czwartek, 25 kwietnia 2024 r., imieniny Jarosława, Marka, Elwiry

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Wyborcza o ostrołęckim "przekręcie na dwa miliardy". Sprawę komentują posłowie KO. Energa ripostuje

"Wyborcza" opublikowała wideo z wypowiedziami posłów Koalicji Obywatelskiej na temat spółki Elektrowni Ostrołęka odpowiedzialnej za  budowę bloku węglowego w Ostrołęce. Posłowie KO zażądali likwidacji spółki, która w ciągu roku miała trzech prezesów związanych z PiS.

Według posłów, PiS nierozważnie rozdaje stanowiska w spółce Elektrownia Ostrołęka, przez co marnotrawiony jest kolejny milion.

Reklama

Choć blok węglowy nigdy nie zostanie uruchomiony, odpowiedzialna za niego spółka wciąż działa.

- My żądamy natychmiast likwidacji tej spółki dlatego, że jak przez soczewkę widać jak PIS funkcjonuje. Zbudowali spółkę i obsadzili ją działacze PiS-u. Wydaliśmy z naszych pieniędzy prawie miliard trzysta nic nie zbudowali i dalej obsiadają tą spółkę. To wygląda jak taki skok na kasę, bo wiedzą, że stracą władzę - mówił Michał Szczerba podczas konferencji.

- Polska energetyka stała się narzędziem realizacji partyjnych interesów PiS-u. W Ostrołęce przed wyborami parlamentarnymi, prezydenckimi, samorządowymi byli wszyscy najważniejsi politycy PiS-u, obiecując budowę nowego bloku węglowego. Rozpoczęli tę budowę w roku 2019, a w roku 2020 rozpoczęli rozbiórkę. Jest to przykład jednej z największych szkód gospodarczych po 1989 roku. Takich idiotyzmów gospodarczych trudno nawet szukać w okresie PRL-u - dodał Czesław Mroczek.

Elektrownia Ostrołęką sp. z o.o.o prowadziła budowę elektrowni węglowej. Prace jednak wstrzymano i obiecano powstanie bloku gazowego. Spółki odpowiedzialnej za budowę elektrowni węglowej nie zlikwidowano. Spółka zarządza terenem, na którym ma powstać nie tylko elektrownia gazowa, ale być może także m.in. spalarnia odpadów. Za budowę elektrowni gazowej odpowiedzialna jest inna - specjalnie powołana w tym celu spółka - CCGT Ostrołęka.

Konferencji posłów Koalicji Obywatelskiej przyjrzeli się przedstawiciele Energi. Spółka wydała oświadczenie, które zamieszczamy poniżej w całości.

Oświadczenie Energi SA ws. nieprawdziwych stwierdzeń nt. Elektrowni Ostrołęka Sp. z o.o.

W nawiązaniu do zorganizowanej 13 października 2022 roku konferencji posłów opozycji nt. spółki celowej Elektrownia Ostrołęka (EOC), Energa SA pragnie wyraźnie wskazać, że w jej trakcie padały rażąco błędne i nieprawdziwe sformułowania.

EOC jest właścicielem terenów, które nie zostaną wykorzystane przy budowie bloku gazowo-parowego. Tereny te mogą być wykorzystane na potrzeby innych projektów realizowanych w Grupie ORLEN w Ostrołęce. Obecnie prowadzone są prace związane z budową instalacji przetwarzania odpadów komunalnych do wodoru oraz projektu instalacji do przekształcania odpadów niebezpiecznych. Oba te projekty zostały koncepcyjnie umiejscowione na terenach należących do EOC. Spółka sukcesywnie zmniejsza liczbę etatów niezbędnych dla obsługi procesów, które w niej są prowadzone. Zmniejszeniu uległ też skład zarządu z czterech do dwóch osób.

Inwestycja w blok energetyczny w Ostrołęce jest kontynuowana, pomimo tego, że zdecydowano o zmianie technologii z węgla na gaz ziemny, co wpisuje się w strategię ORLEN 2030 oraz według aktualnie posiadanych analiz gwarantuje osiągnięcie rentowności projektu.

Przypomnieć należy, że umowa na realizację projektu węglowego została rozliczona w kwocie wyraźnie niższej, niż pierwotnie zakładano – na wspólnika Energę przypadło 479 mln zł. Przy rozliczaniu projektu węglowego ujęto także realizację infrastruktury, która zostanie wykorzystana przy budowie elektrowni gazowej, co dodatkowo obniża koszt budowy bloku gazowo-parowego. Co więcej, budowa elektrowni gazowo-parowej to inwestycja o połowę tańsza, niż nakłady niezbędne na budowę bloku węglowego.

Rażącym nadużyciem są próby wiązania inwestycji w Ostrołęce z cenami prądu. Pragniemy wyjaśnić posłom opozycji, że ceny energii elektrycznej wynikają obecnie z warunków rynkowych i czynników zewnętrznych w tym agresji rosyjskiej na Ukrainę, czy też niezależnych od spółek energetycznych takich jak ceny uprawnień do emisji CO2.

Zarząd spółki Elektrownia Ostrołęka:

Beata Kalinowska - Prezes Zarządu powołany przez Energa S.A.,

Marek Różycki - Wiceprezes Zarządu powołany przez Enea S.A.

Materiał "Działacze PiS obsiedli upadłą spółkę i dalej żerują. KO o przekręcie w elektrowni Ostrołęka" atorstwa Justyna Dobrosz-Oracz ukazał się 13 października.

Wyświetleń: 10234 komentarze: -
19:01, 14.10.2022r. Drukuj