piątek, 29 marca 2024 r., imieniny Wiktoryna, Helmuta, Ostapa

Reklama   |   Kontakt

Kandydaci do samorządu

Aktualności

Odeszli do wieczności znani i lubiani. Wspominamy zmarłych z Ostrołęki i regionu

Jesień, listopad i Święto Zmarłych - czas zadumy i refleksji nad przemijającym czasem i tymi, którzy odeszli. Nie ma już pośród nas znanych i lubianych, bliskich i znajomych, krewnych i ukochanych. Poświęćmy im chwilę, wspomnijmy, zapalmy światełko pamięci.

Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to także czas, gdy odwiedzamy cmentarze i nekropolie, miejsca spoczynku naszych bliskich, znajomych czy osób znanych i lubianych w lokalnych społecznościach. Pamiętamy też o poległych w czasie wojen - bohaterach, żołnierzach i cywilach, którzy oddali życie w imię Ojczyzny. Modlimy się za nich i palimy światełka pamięci.

Reklama

Dziś wspominamy znanych mieszkańców Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego, którzy odeszli od nas w mijającym roku. W lokalnym środowisku byli znani ze swojej pracy, posługi, twórczości lub działalności społecznej.

Listopad 2021

Tomasz Jan Rakowski zmarł 3 listopada. Był właścicielem dobrze znanej w regionie agencji nieruchomości Chatka. Przez wiele lat pracował także w ostrołęckim ratuszu. Ostatnio na stanowisku głównego specjalisty w wydziale Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Ostrołęce. W Urzędzie miasta Ostrołęki pracował od 1 lutego 1990 do 18 grudnia 2018. Prowadził też własną działalność. Miał 67 lat. W 2006 r. ubiegał się nieskutecznie o mandat radnego z własnego komitetu - Komitet Wyborczy Wyborców Tomasza Jana Rakowskiego. Nabożeństwo żałobne odprawiono w sobotę 6 listopada o godz. 14.00 w kościele pw. św. Franciszka z Asyżu w Ostrołęce.

Czytaj więcej: Nie żyje Tomasz Jan Rakowski, przedsiębiorca i były pracownik ratusza

Józef Kotowski - ostrołęczanin, zasłużony strażak, odznaczony w 2014 roku odznaką "Za zasługi dla miasta Ostrołęki". Jako strażak był wielokrotnie odznaczany i nagradzany. Otrzymał brązowe, srebrne i złote odznaki za zasługi dla pożarnictwa oraz odznaczenie Wzorowy Strażak. Prywatnie ojciec byłego prezydenta miasta Janusza Kotowskiego. Zmarł we wtorek 9 listopada 2021 roku, przeżywszy 83 lata. Nabożeństwo żałobne odbyło się 11 listopada br. w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego.

Pracę zawodową rozpoczął w Szczytnie, później pracował w Rozogach i Rucianem-Nidzie i Ostrołęce, gdzie spędził najdłuższą część zawodowego życia. Poza pracą zawodową był społecznikiem, żywo zainteresowanym sprawami lokalnymi, aktywnie działał też we wspólnocie parafialnej, organizacji katolickiej - Rycerze Kolumba, aktywnie wspiera też działalność Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i byłych Więźniów Politycznych w Stowarzyszeniu Polaków Poszkodowanych Przez III Rzeszę.

Czytaj więcej: Nie żyje Józef Kotowski, ojciec byłego prezydenta Ostrołęki

Tadeusz Grec - urodzony w Obierwi (gm. Lelis), emerytowany nauczyciel, regionalista, działacz społeczny i miłośnik Kurpiowszczyzny, zaangażowany w ratowanie mowy kurpiowskiej, jeden z założycieli Związku Kurpiów. Zmarł 16 listopada 2021 roku. 2 grudnia skończyłby 88 lat. Uroczystość pogrzebowa odbyła się w czwartek 18 listopada br. o godz. 14.00 w kościele pw. Zbawiciela Świata w Ostrołęce.

Tadeusz Grec urodził się 2 grudnia 1933 roku w Obierwi, w gminie Lelis. Był wielkim znawcą regionu, współautorem wielu publikacji m.in. dotyczących języka kurpiowskiego.

Czytaj więcej: Nie żyje Tadeusz Grec. 2 grudnia skończyłby 88 lat

Na zdjęciu: Tadeusz Grec

Marian Krupiński zmarł w wieku 74 lat, był znanym w regionie politykiem Polskiego Stronnictwa Ludowego. Wieloletni dyrektor ostrołęckiej filii Wojewódzkiego Urzędu Pracy, ostatnio zatrudniony w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Projektów Unijnych. Zasłużony i odznaczony wieloma medalami. Zmarł w sobotę 27 listopada 2021 r.

Marian Krupiński urodził się 10 lutego 1947 r. w rodzinie chłopskiej w Grądach (gm. Wąsewo). Był magistrem inżynierem rolnictwa. W latach 1979-1987 pełnił funkcję naczelnika gminy Wąsewo. Następnie w latach 1987-1998 był inspektorem i dyrektorem Wojewódzkiej Stacji Kwarantanny i Ochrony Roślin w Ostrołęce. W 1999 r. trafił do Urzędu Marszałkowskiego w Ostrołęce, którego był dyrektorem do 2006 roku. Przez krótki okres pracował w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Ostrołęce. W latach 2007-2019 pełnił funkcję dyrektora ostrołęckiej filii Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Przez cztery kadencje był radnym województwa mazowieckiego, startował również w wyborach na prezydenta Ostrołęki (2010). Był długoletnim członkiem ZSL (od 1975 r.), szefem powiatowych struktur PSL oraz wiceprezesem zarządu PSL na Mazowszu. Otrzymał wiele odznaczeń, m.in. Złoty Krzyż Zasługi, odznakę "Zasłużony Pracownik Rolnictwa", Złoty Medal "Za Zasługi dla Pożarnictwa", Srebrny Medal "Za zasługi dla obronności kraju" i Medal X-lecia Związku Kurpiów "Za zasługi dla regionu kurpiowskiego". Był żonaty, miał dzieci i wnuki.

Czytaj więcej: Nie żyje Marian Krupiński

Na zdjęciu: Marian Krupiński

Benedykt Damięcki zmarł w poniedziałek 15 listopada 2021 r. Był nauczycielem Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Ostrołęce, wielokrotnie odznaczany za zasługi dla oświaty, związany z NSZZ "Solidarność" Pracowników Oświaty i Wychowania w Ostrołęce, w przeszłości egzaminator WORD. Urodził się 8 kwietnia 1950 r. w rodzinie chłopskiej w Kołakach (gm. Młynarze, pow. makowski), syn Mieczysława i Mieczysławy z d. Mamińska. Ukończył kolejno: Szkołę Podstawową w Kołakach, Zasadniczą Szkołę Zawodową (1966) i Technikum Mechaniczne w Różanie (1969), Studium Nauczycielskie w Ciechanowie (1971), Politechnikę Warszawską, mgr (1980), Akademię Rolniczo-Techniczną w Olsztynie, inż. mechanik (1988). Mieszkał w Ostrołęce. Nabożeństwo żałobne zostało odprawione w środę 17 listopada 2021 r. o godzinie 12.00 w kaplicy Cmentarza Miejskiego na ul. Krańcowej w Ostrołęce (Wojciechowicach). Różaniec przed mszą św. o godz. 10.50 - w tym samym miejscu.

Czytaj więcej: Zmarł Benedykt Damięcki, nauczyciel ZSZ nr 1

Na zdjęciu: Benedykt Damięcki

Grudzień 2021

Zmarł ksiądz kanonik Edward Kaczmarczyk, kapłan Diecezji Łomżyńskiej. Miał 73 lata , wW kapłaństwie spędził 49 lat. Był proboszczem parafii w Osowcu i Sypniewie. Pochodził z parafii pw. Chrystusa Króla Wszechświata w Łysych i tam został pochowany. Duchowny zmarł 2 grudnia 2021 r. Był proboszczem parafii pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Osowcu (1989-1995) oraz św. Jana Chrzciciela w Sypniewie (1995-2016).

Msza święta żałobna odbyła się w poniedziałek 6 grudnia br. o godz. 9.00 w Kaplicy Domu Wspólnoty Kapłańskiej w Łomży. O godz. 11.30 odprawiono mszę św. pogrzebową pod przewodnictwem Biskupa Łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego, w kościele parafialnym pw. Chrystusa Króla Wszechświata w Łysych. Trumna z ciałem śp. ks. kanonika Edwarda Kaczmarczyka została złożona do mogiły na cmentarzu parafialnym w Łysych.

Czytaj więcej: Nie żyje ks. kan. Edward Kaczmarczyk. Spoczął na cmentarzu w Łysych

Na wieczną służbę śp. mł. bryg. Jarosław Sadłowski, zastępca naczelnika Wydziału Operacyjnego w KM PSP w Ostrołęce. Jarosław Sadłowski związany był z pożarnictwem od 1992 roku. W trakcie swojej wieloletniej służby został odznaczony m.in. przez Prezydenta RP za długoletnią służbę. Informację o śmierci mężczyzny przekazali strażacy na facebookowym profilu w sobotę 11 grudnia. Śp. Jarosław Sadłowski związany był z pożarnictwem od 1992 roku. Po ukończeniu Szkoły Głównej Służby Pożarniczej podjął służbę w Komendzie Rejonowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce na stanowisku dowódcy sekcji w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej w Ostrołęce, a następnie jako dowódca zmiany. W trakcie swojej wieloletniej służby odznaczony m.in. przez Prezydenta RP medalem brązowym Za Długoletnią Służbę, srebrną odznaką ministerialną Zasłużony Dla Ochrony Przeciwpożarowej oraz złotym medalem Za Zasługi Dla Pożarnictwa oraz medalem Zasłużony dla Ziemi Kurpiowskiej. Ostatnia droga zmarłego odbyła się 15 grudnia 2021 r. 

Czytaj więcej: Nie żyje mł. bryg. Jarosław Sadłowski

Nie żyje Ewa Niewiarowska, nauczycielka biologii w III Liceum Ogólnokształcącym w Ostrołęce. Miała 56 lat. Była jedną z najczęściej nagradzanych pedagogów w naszym mieście. Dała się poznać jako wspaniały pracownik i nauczyciel, była lubiana przez uczniów, chwalona za umiejętność przekazania wiedzy oraz podejście do uczniów. Doceniana była za rzetelne przygotowanie do lekcji oraz dobre przygotowanie uczniów do matury. Przy ogromnej wiedzy, merytorycznym podejściu do zajęć oraz dyscypliny, potrafiła nawiązać życzliwe relacje z uczniami.

Jej pracę wielokrotnie doceniano, otrzymała nagrody i wyróżnienia, była laureatką konkursu na "Opiekuna Stypendysty" organizowanego przez Samorząd Mazowsza, przygotowywała i opiekowała się wieloma stypendystami oraz uczestnikami i finalistami olimpiad. Zmarła w czwartek 16 grudnia po ciężkiej chorobie.

Czytaj więcej: Zmarła Ewa Niewiarowska, jedna z najbardziej znanych nauczycielek w Ostrołęce (znamy datę pogrzebu)

Na zdjęciu: Ewa Niewiarowska

Do wieczności odszedł Karol Bałdyga - pracownik Urzędu Gminy w Łysych, inspektor do spraw zagospodarowania przestrzennego, budownictwa i utrzymania dróg. O śmierci kolegi i współpracownika poinformował lokalny samorząd.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się we wtorek 21 grudnia o godzinie 10.20 w kościele pw. Chrystusa Króla Wszechświata w Łysych. Różaniec w intencji zmarłego będzie odmawiany w poniedziałek 20 grudnia o godzinie 19.00 w domu w Serafinie.

Karol Bałdyga pracował w Urzędzie Gminy w Łysych jako inspektor na stanowisku ds. zagospodarowania przestrzennego, budownictwa i utrzymania dróg. Do jego zadań należały m.in. sprawy dotyczące planowania przestrzennego, budowy i remonty na terenie gminy, utrzymanie dróg, wydawanie zaświadczeń o przeznaczeniu działek itp.

Czytaj więcej: Nie żyje Karol Bałdyga, inspektor z Urzędu Gminy w Łysych

Zmarła Ludwika Gołąbek ps. "Ludka" - harcerka Szarych Szeregów oraz sanitariuszka i łączniczka Powstania Warszawskiego. Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości RP. Odeszła w czwartek 16 grudnia, w wieku 95 lat. Pogrzeb odbył się 23 grudnia br.

Ludwika Gołąbek, ps. "Ludka", z domu Romanowska, urodziła się 5 września 1926 r. w Śniadowie, powiat łomżyński. Była w czasach okupacji harcerką Szarych Szeregów oraz sanitariuszką i łączniczką Powstania Warszawskiego. W konspiracji od 1942 do 1944, harcerka Szarych Szeregów, Drużyna "Las", Zastęp "Dęby" - pseudonim "Ludka". 1 sierpnia 1944 r. została zmobilizowana do I Kompanii (dowódca st. sierż. Ludwik Majchrzak "Komar") I Batalionu (dowódca Bolesław Szymkiewicz "Znicz") I Rejonu VII Obwodu "Obroża" AK. Zgrupowanie miało miejsce w lesie na Bukowcu. W leśniczówce mieścił się punkt sanitarny, do którego została skierowana wraz ze swoją drużynową "Janką" i Zofią Kamińską ps. "Zosia".

Czytaj więcej: Nie żyje Ludwika Gołąbek ps. "Ludka" - harcerka Szarych Szeregów, sanitariuszka i łączniczka Powstania Warszawskiego

Na zdjęciu: Ludwika Gołąbek, ps. "Ludka"

W wieku 60 lat zmarł Włodzimierz Glinka, bardzo znany w Ostrołęce i regionie lekarz. Przez wiele lat prowadził ośrodki związane z leczeniem uzależnień i detoksykacji. Występował w ogólnopolskich mediach i udzielał się w mediach społecznościowych.

Przez wiele lat prowadził Prywatny Ośrodek Detoksykacyjno-Terapeutyczny w Janochach (gm. Troszyn). W ostatnim czasie prowadził gabinet lekarski przy ul. Poznańskiej w Ostrołęce. Był znanym i cenionym lekarzem w Ostrołęce i regionie. Wielokrotnie występował ogólnopolskich mediach, m.in. w "Rozmowach w Toku" na antenie TVN, "Sprawie dla Reportera" (TVP), "Interwencji" (Polsat) i wielu innych.

Doktor Włodzimierz Glinka zmarł w niedzielę 19 grudnia. Miał 60 lat. Ostatnia droga zmarłego odbyła się w czwartek 23 grudnia. 

Czytaj więcej: Nie żyje Włodzimierz Glinka, jeden z najbardziej znanych lekarzy w regionie

Nie żyje muzyk i kompozytor Andrzej Hyra, związany przez lata z Ostrołęckim Centrum Kultury, Zespołem Pieśni i Tańca "Kurpie" oraz ostrołęcką farą. Zmarł we wtorek 21 grudnia. Miał 75 lat. Ostatnia droga Andrzeja Hyry odbyła się w Wigilię (24 grudnia). 

Andrzej Hyra był muzykiem i kompozytorem. Ukończył Akademię Muzyczną w Warszawie. Był dyrektorem Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Ostrołęce oraz kierownikiem Działu Folkloru w Ostrołęckim Centrum Kultury i wiceprezesem Ostrołęckiego Towarzystwa Muzycznego. Był doskonale miłośnikom kultury w Ostrołęce. Przez wiele lat pięknie grywał na fortepianie podczas różnych uroczystości oraz uczył gry na fortepianie. Zasiadał w jury ostrołęckiego "Talentu" i "OSPY".

Czytaj więcej: Zmarł Andrzej Hyra, znany i zasłużony muzyk i kompozytor

Na zdjęciu: Andrzej Hyra

We wtorek 28 grudnia br. zmarł Krzysztof Zawalich, wieloletni nauczyciel języka niemieckiego i tłumacz przysięgły. Pracował m.in. w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Ostrołęce, Zespole Kolegiów Nauczycielskich w Ostrołęce, a ostatnio w I Liceum Ogólnokształcącym w Ostrołęce. Miał 57 lat. 

Ostatnie pożegnanie nastąpiło w Łysych w czwartek 30 grudnia 2021 r. o godz. 9.30.

Czytaj więcej: Nie żyje Krzysztof Zawalich

Do wieczności odszedł Karol Zbigniew Lipczyński - pierwszy dyrektor Ostrołęckiego Ośrodka Kultury. Był odznaczony Srebrnym Krzyżem za zasługi dla Ostrołęki i regionu oraz medalem za organizację 150 rocznicy Bitwy pod Ostrołęką. Współorganizował m.in. Dni Folkloru Kurpiowskiego. Miał 76 lat. 

Był współorganizatorem Dni Folkloru Kurpiowskiego, Ostrołęckiej Jesieni Kulturalnej, był również organizatorem wielu koncertów, wystaw i plenerów malarskich. Odznaczony był Srebrnym Krzyżem za zasługi dla Ostrołęki i regionu oraz medalem za organizację 150 rocznicy Bitwy pod Ostrołęką.

Msza Święta Żałobna odprawiona została 31 grudnia 2021 r.

Czytaj więcej: Zmarł Karol Zbigniew Lipczyński - pierwszy dyrektor Ostrołęckiego Ośrodka Kultury

Styczeń 2022

Do wieczności odszedł znany ostrołęcki lekarz - dr n. med. Włodzimierz Zawadzki. Był zasłużonym dla ostrołęckiej służby zdrowia medykiem, wieloletnim ordynatorem oddziału intensywnej opieki medycznej (OIOM). Zmarł 18 stycznia 2022 roku w wieku 82 lat. Pogrzeb odbył się w sobotę 22 stycznia. Ciało zmarłego spoczęło na cmentarzu parafialnym przy ul. Kujawskiej.

Czytaj więcej: Nie żyje dr n. med. Włodzimierz Zawadzki

Nie żyje ks. kanonik Witold Bruliński, wieloletni proboszcz Sanktuarium pw. św. Antoniego w Ostrołęce. Odszedł po ciężkiej chorobie. Miał 87 lat. W czasie, gdy zarządzał parafią, odrestaurowano świątynię po poważnym pożarze i przeprowadzono duże remonty.

Ks. Witold Bruliński urodził się 2 października 1935 roku w Lutostaniu, małej wsi pomiędzy Łomżą a Zambrowem. Święcenia kapłańskie przyjął w 1959 roku. Posługiwał w różnych parafiach diecezji łomżyńskiej, w tym w Ostrołęce. W październiku 1989 roku biskup Juliusz Paetz powierzył mu kierowanie parafią poklasztorną w Ostrołęce. Był to bardzo trudny czas zaledwie pół roku po pożarze kościoła. Wspólnie z parafianami odbudował świątynię, a w kolejnych latach przeprowadził poważne prace naprawcze osiadających fundamentów i zniszczonych krużganków. W krużgankach upamiętniono ten wysiłek specjalną tablicą z jego nazwiskiem.

Ks. Bruliński proboszczem parafii poklasztornej był przez 17 lat. W 2006 roku przeszedł na emeryturę i posługiwał w parafii jako ksiądz emeryt. Zmarł w nocy z soboty na niedzielę (22/23 stycznia). Miał 87 lat.

Czytaj więcej: Uroczystości pogrzebowe ks. Witolda Brulińskiego

Na zdjęciu: ks. Witold Bruliński

Marzec 2022

Do wieczności odszedł Adam Ziarko, funkcjonariusza Służby Ochrony Państwa.. W Sanktuarium pw. św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce odbyła się uroczystość pogrzebowa. Spoczął na cmentarzu komunalnym w Ostrołęce. Zmarł w wieku zaledwie 32 lat. "W pamięci kolegów pozostanie na zawsze" - pożegnał go SOP.

Pogrzeb śp. Adama Ziarko odbył się we wtorek 15 marca.

Czytaj więcej: Adam Ziarko odszedł na wieczną służbę. "W pamięci kolegów pozostanie na zawsze" (zdjęcia)

Kwiecień 2022

Do wieczności odszedł ksiądz Stanisław Bogdański. Duchowny urodził się 14 czerwca 1941 roku w Chudku (gm. Kadzidło), ale posługę kapłańską sprawował w wielu zakątkach Polski. Zmarł 17 kwietnia 2022 r. w wieku 81 lat, spędziwszy w kapłaństwie 53 lata.

Był absolwentem studiów teologicznych i filozoficznych, pełnił posługę nie tylko jako duchowny podczas mszy i nabożeństw, ale też pracował jako wykładowca w seminarium, pełnił funkcję duszpasterza akademickiego, był dyrektorem biura misyjnego w Sekretariacie Episkopatu Polski, ostatnie lata spędził w warszawskiej bazylice.

Czytaj więcej: Zmarł ks. Stanisław Bogdański. Pochodził z Chudka

Maj 2022

Do wieczności odszedł Jerzy Białobrzewski, założyciel, choreograf i kierownik artystyczny Zespołu Tańca Ludowego Ostrołęka, który powstał w 1983 roku. Przez wiele lat stanowił trzon zespołu, był postacią ważną i zasłużoną dla Ostrołęki i regionu. Jerzy Białobrzewski zmarł 11 maja 2022 r. 

Zespół Tańca Ludowego Ostrołęka działa od blisko 40 lat. W jego szeregach przewinęło się kilka pokoleń ostrołęczan i mieszkańców regionu. Pod kierownictwem Jerzego Białobrzewskiego zespół rozwijał skrzydła odnosząc sukcesy na festiwalach krajowych i zagranicznych. W czerwcu 2019 roku zespół obchodził jubileusz 35-lecia. Wówczas z zespołem pożegnał się Jerzy Białobrzewski, przechodząc na emeryturę.

Czytaj więcej: 

Zmarł Jerzy Białobrzewski, założyciel i choreograf Zespołu Tańca Ludowego Ostrołęka (wideo)

Ostatnia droga śp. Jerzego Białobrzewskiego. Żegnała go rodzina, przyjaciele i Kurpie (zdjęcia)

Na zdjęciu: Jerzy Białobrzewski

Do wieczności odszedł Czesław Drząszcz, jeden z najwybitniejszych harmonistów Kurpiowskich. Pochodził z muzykalnej rodziny Drząszczów ze wsi Pełty na Kurpiach. Zaczął grać na harmonii pedałowej już jako 12-letni chłopiec. Grania uczył się ze słuchu. Czesław Drząszcz zmarł w niedzielę 15 maja. Pogrzeb odbył się we wtorek 17 maja w Bazylice Mniejszej w Myszyńcu o godzinie 14.00. 

Czesław Drząszcz pochodził z muzykalnej rodziny Drząszczów ze wsi Pełty na Kurpiach. Zaczął grać na harmonii pedałowej już jako 12-letni chłopiec. Grania uczył się ze słuchu. Karierę harmonisty rozpoczął grając w kapeli rodzinnej na weselach i wiejskich potańcówkach. Kapela Drząszczów była jedną z najsłynniejszych kapel weselnych na terenie Kurpiowszczyzny. W rodzinnej kapeli oprócz harmonii były także skrzypce, na których grywał ojciec Piotr i bębenek, na którym grał brat Edward. Czesław Drząszcz zapraszany do audycji w Polskim Radiu, Telewizji Polskiej oraz do innych rozgłośni radiowo-telewizyjnych, gdzie prezentował swój talent oraz opowiadał o obrzędach i zwyczajach występujących na Kurpiach. W 2009 roku Minister Kultury Bogdan Zdrojewski przyznał Panu Czesławowi Drząszczowi odznakę honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej". 

Czytaj więcej:

Nie żyje Czesław Drząszcz, kurpiowski harmonista. Znamy datę pogrzebu

Kurpie pożegnali śp. Czesława Drząszcza (zdjęcia)

Na zdjęciu: Czesław Drząszcz

W czwartek 26 maja br. w wieku 79 lat odeszła do wieczności Alina Kleczkowska. Była wieloletnim kierownikiem budowy w przedsiębiorstwie Kablobeton. W swojej karierze zawodowej nadzorowała budowę m.in. Zakładów Mięsnych w Ostrołęce i Prefabetu. Odznaczona m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi i wieloma medalami branżowymi. 

W sobotę 28 maja br. odbyły się uroczystości pogrzebowe. Spoczęła na cmentarzu parafialnym przy ul. Kurpiowskiej w Ostrołęce.

Czytaj więcej: Do wieczności odeszła śp. Alina Kleczkowska

26 maja do wieczności odszedł sierż. szt. Wojciech Poteraj. Ostrołęccy policjanci z głębokim żalem zawiadomili, że długą walkę z chorobą przegrał ich kolega. Sierż. szt. Wojciech Poteraj był funkcjonariuszem Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce, któremu służbę w policji i spokój życia rodzinnego przerwała kilka lat temu ciężka choroba. Zmagał się z nią dzielnie wspierany przez rodzinę i przyjaciół.

Ostatnie pożegnanie odbyło się 28 maja 2022 r.

Czytaj więcej: Żałoba w ostrołęckiej policji. Sierż. szt. Wojciech Poteraj odszedł na wieczną służbę

Lipiec 2022

Zmarła Elżbieta Czartoryska-Winarska - wieloletnia wicedyrektor  Szkoły Podstawowej nr 6 im. Orła Białego w Ostrołęce i nauczycielka geografii. Pedagożka, która uczyła i wychowywała wiele pokoleń, zmarła 9 lipca. Miała 67 lat.

- "Są pożegnania, na które nigdy nie będziemy gotowi. Są słowa, które zawsze wywoływać będą morza łez. I są takie osoby, na których myśl zawsze zasypie nas lawina wspomnień..." - pożegnała byłą wicedyrektor społeczność SP nr 6.

Uroczystości pogrzebowe śp. Elżbiety Czartoryskiej-Winiarskiej odbyły się we wtorek 12 lipca, po czym nastąpiło odprowadzenie ciała na cmentarz parafialny.

Czytaj więcej: Zmarła Elżbieta Czartoryska-Winiarska, wieloletnia wicedyrektor SP nr 6

Zmarł Adam Chrzanowski, były burmistrz Różana. O śmierci poinformował lokalny samorząd. - W dniu 22 lipca 2022 roku ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci pana Andrzeja Chrzanowskiego, byłego burmistrza gminy Różan. Łącząc się w bólu, rodzinie i bliskim składamy wyrazy współczucia - pisali samorządowcy.

Czytaj więcej: Zmarł Adam Chrzanowski, były burmistrz Różana

Nie żyje Krzysztof Szeląg. Za czasów prezydentury Ryszarda Załuski pełnił funkcję rzecznika w ostrołęckim urzędzie. Pracował także w starostwie powiatowym i w Urzędzie Gminy w Olszewie-Borkach. Był aktywnym społecznikiem, działaczem i harcerzem. Zmarł w wieku 74 lat.

Szeląg w swojej pracy w ratuszu odpowiadał m.in. za prowadzenie bezpłatnego biuletynu "Ratusz Ostrołęcki". Pracował także w mediach. Był redaktorem naczelnym "Tygodnika Ostrołęckiego".

Dziennikarz i działacz kultury. Od 1972 roku związany był z Ostrołęką. W latach 1975-1980 był pierwszym Komendantem Chorągwi ZHP w Ostrołęce. Dzięki jego staraniom harcerze do dziś mają swoją siedzibę w budynku przy Placu Bema. W latach osiemdziesiątych związany z kulturą. W latach 1983-1988 był dyrektorem Ostrołęckiego Ośrodka Kultury oraz Dyrektorem Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Ostrołęce.

Pod koniec lat osiemdziesiątych został redaktorem naczelnym "Tygodnika Ostrołęckiego". W latach dziewięćdziesiątych dziennikarz lokalnych oraz ogólnopolskich mediów: "Ratusz Ostrołęcki", "Ostrołęcka Gazeta Powiatowa", "Polskie Radio", Radio "Oko". Jego charakterystyczny głos można było usłyszeć w licznych serwisach informacyjnych oraz audycjach radiowych w lokalnej rozgłośni radiowej Radio "Oko". W latach dwutysięcznych był urzędnikiem państwowym, pełniąc funkcję rzecznika prasowego w urzędzie miejskim oraz Starostwie Powiatowym w Ostrołęce. W swoim życiu wielokrotnie otrzymał wyróżnienia i oznaczenia za działalność: między innymi odznakę "Za zasługi dla województwa ostrołęckiego" oraz Krzyż Zasługi dla ZHP.

Krzysztof Szeląg zmarł w piątek, 29 lipca 2022. Pogrzeb odbył się 2 sierpnia w kościele pw. Nawiedzenia NMP w Ostrołęce, o godz. 10.30. Śp. Krzysztof Szeląg spoczął na cmentarzu parafialnym w Ostrołęce.

Czytaj więcej: Zmarł Krzysztof Szeląg. Był rzecznikiem w ostrołęckim ratuszu

Na zdjęciu: Krzysztof Szeląg

Sierpień 2022

Do wieczności odeszła Barbara Załuska, znana ostrołęczanka, była pracownica Miejskiej Biblioteki Publicznej i Biblioteki Pedagogicznej, działaczka Stowarzyszenia Przyjaciół Bibliotek i Książki. Zmarła 12 sierpnia 2022 r. przeżywszy 92 lata. Nabożeństwo żałobne odprawiono we wtorek 16 sierpnia w kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Ostrołęce.

- Odeszła nasza wspaniała przyjaciółka Basia Załuskowa, zawsze uśmiechnięta, pogodna, pełna życzliwości i gotowości niesienia pomocy innym. Mówiono o niej Kobieta Anioł, bo takim chodzącym Aniołem była. Zawsze trwała u boku męża Zdzisława Załuski, razem przybywali na imprezy literackie do MBP. Ostatni raz była u nas przed pandemią. Potem rozmawialiśmy już tylko przez telefon. Pracowała niegdyś w naszej Bibliotece, a także w Bibliotece Pedagogicznej. Była aktywnym działaczem Stowarzyszenia Przyjaciół Bibliotek i Książki. Wielki żal, Basiu pozostaniesz na zawsze w naszych wspomnieniach - czytamy we wzruszającym wpisie na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrołęce.

Czytaj więcej: Do wieczności odeszła Barbara Załuska. Miała 92 lata

Na zdjęciu: Barbara Załuska

Nie żyje Mieczysław Romanik, wieloletni dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrołęce, z wcześniej także jej wicedyrektor. Niedawno odchodził na emeryturę, żegnany przez przyjaciół i współpracowników. Zmarł w wieku 66 lat.

Mieczysław Romanik był związany z Miejską Biblioteką Publiczną w Ostrołęce od ponad 40 lat. Dzięki jego pasji, profesjonalizmowi i zaangażowaniu, biblioteka pełniła bardzo ważną funkcję w życiu kulturalnym miasta. W czwartek 23 września ub.r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Wiktora Gomulickiego w Ostrołęce odbyło się jego pożegnanie, gdy po wielu latach pracy na rzecz biblioteki przechodził na emeryturę. Swoją funkcję pełnił nieprzerwanie od 1989 roku.

Za jego kadencji, w 1996 r., po latach tułania się po zastępczych lokalach, biblioteka przeniosła się do nowoczesnej siedziby przy ul. Głowackiego 42, a 16 lat temu przystąpiła do Mazowieckiego Systemu Informacji Bibliotecznej i wdrożyła zintegrowany system biblioteczny ALEPH, dzięki któremu stała się jedną z pierwszych kompleksowo skomputeryzowanych bibliotek na obszarze północnego Mazowsza. Zarządzana przez Mieczysława Romanika biblioteka otrzymała m.in. złotą odznakę "Za zasługi dla Miasta Ostrołęki" (1997 r.), najwyższe wyróżnienie dla polskich bibliotek - medal "Bibliotheca Magna Perennisque" (1999 r.), dwukrotnie prestiżową nagrodę im. Kierbedziów (2006 r. i 2021).

Za swoją działalność wielokrotnie nagradzany i wyróżniany. W listopadzie 2021 otrzymał prestiżową nagrodę Kierbedziów za całokształt dokonań "Zasłużony dla bibliotek Mazowsza 2001", która przyznawana jest wyjątkowym bibliotekarzom, którzy swoją działalnością w sposób szczególny przyczyniają się do rozwoju mazowieckiej sieci bibliotecznej. (Źródło: MBP w Ostrolęce)

Mieczysław Romanik zmarł 18 sierpnia 2022 r. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w sobotę 20 sierpnia br. Ciało zmarłego złożono na cmentarzu parafialnym w Ostrołęce.

Czytaj więcej: Nie żyje Mieczysław Romanik, wieloletni dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrołęce

Zmarła Emilia Szymańska, wieloletnia dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrołęce (PCPR). Miała 65 lat. O jej śmierci powiadomiło na swojej stronie internetowej Starostwo Powiatowe w Ostrołęce.

Wanda Emilia Szymańska zmarła 29 sierpnia 2022 roku. Sprawowała funkcję dyrektorki Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrołęce od 1999 do 2019 roku.  PCPR realizuje zadania z zakresu m.in. pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudniania osób niepełnosprawnych.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się 3 września. Po nabożeństwie odprowadzono zmarłą na miejsce wiecznego spoczynku na cmentarzu miejskim w Ostrołęce, przy ulicy Krańcowej.

Czytaj więcej: Nie żyje Emilia Szymańska, wieloletnia dyrektorka Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrołęce. Pogrzeb w sobotę

Wrzesień 2022

Zmarł Witold Krukowski - muzyk, akordeonista, kompozytor, od wielu lat związany z Zespołem Pieśni i Tańca Kurpie. O jego śmierci poinformowało Ostrołęckie Centrum Kultury. Zmarł w piątek 23 września w wieku 79 lat.

Witold Krukowski urodził się w 1943 roku. Był akordeonistą. Długoletnim kierownikiem zespołów muzycznych i ludowych, organizatorem pierwszych imprez związanych z Miodobraniem Kurpiowskim w Myszyńcu, Dni Folkloru Kurpiowskiego na Fortach Bema, organizator licznych koncertów w kraju i za granicą. Laureat Kurpika. 

Uroczystości pogrzebowe odbyły się 26 września w kościele pw. Nawiedzenia NMP (fara). Po mszy św. trumna z ciałem została złożona na cmentarzu parafialnym w Ostrołęce.

Czytaj więcej:

Nie żyje Witold Krukowski. Był związany z Ostrołęckim Centrum Kultury

OCK wspomina Witolda Krukowskiego. "Przenosił siebie i słuchaczy do świata muzyki przetkanego barwą i szumem wirujących strojów"

Na zdjęciu: Witold Krukowski

Do Domu Pana odszedł emerytowany Kapłan Diecezji Łomżyńskiej śp. ks. prał. prof. dr hab. Witold Jemielity. Duchowny zmarł 26 września 2022 r. przeżywszy 86 lat, z czego w kapłaństwie 63.  Pogrzeb odbył się w piątek 30 września w Wysokiem Mazowieckiem.

Ksiądz Witold Jemielity to profesor nauk teologicznych, wieloletni profesor Akademii Teologii Katolickiej i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży, autor wielu książek i artykułów naukowych z dziedziny historii Kościoła, publikował m.in. w Zeszytach Naukowych Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, wielokrotnie nagradzany w dziedzinie kultury.

Czytaj więcej: Nie żyje ks. Witold Jemielity

Październik 2022

Nie żyje Marianna Staśkiewicz, wspaniała twórczyni ludowa, wieloletnia członkini Zespołu Folklorystycznego Kurpianka, mistrzyni gwary, laureatka wielu prestiżowych nagród, nestorka jednej z najstarszych rodzin kurpiowskich.

Marianna Staśkiewicz (z domu Kolimaga) urodziła się 1 VIII 1928 r. w rodzinie chłopskiej w Zalesiu, gmina Myszyniec, powiat ostrołęcki. Córka Ignacego i Ewy z domu Samsel. Od wczesnego dzieciństwa pracowała w gospodarstwie rolnym u rodziców, następnie w służbie zdrowia jako salowa, a patem spółdzielczym - w charakterze ekspedientki. Od wielu lat zajmowała się wykonywaniem bukietów z bibuły i kierców. Ponadto tworzyła unikalne koronkowe formy przestrzenne np. drzewa, sceny biblijne oraz postacie. W latach 80. zaczęła pisać najczęściej gwarą kurpiowską - wiersze, gawędy i scenariusze sztuk. Jej utwory drukowano w pismach: "Twórczość Ludowa", "Kurpie", "Poetycki Almanach Kurpiowszczyzny", "Palma Kurpiowska w poezji ludowej". Autorka wspomnień opublikowanych w zbiorowej pracy pt. "Losy Kurpiów - sukcesy i porażki". 

Od 1995 r. członkini Sekcji Literatury Ludowej STL. Uczestniczka spotkań z młodzieżą szkolną. Długoletnia członkini Zespołu Folklorystycznego "Kurpianka" i zespołu "Kurpiowskie Serce" działającego przy Klubie Seniora w Kadzidle. Laureatka m.in. Nagroda Starosty Ostrołęckiego oraz nagroda Prezesa Związku Kurpiów - Kurpik 2004 w kategorii: twórczość ludowa, laureatka licznych nagrody i wyróżnień w konkursach literackich. 

(Fragment biografii Marianny Staśkiewicz pochodzi z książki: Stanisław Pajka, Słownik Biograficzny Kurpiowszczyzny XX wieku, Kadzidło 2008.

Czytaj więcej: Do wieczności odeszła Marianna Staśkiewicz

Na zdjęciu: Marianna Staśkiewicz

Na wieczną wartę odeszła druhna Maria Sadowska z Ochotniczej Straży Pożarnej w Goworowie. Zasłużona, emerytowana pracownica straży pożarnej zmarła 18 października 2022 roku w wieku 87 lat. Żegnają ją bliscy, przyjaciele i strażacy.

Uroczystości żałobne odbyły się 20 października 2022 roku w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Goworowie. Następnie ciało zmarłej zostało odprowadzone na miejsce wiecznego spoczynku, na cmentarz parafialny w Goworowie.

Czytaj więcej: Druhna Maria Sadowska odeszła na wieczną wartę

Do wieczności odszedł ksiądz prałat Edward Cwalina, emerytowany kapłan diecezji ełckiej, który posługiwał także w parafiach diecezji łomżyńskiej, m.in. w Myszyńcu i Rzekuniu. Zmarł 12 października, przeżywszy 92 lata. 

O śmierci duchownego powiadomiła diecezja łomżyńska. 

- Z żalem i nadzieją życia wiecznego informuję, że dnia 12 października, w szpitalu w Białymstoku, zmarł kapłan emeryt diecezji ełckiej, śp. ks. prał. Edward Cwalina (l. 92) wieloletni proboszcz parafii Jaminy. Wcześniejsze placówki duszpasterskie: Białaszewo, Szumowo, Rutki, Rajgród, Piątnica, Myszyniec, Rzekuń, Wysokie Mazowieckie, Sokoły, Augustów - informuje Diecezja Łomżyńska.

 Pogrzeb odbył się w poniedziałek 31 października br., w parafii Sztabin o godz. 11.00.

Czytaj więcej: Zmarł ks. prał. Edward Cwalina. Posługiwał w Myszyńcu i Rzekuniu

28 października do wieczności odszedł Roman Wargulewski. Niemal każdy kibic piłki nożnej w naszym regionie znał lub słyszał o Romanie Wargulewskim.  Miał zaledwie 56 lat. W przeszłości inwestował własne pieniądze w Narew Ostrołęka.

Czesław Roman Wargulewski był znanym przedsiębiorcą. Wraz z żoną prowadzili salon meblowy War-Pol w Olszewie-Borkach. W 2004 roku postanowił zainwestować w Narew. Klub zmienił nazwę na War-Pol Narew Ostrołęka. Od 2004 do 2009 roku z małymi przerwami był prezesem klubu. W tym czasie drużyna wywalczyła awans do III ligi. W 2013 roku wrócił do finansowania piłki nożnej. Jego firma wspierała GKP Targówek, wówczas grający w III lidze. Wargulewski po rezygnacji z funkcji prezesa w 2009 roku nie udzielał się w sporcie. Jedynym ostrołęckim klubem, który wspierał finansowo byli szczypiorniści Trójki.

Czytaj więcej: Znamy szczegóły uroczystości pogrzebowych Romana Wargulewskiego

Na zdjęciu: Roman Wargulewski

Źródło zdjęć: Moja Ostrołęka. OCK Ostrołęka, MBP Ostrołęka, zespół "Kurpianka", archiwa prywatne 

 

Wyświetleń: 726818 komentarze: -
00:25, 01.11.2022r. Drukuj