mrozek - klasa II Technikum Fotografii i Multimediów. Nauczyciel bibliotekarz: Katarzyna Fabisiewicz.

Zobacz zdjęcia:
Akcja "To się musi powieśc" w ZSZ nr 3

Więcej zdjęć: Akcja "To się musi powieśc" w ZSZ nr 3

Tekst i zdjęcia: ZSZ 3

Wyświetleń: 19284 komentarze: -
12:34, 04.10.2022r. Drukuj