czwartek, 25 kwietnia 2024 r., imieniny Jarosława, Marka, Elwiry

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Praca w Niemczech - jakie są wymagania?

Każdy kto jest obywatelem Unii Europejskiej (UE) z pewnością myślał o pracy w Niemczech. Ze względu na sytuację prawną w UE, łatwo jest wyjechać do Niemiec i tam pracować. Ale jak długo można pozostać bez stałego dochodu? Jak przebiega proces składania wniosków i czy dokumenty muszą być w języku niemieckim?

Odpowiedzi na te pytania można znaleźć tutaj.

Wjazd i pobyt

Obywatele UE mogą wjeżdżać i przebywać w Niemczech bez ograniczeń. Mają dostęp do pracy zarobkowej lub samozatrudnienia i mogą przyprowadzić do siebie członków rodziny. Mają oni prawo przebywać w Niemczech przez trzy miesiące, ale w tym czasie muszą zameldować się w miejscowych urzędach. Do wjazdu nie jest wymagana ani wiza, ani zezwolenie na pobyt.

 

Jeśli chcesz przebywać w Niemczech dłużej niż trzy miesiące, musisz spełnić jeden z następujących warunków:

 

● Jeden jest zatrudniony lub samozatrudniony.

● Jeden szuka pracy w Niemczech, po pół roku wymagany jest dowód zatrudnienia.

● Studiuje się lub kształci i posiada niezbędne środki na utrzymanie i ubezpieczenie zdrowotne.

● Jeśli przebywasz w Niemczech już od pięciu lat, masz prawo do stałego utrzymania.

Prawo stałego pobytu

Jako obywatel UE otrzymujesz automatycznie prawo do stałego pobytu w Niemczech po nieprzerwanym, co najmniej 5-letnim legalnym pobycie w innym kraju UE. Można mieć to poświadczone kartą stałego pobytu. Może to być przydatne w przypadku kontaktów z urzędami i władzami.

Pozwolenie na pracę

Ogólnie rzecz biorąc, zagraniczne osoby poszukujące pracy mają taki sam status jak pracownicy krajowi, jeśli chodzi o pozwolenia na pracę. W związku z tym nie trzeba mieć osobnego pozwolenia na pracę, aby podjąć pracę np pracy w fabryce w Niemczech. Ponadto można pracować bez ograniczeń, jeśli spełnia się ogólne wymagania dotyczące zatrudnienia w Niemczech.

Proces składania wniosków

Aby ubiegać się o pracę w Niemczech jako obywatel UE, należy złożyć CV, list motywacyjny i wszystkie inne istotne dokumenty. Jeśli zostaniesz wybrany na rozmowę kwalifikacyjną, po aplikacji pisemnej możesz jeszcze osobiście przekonać firmę o swojej osobowości.

List motywacyjny

Starając się o pracę, list motywacyjny powinien być na pierwszym miejscu. List motywacyjny jest okazją do bardziej szczegółowego przedstawienia swojej osoby. To także szansa na podkreślenie swoich mocnych stron i pokazanie pracodawcy, że dobrze nadajesz się na dane stanowisko. Dlatego do każdej aplikacji należy napisać indywidualny list motywacyjny, dostosowany do ogłoszonego stanowiska. Powinien on zawierać następujące punkty:

● Papier firmowy: Nadawca i odbiorca

● Przedmiot: Nazwa stanowiska pracy

● Salutacja: w miarę możliwości skierowana bezpośrednio do osoby kontaktowej, w przeciwnym razie neutralna.

● Wstęp: główny argument wniosku.

● Główny korpus: ważne kwalifikacje i motywacja.

● Część podsumowująca: prośba o osobistą rozmowę, powitanie i podpis.

● Wykaz załączników.

Curriculum vitae

W CV należy podkreślić najważniejsze kwalifikacje i doświadczenie istotne dla danego stanowiska. Należy również zachować jasność i zwięzłość oraz unikać długich bloków tekstu. Ogólnie rzecz biorąc, CV powinno być dobrze skonstruowane i łatwe w nawigacji. Sensowne jest pisanie go chronologicznie, tak aby najnowsze doświadczenie zawodowe było na pierwszym miejscu.

Testimonials

Referencje są ważnym elementem każdej aplikacji. Służą one jako dowód zdobytych umiejętności i doświadczenia. Z jednej strony należy dodać świadectwa ukończenia szkoły, szkoleń, studiów i dotychczasowych zawodów. Z drugiej strony przydatne są osobiste referencje. Tutaj możesz wymienić byłych kolegów z pracy lub kierowników z danymi kontaktowymi, którzy mogą wypowiedzieć się na temat Twojej kariery zawodowej.

Czy wniosek powinien być w języku niemieckim?

To, czy powinieneś napisać podanie w języku niemieckim, zależy od języka ogłoszenia o pracę. Jeśli ogłoszenie jest w języku angielskim, to list może być napisany w języku angielskim, w przeciwnym razie powinien być napisany w języku niemieckim. W obu przypadkach sensowne jest zlecenie korekty dokumentów native speakerowi. Dzięki temu aplikacja będzie pozbawiona błędów.

Artykuł sponsorowany

Wyświetleń: 1524 komentarze: - Wrzuć na Facebooka 14:41, 09.11.2022r. Drukuj


Powrót