piątek, 29 marca 2024 r., imieniny Wiktoryna, Helmuta, Ostapa

Reklama   |   Kontakt

Kandydaci do samorządu

Aktualności

W Ostrołęce nie ma krematorium ani kolumbarium. Jak skremować zwłoki?

Kremacja ciał jest coraz popularniejsza w Ostrołęce. W ciągu ostatnich trzech lat zakłady pogrzebowe odnotowują o 200 proc. więcej kremacji niż wcześniej. Choć w Ostrołęce nie ma krematorium, zakłady pogrzebowe przewożą ciała zmarłych najczęściej do Przasnysza bądź Wyszkowa.

W Ostrołęce nie ma krematorium ani kolumbarium

- W Ostrołęce nie ma krematorium, ale w każdym domu pogrzebowym można podpisać zgodę na kremację. Wtedy ciało jest wysyłane najczęściej do Przasnysza lub do Wyszkowa, bo te miejscowości są najbliżej. Ostrołęka nie ma też kolumbarium. Urnę można jednak pochować tak jak trumnę w każdym grobie - mówi pracownik cmentarza.

Jak skremować zwłoki?

Informację potwierdziła Bożena Sutnik, właścicielka domu pogrzebowego Arka, która przybliżyła nam przebieg całego procesu.

  1. W przypadku chęci skremowania zwłok bliskiej osoby, trzeba podpisać upoważnienie. Jest tam m.in. zapis, że zmarły nie ma rozrusznika serca. W innym przypadku rozrusznik trzeba wyjąć. Odbywa się to w prosektorium, w zakładzie.
  2. Rodzina wybiera urnę.
  3. Ciało przygotowywane jest do kremacji. Jest umyte, ubrane. Ubrania nie mogą mieć metalowych elementów np. guzików. Zwłoki mogą być zawinięte również w całun. Później umieszczone są w specjalnym pojemniku lub w trumnie przeznaczonej do kremacji.
  4. Ciało przewożone jest do krematorium, które jest najbliżej Ostrołęki, bądź ma najbliższy dostępny wolny termin.
  5. Po kremacji prochy umieszczane są w urnie.
  6. Urna pochowana jest w grobie. Można ją także dochować do grobu rodzinnego. W Ostrołęce nie ma kolumbarium.

Dlaczego kremacja jest coraz popularniejsza?

- W ciągu ostatnich trzech lat obserwujemy o około 200 proc. więcej kremacji niż w latach wcześniejszych. Urna zajmuje mało miejsca. Może być łatwiej dochowana do grobu rodzinnego niż duża trumna. Koszt pochowania ciała po kremacji jest podobny do kosztu tradycyjnego pogrzebu. (...) Mamy duży asortyment urn. Obecnie jest ich około 50. Jeżeli rodzina chce inną, to też zamawiamy. Ceny wahają się od 150 do 1000 zł. Najdroższe są rzeźbione, ceramiczne, szklane - mówi Bożena Sutnik.

Reklama

Prawo zabrania rozsypywania prochów

Chociaż kremacja jest coraz popularniejsza, polskie prawo nie zwiększa możliwości pochówku prochów. Według prawa przechowywanie urny z prochami w innym miejscu niż na cmentarzu jest zabronione. Niedozwolone jest też rozsypywanie prochów.

Co na temat kremacji mówi religia?

  1. Zgodnie ze słowiańskimi przedchrześcijański obrządkami zmarły ubrany w najlepsze szaty, ozdabiany biżuterią, wyposażany w różnego rodzaju przedmioty codziennego użytku, był palony na stosie. Prochy umieszczano w glinianych naczyniach i zakopywano w grobach.
  2. Kościół katolicki długo był przeciwny kremacji. Na odprawianie mszy pogrzebowej nad urną z prochami zmarłego pozwala się (za zgodą miejscowego biskupa) od 1997 r.
  3. Kościoły protestanckie zaakceptowały kremację znacznie wcześniej niż katolicyzm. Prawosławie zakazuje kremacji, ale dopuszcza wyjątki od tej reguły np. zarządzenie władz państwowych lub epidemia. Z kolei współczesny judaizm reformowany zgłasza niewielkie zastrzeżenia przeciwko kremacji. Najbardziej przeciwną kremacji religią abrahamową jest Islam. Dla Hindusów spopielenie ciała jest powszechną formą pochówku. Również buddyzm nie jest przeciwny kremacji.

Możliwe, że pogrzebowe spopielenie zwłok stanie się jeszcze popularniejsze, jeśli w Ostrołęce powstanie kolumbarium. OTBS, jako zarządca, rozważał umieszczenie kolumbarium na ostrołęckim cmentarzu komunalnym już rok temu.

Wyświetleń: 24348 komentarze: -
12:11, 02.11.2022r. Drukuj