piątek, 26 kwietnia 2024 r., imieniny Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Hymn Ostrołęki ma melodię opery o szkockich kochankach

Autorem melodii hymnu Ostrołęki jest włoski kompozytor Gaetano Donizetti (1797-1848). Melodia jest fragmentem opery "Łucja z Lammermoru", której akcja rozgrywa się w szesnastowiecznej Szkocji. Libretto to historia kochanków, którzy nie mogą być razem z powodu sporu między rodami.

Co łączy Donizettiego z Kurpiami?

Sztuka to zbiór kontekstów, dla których granice państw nie są przeszkodą. Nie istnieje w próżni. Droga do powstania hymnu Ostrołęki zaczęła się na Kurpiach, prowadziła przez Włochy do Ostrołęki.

Prawdopodobnie Donizetti znał Polaków przebywającymi we Włoszech na emigracji, od których zaczerpnął wątek ze starej weselnej pieśni kurpiowskiej "A chtóż tam puka...". 

- Zwroty melodyczne w refrenie naszego marsza są bardzo podobne do zwrotów z tej starej pieśni, a badania entomuzykologiczne umiejscawiają rozpowszechnienie tego wątku aż na przełom XVI-XVII wieku. Może jest to przypadkowa zbieżność, a może jednak stara i niezwykła piękna pieśń kurpiowska wywarła wpływ na kompozytorski wątek Donizettiego - czytamy na stronie ostroleka.pl.

Następnie do fragmentu melodii opery słowa napisał Ludwik Mierosławski (przywódca powstania wielkopolskiego). Tak powstała pieśń "Do broni ludy". Marsz wykonywany był wśród Kurpiów w okresie Powstania Styczniowego.

Z kolei zespół pieśni i tańca pod kierunkiem prof. Jana Górzyńskiego na melodię śpiewał pieśń o gen. Józefie Bemie "Leć pieśni nasza z kurpiowskiej niwy...". Autorem słów jest S. Jaworski, a nawiązują one do historycznej bitwy pod Ostrołęką z okresu powstania listopadowego. Po latach pieśń urosła do rangi hymnu Ostrołęki.

Reklama

Łucja z Lamermooru

Opera, której fragment funkcjonuje jako hymn Ostrołęki, miała premierę w Warszawie w 1844 r. Łucja z Lamermooru składa się z trzech aktów. Muzykę napisał Gaetana Donizettiego, a libretto Salvatora Cammarano. Słowa oparte są na powieści Waltera Scotta "Narzeczona z Lammermoor".

Akcja opery rozgrywa się w Szkocji, pod koniec XVI w. Łucja i Edgar, szkoccy kochankowie, pomimo waśni między ich rodami, zaręczają się. Jednak brat Łucji, lord Henryk Ashton podstępnie doprowadza do ślubu siostry z lordem Arturem Bucklawem. Edgar przekonany o zdradzie Łucji, nie chce jej znać. Zrozpaczona dziewczyna wpada w obłęd, zabija Artura i umiera. Kiedy Edgar dowiaduje się o tragedii, popełnia samobójstwo.

 

Fot. kadr z filmu "Amarillo Opera presents Gaetano Donizetti's Lucia di Lammermoor" z kanału Amarillo Opera/YouTube

Wyświetleń: 3815 komentarze: -
11:52, 04.11.2022r. Drukuj