piątek, 29 marca 2024 r., imieniny Wiktoryna, Helmuta, Ostapa

Reklama   |   Kontakt

Kandydaci do samorządu

Aktualności

Jak smog niszczy zdrowie? Rozmowa z dr Małgorzatą Prusaczyk, kierownikiem oddziału chorób płuc ostrołęckiego szpitala

Smog występuje przez cały rok, ale szczególnie groźny jest jesienią i zimą. Zanieczyszczone powietrze to trucizna dla naszego organizmu. Jakie choroby powoduje, komu najbardziej szkodzi i jak z nim walczyć. Zapytaliśmy dr Małgorzatę Prusaczyk. 

Moja Ostrołęka:  Czym jest smog? 

Małgorzata Prusaczyk: Smog to zjawisko powstające na skutek równoczesnego występowania zanieczyszczenia powietrza, spowodowanego przez działalność człowieka oraz naturalnych zjawisk przyrody - mgły i bezwietrznej pogody. Smog występuje zarówno zimą, jak i latem. Inny jest skład smogu w okresie jesienno-zimowym, kiedy ogrzewamy się paląc w piecach. Latem smog jest wynikiem warunków atmosferycznych, spalin pochodzących z komunikacji oraz działalności przemysłu. W naszym klimacie najgroźniejszy jest smog, który występuje w okresie jesienno-zimowym. W skład tego smogu wchodzą takie substancje jak tlenki azotu, tlenki siarki, zawieszone pyły, metale ciężkie, sadze i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, które są czynnikami mogącymi wywołać nowotwory.

M.O.: Jakie choroby wywołuje smog? 

M.P. Długotrwała ekspozycja na zanieczyszczone powietrze powoduje zapalenie błony śluzowej pokrywającej całe drzewo oskrzelowe. Stan zapalny prowadzi do zwiększonego wydzielania śluzu, nasilonego kaszlu, zwężenia oskrzeli i duszności. Substancje zawieszone w smogu mają działanie alergizujące, więc mogą wywołać choroby alergiczne, nasilić istniejącą astmę lub ją wywołać. Smog jest również ważnym czynnikiem etiologicznym przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Zanieczyszczenie powietrza najczęściej kojarzy się z chorobami układu oddechowego, a trzeba pamiętać, że smog uszkadza również środbłonek, który wyściela wszystkie  naczynia krwionośne, co wywołuje przewlekły stan zapalny. To może prowadzić do rozwoju miażdżycy, z którą wiążą się udary i zawały serca. Nie tylko układ oddechowy cierpi w wyniku smogu.

M.O.: Komu smog szkodzi najbardziej?

M.P.: To przede wszystkim małe dzieci, osoby z przewlekłymi schorzeniami, alergicy, osoby starsze oraz kobiety w ciąży. Kobiety ciężarne, które oddychają zanieczyszczonym powietrzem mają zwiększone ryzyko urodzenia dzieci z niską masą. Dzieci te mają zwiększoną tendencję do zachorowalności na choroby układu oddechowego. 

M.O.: Czy smog skraca życie?

M.P. Tak. Jest udowodnione naukowo, że smog skraca życie i pogarsza jakość życia. Związek między wdychaniem zanieczyszczonego powietrza ze zwiększoną śmiertelnością zaobserwowano już w latach pięćdziesiątych minionego stulecia, w czasie tak zwanego wielkiego smogu londyńskiego.  Wtedy w czasie 5 dni z powodu smogu zmarło cztery tysiące londyńczyków. Przez kolejnych kilka tygodni zmarło jeszcze osiem tysięcy ludzi z powodu powikłań wywołanych tym ekstremalnym zanieczyszczeniem powietrza. Istnieją oczywiście badania nowsze. Udowodniono, że zwiększenie udziału drobnych cząstek PM 2,5 w powietrzu o pięć mikrogramów w metrze sześciennym, powoduje wzrost ryzyka śmierci z przyczyn sercowo-naczyniowych o 7 proc. Zwiększony udział cząstek  większych PM10 o dziesięć mikrogramów w metrze sześciennym powietrza prowadzi do zwiększenia ilości hospitalizacji z przyczyn pulmonologicznych o 16 proc. 

M.O.: Czy przez smog przybywa pacjentów na oddziale płucnym?

M.P.: Nie prowadzimy takich statystyk, natomiast więcej pacjentów z zaostrzeniem chorób obturacyjnych, czyli astmy i POCHP stwierdza się w okresie jesienno-zimowym. Na pewno udział w tym mają infekcje sezonowe, ale również smog. Sama mam pacjentów, którzy twierdzą, że jak przychodzi sezon grzewczy, to nie mogą otworzyć okna i wpuścić powietrza z zewnątrz, bo odczuwają duszności. Muszą przyjmować dodatkowe dawki leków. Są osoby, które w ogóle nie wychodzą z domu i proszą bliskich o zrobienie zakupów, bo wyjście na zewnątrz powoduje pogorszenie samopoczucia.

M.O.: Czy smog jast równie szkodliwy, jak palenie papierosów?

M.P.: Wiele związków, które zawiera dym tytoniowy, znajduje się również w smogu. Istnieją  przeliczenia ilości wdychanego z zanieczyszczonym powietrzem benzopirenu, który jest odpowiedzialny za zwiększone ryzyko występowania nowotworów płuc, na równoważną liczbę wypalonych papierosów. W zależności od miejsca zamieszkania i tygodniowych wahań zanieczyszczenia ten równoważnik wynosi od kilkuset do nawet trzech tysięcy papierosów rocznie. Jeżeli ktoś pali papierosy, to jest to jego świadomy wybór, natomiast oddychać musimy wszyscy. 

M.O.: Jak chronić się przed smogiem?

M.P.: Najlepszą metodą jest oczywiście przeciwdziałanie, ale jeżeli smog już występuje, to jedyne co nam pozostaje to środki ochrony indywidualnej w postaci masek antysmogowych z filtrami, które chronią przed drobnymi cząsteczkami. Noszenie maseczek jest do rozważenia dla osób z grup ryzyka. Smog również dostaje się do pomieszczeń, gdy wietrzymy mieszkanie. Warto zakupić urządzenie do oczyszczenia powietrza z filtrem HEPA, niektóre mają filtry węglowe, mogą być też z wbudowanym nawilżaczem. Te urządzenia  oczyszczają powietrze nie tylko z cząsteczek, które zawiera smog, ale także z pleśni, pyłków, roztoczy czy kurzu. To dobre rozwiązanie dla osób z alergiami czy kobiet w ciąży. 

Dziękujemy za rozmowę.

Smog pod stałym nadzorem

Aktualne pomiary smogu na terenie Ostrołęki, powiatu ostrołęckiego i regionu znajdziesz w naszym serwisie smogowym. Ponad 20 czujników smogu przekazuje dane na żywo. Sensory badają pyły zagrażające zdrowiu ludzi oraz sprawdzają warunki pogodowe. Ogólna jakość powietrza na podstawie danych z czujników podawana jest w europejskiej skali EAQI (European Air Quality Index).

Najnowsze wywiady

"Kos" - debiutancka powieść Nastki Drabot. "Kos pojawia się w książce jako ptak i pewna alegoria..." (rozmowa, konkurs)

Gość Mojej Ostrołęki. Maria Weronika Kmoch: "Poznawanie Kurpiowszczyzny daje mi ogromną radość. To miejsce, do którego lubię wracać" (wideo)

Gość Mojej Ostrołęki Dariusz Matuszak o 14-leciu Arkadii. "Pomagamy wyjść z nałogu i pozostać w trzeźwości" (wideo)

Krzysztof Piersa: "Mój rekord grania non stop to 56 godzin bez snu". Dziś uczy, jak wyjść z uzależnienia (wideo)

Pięć lat w inwestycjach gminy Rzekuń. Wójt Bartosz Podolak "Nasza gmina rozwija się bardzo dynamicznie" (wideo)

Byśki, nowe latka, fafernuchy. Czyli o noworocznych zwyczajach na Kurpiach z Czesławą Kaczyńską (wideo)

Przy OCK powołano Ostrołęcką Orkiestrę Kameralną. Tadeusz Wiśniewski: "To było moje marzenie" (rozmowa, wideo)

Ilicz wraca na scenę po 35 latach! "Pierwszy, fantastyczny koncert zagraliśmy w I LO" (rozmowa)

Pisze historie zmarłych. "Wszystko zaczęło się od praprababci Scholastyki, po której odziedziczyłam imię" (rozmowa)

"Sędzia" to debiutancka powieść Oliwii Marczak. - Moja przygoda z literaturą zaczęła się w ostrołęckiej "dziesiątce" (rozmowa)

Kochasz komiks? A może chcesz poznać tę sztukę? Już w sobotę II Ostrołęckie Spotkania Komiksowe! (rozmowa, wideo)

Przed nami wielkie święto biegowe w Ostrołęce! Na Półmaraton Kurpiowski zaprasza Przemysław Dąbrowski (rozmowa)

My, Słowianie. O naszych korzeniach, pogańskich tradycjach i słowiańskiej kulturze rozmawiamy z Arturem Chrostowskim (wideo)

Nowe przedszkola, pensje nauczycieli. Zmiany w ostrołęckich szkołach (rozmowa)

O muzycznych gwiazdach i programie VIII Ostrołęckich Operaliów. Jakub Milewski: "Mam nadzieję, że to będzie niezapomniana edycja" (rozmowa)

Miejsce dla osób z niepełnosprawnością w Cierpiętach. "Nie zrezygnujemy z tego, bo potrzeby są ogromne" (rozmowa)

Ostrołęka powstańcom warszawskim. Dyrektor OCK Tadeusz Wiśniewski zaprasza do wspólnego śpiewania (rozmowa)

W kadrze Anny Suchcickiej. "Najlepsze zdjęcie to takie, którego jeszcze nie zrobiłam" (rozmowa)

Wiceprezydent Anna Gocłowska: "Nawet gdy prezydent jest nieobecny, interesy mieszkańców są zabezpieczone jak należy" (rozmowa)

Tupolev wylądował w redakcji Mojej Ostrołęki. "Wychodzimy na scenę i dajemy z siebie sto procent" (wideo)

Młodzi z Pasją: Tomasz Mierzejek. "Dialektu nauczyłem się, podsłuchując moich dziadków" (wywiad)

Gość Mojej Ostrołęki - Bożena Załęska, dyrektor MBP. "Za rok planujemy kolejny festiwal książki" (wideo)

Ostrołęczanka zdobyła koronę Miss Województwa Mazowieckiego. Amelia Mierzejewska: "Od zawsze łamałam schematy" (rozmowa, zdjęcia)

Agnieszka Zielewicz i jej "Zielnik Kurpiowski". "Fascynuje mnie przyroda, nietuzinkowe krajobrazy doliny Narwi" (rozmowa)

Sabina Malinowska swoje życie związała z ostrołęcką biblioteką: "Przyszłam tu przypadkowo, ale pokochałam to, zostałam" (zdjęcia)

Z wizytą w Muzeum Kasie Biletowej Jerzego Grabowskiego. Ponad tysiąc pamiątek w jednym miejscu (zdjęcia)

Gość Mojej Ostrołęki: dyrektor szpitala Paweł Natkowski o braku rejonizacji, szpitalnym jedzeniu i badaniach profilaktycznych (wideo)

Adam pracuje w zakładzie pogrzebowym i przygotowuje zmarłych do pochówku. "Śmierć da się oswoić" (rozmowa)

Jak smog niszczy zdrowie? Rozmowa z dr Małgorzatą Prusaczyk, kierownikiem oddziału chorób płuc ostrołęckiego szpitala

Iwona Olkowska z Ostrołęki inspiruje tysiące internautów na Instagramie. Jej aranżacje wnętrz robią furorę (rozmowa)

Kino "Jantar" znów w pierwszej lidze, ale czy w Ostrołęce powstanie wreszcie teatr? (rozmowa)

Marcin Meller w redakcji "Mojej Ostrołęki". Rozmowa o nowej książce, Kurpiach i byciu ojcem (wideo)

Niepełnosprawny mężczyzna od kilku lat mieszka w kontenerze. "Nie chcę do DPS-u" (zdjęcia, wideo)

Staszek Orłowski o komiksowej pasji. W mieszkaniu ma setki wyjątkowych pozycji

Kto i dlaczego tworzy murale w Ostrołęce? Rozmowa z Nastką Drabot (zdjęcia)

Golibroda z Ostrołęki. Rafał Marczak teraz dba o zarost i fryzury Norwegów (zdjęcia)

Więcej wywiadów

Wyświetleń: 94593 komentarze: -
11:07, 19.10.2022r. Drukuj