wtorek, 23 kwietnia 2024 r., imieniny Jerzego, Wojciecha, Adalberta

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Chcesz stworzyć skuteczne CV? Skorzystaj z kreatora online!

Poszukiwanie nowej pracy nie tak prostym zadaniem, jak się może początkowo wydawać. Mimo dużej liczby ofert na rynku na jedno miejsce przypada często nawet kilku kandydatów, szczególnie jeśli mówimy o intratnych stanowiskach.

 W związku z tym kluczem do sukcesu okazuje się odpowiednie podejście do tematu, w tym przygotowaniu skutecznego CV. To właśnie ten dokument jest najczęściej jedyną możliwością zaprezentowania się na pierwszym etapie rekrutacji. Trzeba więc zrobić wszystko, aby wypaść dzięki niemu jak najkorzystniej.

Pracodawcy każdego dnia są zasypywani wieloma aplikacjami na przeróżne stanowiska. Większość z nich jest odrzucana już na starcie, a powodów może być wiele, w tym mało przekonujące i źle przygotowane CV. Nadal bowiem wielu kandydatów podchodzi do tworzenia swojego Curriculum Vitae dość powierzchownie, nie oddając mu należnego znaczenia. Tymczasem to właśnie od niego może zależeć nasze być albo nie być w danej firmie. Sprawdźmy więc, na co zwrócić uwagę przy pisaniu CV i czy istnieją jakieś sposoby na to, aby wspomóc się w jego przygotowywaniu?

Czym jest CV?

CV, a więc Curriculum Vitae (z łaciny "bieg życia") to nic innego jak ogólny życiorys zawodowy. Co do zasady ma on układ chronologiczny, od najnowszych do najstarszych zdarzeń. W dokumencie tym w sposób krótki i zwięzły opisujemy nasze dotychczasowe doświadczenie, a więc poprzednie stanowiska pracy, wykształcenie i posiadane kompetencje, najlepiej takie, które mamy potwierdzone stosownymi zaświadczeniami czy certyfikatami. W CV warto umieścić także informacje o znajomości języków obcych, ukończonych kursach, szkoleniach i wszystkim tym, co jest naszym atutem w kontekście aplikowania na konkretne stanowisko.

Reklama

CV - dlaczego jest potrzebne?

Niemal każdy przedsiębiorca, który chce zatrudnić pracownika, wymaga od kandydatów na dane stanowisko zaprezentowania swojej osoby przede wszystkim za pomocą CV. Jest to najprostsze, najszybsze i optymalne dla obu stron rozwiązanie. To właśnie CV jest tym dokumentem, który ma zrobić na rekruterach lub samym pracodawcy pierwsze wrażenie, dlatego powinno być stworzone w taki sposób, by przedstawiać kandydata w jak najlepszym świetle. CV umożliwia dokonanie pierwszej selekcji i zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną wyłącznie tych osób, które z jakiegoś powodu wyróżniły się na tle konkurencji.

Jak stworzyć skuteczne CV?

Osoby odpowiedzialne za rekrutację pracowników mają najczęściej niewiele czasu na przejrzenie CV, szczególnie jeśli nadesłane wiele aplikacji. Szacuje się, że kandydata ocenia się za pomocą w CV w zaledwie kilka sekund, tyle potrzebuje dana osoba, aby wyrobić sobie pierwszą opinię o danej osobie. Choćby z tego powodu kluczowe jest przygotowanie Curriculum Vitae w taki sposób, aby było jak najbardziej interesujące, przejrzyste, proste w odbiorze i dostarczało rekruterom najważniejszych informacji. Ważna jest tutaj zarówno warstwa wizualna, jak i merytoryczna, dlatego najlepiej, aby szły one w parzy i były na równie wysokim poziomie. Jeśli nie staramy się o pracę w branży kreatywnej, CV powinno mieć prosty, czytelny układ, bez zbędnych eksperymentów graficznych. Najlepiej, aby tekst miał standardowy, czarny font i był umieszczony na białym tle. Całość powinna być podzielona na sekcje, które będą przedzielone i tym samym usystematyzowane za pomocą cienkich linii. Pamiętajmy, że im mniej elementów graficznych, tym lepiej.

Co powinno zawierać dobre CV?

Jeśli chodzi o samą treść, Curriculum Vitae powinno zawierać niezbędne dane osobowe oraz kontaktowe, w tym adres mailowy i numer telefonu. Podzielmy CV na sekcje dotyczące edukacji, wykształcenia, umiejętności, potwierdzonych kompetencji, zainteresowań, które pasują do konkretnego stanowiska. Jeśli będziemy wpisywać poszczególne stopnie edukacji, warto zacząć od szkoły średniej, chyba że mamy tak wiele pozycji do umieszczenia (w tym studiów podyplomowych itp.), że możemy pominąć liceum. W przypadku doświadczenia zawodowego skupmy się głównie na tych miejscach pracy, które są w jakiś sposób związane ze stanowiskiem, na które aplikujemy. Jeśli posiadamy jakieś kursy językowe, certyfikaty, braliśmy udział w seminariach, warsztatach itp. jak najbardziej informacje takie powinniśmy umieścić w Curriculum Vitae. Konieczne jest też wpisanie formuły ze zgodą marketingową, ponieważ w przeciwnym razie rekruter nie będzie mógł się  z nami skontaktować.

Reklama

Najważniejsze zasady przy przygotowywaniu CV

Najlepszym rozwiązaniem przy tworzeniu CV jest jego pełna personalizacja pod konkretne stanowisko. Pamiętajmy bowiem, że Curriculum Vitae ma budować naszą przewagę i pokazać potencjalnemu pracodawcy, że to właśnie nas potrzebuje. Jedną z najważniejszych reguł jeśli chodzi o CV jest to, aby wszystkie informacje zmieściły się na maksymalnie dwóch, a najlepiej jednej stronie. Poza samym tekstem nie można zapomnieć o umieszczeniu w CV dobrej jakości zdjęcia. Niezwykle istotne jest to, aby była to korzystna fotografia, na której prezentujemy się profesjonalnie i adekwatnie do stanowiska, o które się staramy.

Kreator CV - jakie są jego zalety? 

Jak więc widzimy, przygotowanie CV nie jest tak trudne, jak się może wydawać, choć należy trzymać się opisanych przez nas zasad. Jeśli ktoś jednak nie czuje się na siłach, aby stworzyć taki dokument samodzielnie, może skorzystać z gotowych wzorów lub takich narzędzi online jak kreator cv CVmaker. Dzięki niemu można przygotować skuteczne, ładne graficznie i zawierające wszystkie najważniejsze informacje CV, które zachwyci rekruterów. Obsługa kreatora jest intuicyjna i z pewnością poradzi sobie z tym każdy. Warto przetestować możliwości, jakie daje to narzędzie, w tym sprawdzić szeroki wybór szablonów i wybrać ten, które będzie idealnie pasować pod daną ofertę pracy.

Reklama

Artykuł sponsorowany

Wyświetleń: 8645 komentarze: - Wrzuć na Facebooka 15:21, 25.10.2022r. Drukuj


Powrót