wtorek, 16 kwietnia 2024 r., imieniny Bernadetty, Cecyliana, Kseni

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Jeden zamówił w internecie jacuzzi, drugi agregat prądotwórczy. Obaj zostali oszukani

Podczas minionego weekendu dyżurny ostrołęckich policjantów został powiadomiony o oszustwach, do których doszło na portalach aukcyjnych. Pierwsze zgłoszenie dotyczyło używanego jacuzzi w cenie 3100 złotych, a drugie agregatu prądotwórczego.

O szczegółach tych zgłoszeń poinformował kom. Tomasz Żerański, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce

- Pierwszy pokrzywdzony to 50-letni ostrołęczanin. Mężczyzna zawiadomił, że 25 września bieżącego roku zainteresował się w internecie ogłoszeniem dotyczącym używanego jacuzzi w cenie 3100 złotych. W trakcie rozmowy kupujący ustalił ze sprzedającym warunki transakcji oraz transportu przesyłki. Niestety po wpłacie przez kupującego z naszego terenu zaliczki w kwocie 450 złotych kontakt ze sprzedającym się urwał - mówi kom. Tomasz Żerański, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce.

Reklama

Kolejne zgłoszenie dotyczyło oszustwa podczas zakupu agregatu prądotwórczego.

- W tym przypadku kupujący na popularnym portalu aukcyjnym znalazł atrakcyjne ogłoszenie dotyczyło zakupu agregatu za kwotę 1900 złotych. Niestety pomimo przelania całości kwoty za zakup na wskazane przez sprzedającego konto zamówiona przesyłka nie dotarła do nowego właściciela. Oszust zaraz po otrzymaniu pieniędzy usunął swoje konto na portalu ogłoszeniowym - dodaje rzecznik prasowy.

Dalsze postępowania w tych sprawach prowadzą policjanci z ostrołęckiego wydziału do walki z przestępczością gospodarczą i korupcją.  

Policjanci z Ostrołęki przypominają zasady, jakimi należy się kierować, robiąc zakupy online, by uniknąć tak nieprzyjemnych sytuacji:

- Korzystajmy tylko ze sprawdzonych portali aukcyjnych, czytajmy regulaminy stron i sklepów.

- Sprawdźmy sprzedawcę. Ustalmy, od kiedy posiada on konto, jakie są o nim opinie i komentarze.

- Sprawdźmy, czy sprzedający podaje swój adres i telefon oraz czy można się z nim skontaktować. Zaniepokoić powinna nas sytuacja, w której dane teleadresowe sprzedawcy lub sklepu są zagraniczne, szczególnie jeśli jest to kraj egzotyczny.

- Zachowujmy całą korespondencję ze sprzedającym, może ona stać się dowodem w sprawie.

- Uważajmy na super oferty, mocno zaniżone lub wręcz niewiarygodnie niskie ceny - powinny wzbudzić naszą czujność.

- Nie otwierajmy podesłanych w wiadomościach mailowych nieznanych nam linków, które mogą zawierać złośliwe oprogramowanie.

- Nie kupujmy "kota w worku" i nie płaćmy z góry szczególnie większych kwot. Bezpieczniej wybrać opcję za pobraniem. Naszą uwagę powinno zwrócić to, że sprzedający nalega na taką formę lub zupełnie ją wyklucza.

Wyświetleń: 23283 komentarze: -
11:54, 10.10.2022r. Drukuj