piątek, 29 marca 2024 r., imieniny Wiktoryna, Helmuta, Ostapa

Reklama   |   Kontakt

Kandydaci do samorządu

Aktualności

Młodzieżowa Rada Miasta chce zmieniać Ostrołękę! Już w poniedziałek ważne wydarzenie (rozmowa)

Redakcję Mojej Ostrołęki odwiedziła reprezentacja Młodzieżowej Rady Miasta - Karol Maciejewski, Bartosz Zacharek i Mikołaj Mieszkowski wraz z opiekunem Pawłem Niewiadomskim. Usiedliśmy do stołu porozmawiać o tym, co robią i jak chcą zmieniać Ostrołękę.

Młodzieżowa Rada Miasta została oficjalnie powołana 25 kwietnia 2019 roku. Radni pierwszej kadencji działali dwa lata. Na jesieni 2021 roku pałeczkę przekazali nowym radnym, których wybrano spośród uczniów ostrołęckich szkół. Opiekunem młodzieży, podobnie jak wcześniej, został Paweł Niewiadomski. Młodzi współpracują z miejskim samorządem, szkołami oraz ostrołęckimi seniorami. Angażują się, bo chcą mieć realny wpływ na kształt swojego miasta.

Reklama

Czym zajmuje się opiekun Młodzieżowej Rady Miasta?

Paweł Niewiadomski był jednym z inicjatorów powołania Młodzieżowej Rady Miasta w Ostrołęce i bezpośrednio angażował się w prace nad powstaniem tego organu. Niejako naturalnie został zgłoszony na jej opiekuna i funkcję tę przyjął. Misję kontynuuje także przy pracach drugiej kadencji. Czym się zajmuje? 

- Jestem od spraw organizacyjnych i techniczno-prawnych, staram się organizować spotkania, wspólnie z młodzieżą piszę wnioski projektowe, bo wszystkie pomysły trzeba ubrać w odpowiednie słowa, sformalizować, nadać im kształt prawny. Pomagam też na przykład przy wynajmie sal czy organizacji kateringu, zapraszam gości, dbam o stronę techniczną, wykonuję też mrówczą pracę administracyjną, ale zawsze staram się, aby młodzież włączała się i w takie działania. Nadal też uważam, że młodzieżowa rada jest autonomicznym podmiotem, niezależnym politycznie, któremu należy dać wiele swobody - mówił Paweł Niewiadomski, opiekun MRM i radny Rady Miasta Ostrołęki.

W młodzieży siła! Planów jest dużo, bo poprzeczkę ustawiono wysoko

Młodzieżowi radni pierwszej kadencji mocno zaangażowali się w pracę rady i dzięki wielu zrealizowanym projektom, ustawili bardzo wysoko poprzeczkę. To dla ich następców wyzwanie i okazja ku temu, aby wnieść wiele dobrego w życie lokalnej społeczności.

- Pierwsza kadencja radnych postawiła bardzo wysoko poprzeczkę, bardzo dużo działań i ponad 50 zrealizowanych projektów. Nowa kadencja nie ustępuje kroku poprzedniej, też już ruszyliśmy z projektami. Niemal od razu po wyborach zorganizowaliśmy sprzątanie na osiedlu Leśnym, później była zbiórka dla zwierząt w schronisku Canis - to nasze sztandarowe projekty. Nie zabrakło też sportowych zadań - był turniej piłki nożnej. Za chwilę finalizujemy kolejne nasze projekty - Festiwal Filmów Młodzieżowych, narada klimatyczna oraz plany na współpracę z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy czy turniej siatkówki. Planów dużo, to zupełnie inne projekty niż te, realizowane przez poprzednią kadencję - mówił Paweł Niewiadomski.

Dlaczego młodzi angażują się w pracę samorządu i działają na rzecz miasta?

14 października 2021 roku radni drugiej kadencji złożyli  ślubowanie. W jej prezydium zasieli: Karol Maciejewski - przewodniczący MRM Ostrołęka, Urszula Remiszewska - wiceprzewodnicząca MRM, Bartosz Zacharek - wiceprzewodniczący MRM oraz Natalia Zielińska - sekretarz MRM oraz 19 radnych. Dlaczego chcą pracować na rzecz miasta i mieszkańców?

- Dołączyłem do Młodzieżowej Rady Miasta, bo spodobała mi się działalność poprzedniej kadencji. Na początku, gdy się w to zaangażowałem, łatwo nie było, trzeba było pracować, ale uczucie, gdy robi się coś fajnego dla mieszkańców Ostrołęki i dla młodzieży rekompensuje trud w to włożony. W szkole zawsze jestem otwarty na pomysły innych uczniów, a każdą propozycję mogę przedstawić radzie - mówi Karol Maciejewski, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta, uczeń II Liceum Ogólnokształcące w Ostrołęce, w radzie reprezentujący Państwową Szkołę Muzyczną I i II st. w Ostrołęce.

- Dla mnie praca w Młodzieżowej Radzie Miasta to pewien sposób i możliwość na realizację swoich marzeń. Przykładem jest, chociażby festiwal filmowy, który powstał z mojej inicjatywy. To jest jedno z marzeń, które udało się spełnić i będę się starał to kontynuować. Taka praca to krok do realizacji wyznaczonych celów. Mogę się sam realizować, a przy okazji wciągać w to innych i zrzeszać osoby o podobnych zainteresowaniach. W mojej szkole jestem przewodniczącym samorządu i  stanowię swego rodzaju przekaźnik. Gdy w szkole ktoś zgłasza mi jakiś pomysł, od razu mogę to przedstawić podczas sesji, możemy to przegadać, a wszelkie akcje łatwiej jest powiązać z samorządem i współpracować - mówi Bartosz Zacharek, wiceprzewodniczący MRM, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego w Ostrołęce.

- Dołączyłem do Młodzieżowej Rady Miasta, bo od zawsze lubiłem się angażować społecznie. Teraz, przy współpracy całej rady, mogę to robić w szerszym zakresie, mam większe możliwości i mogę bardziej się angażować w akcje czy projekty. W mojej szkole też pełnię kilka funkcji i mogę je łączyć z pracą w radzie, tak było na przykład podczas zbiórki artykułów higienicznych dla Ukrainy, gdzie pod szyldem młodzieżowej rady prowadziliśmy zbiórkę w mojej szkole - mówi Mikołaj Mieszkowski, radny MRM i uczeń III Liceum Ogólnokształcącego w Ostrołęce.

Festiwal Filmów Młodzieżowych już w poniedziałek 14 listopada w kinie Jantar!

Jednym z ciekawych projektów młodzieżowej radny jest Festiwal Filmów Młodzieżowych. Pierwsza edycja tego wydarzenia odbędzie się już w poniedziałek 14 listopada br. w małej sali kina Jantar, w Ostrołęckim Centrum Kultury. 

- Na konkurs wpłynęło sześć filmów z Ostrołęki. Festiwal rozpoczniemy o godz. 10.00 przeglądem tych właśnie propozycji, które zgłoszono do konkursu. Filmy oceniło już specjalnie powołane jury, które wyłoniło zwycięzców. Po emisji filmów, w drugiej części wydarzenia, odbędzie się oficjalne odczytanie protokołu komisji, ogłoszenie zwycięzców i wręczenie nagród. Zadanie jest finansowane z programu "Mazowsze dla młodzieży" samorządu województwa mazowieckiego - mówi Paweł Niewiadomski.

Młodzi na rzecz klimatu i ochrony środowiska

Ostrołęcka młodzież z ogromnym zaangażowaniem pracuje też na rzecz klimatu. Na najbliższe sesji podejmą dyskusję w sprawie organizacji Ostrołęckiej Narady Klimatycznej, która odbędzie się 22 listopada i będzie ogólnodostępna dla mieszkańców.

- Chcemy rozmawiać o tym, co zrobić, aby w Ostrołęce mieszkańcy mogli żyć bardziej ekologicznie - mówił Karol Maciejewski.

Podczas spotkania będą zgłaszane propozycje, pomysły, sposoby ich wdrażania i realizowania, będzie mowa o problemach ekologicznych i sposobach na ich rozwiązanie. Wszystkie spostrzeżenia, postulaty czy koncepcje będą zebrane i w formie raportu przedstawione władzom miasta. 

- Byliśmy już na dwóch wyjazdach szkoleniowych w zakresie klimatu. Przygotowujemy się, aby młodzieżowa rada przedstawiła radzie miasta projekt uchwałodawczy w zakresie poprawy ekologii w mieście, ale to będzie dopiero wynikiem naszych nadchodzących działań - mówił Paweł Niewiadomski.

"Sprawdzali w szkołach, jak długo świeci się światło i czy nie marnuje się jedzenia"

Przed naradą klimatyczną w szkołach przeprowadzono audyty. Uczniowie zbierali informacje dotyczące największych problemów w placówkach oświatowych, jeśli chodzi o ekologię. Sprawdzali m.in. jak długo świeci się światło, jakie są żarówki, ile wody się marnuje, jakie są rozwiązania recyklingu, ile jedzenia marnuje się w stołówkach szkolnych i inne.

- Otrzymaliśmy specjalne arkusze z kilkoma kategoriami m.in. energia, woda, recykling itp. Do każdej kategorii przyporządkowano dwie osoby, które zbierały te informacje, pozyskiwały odpowiedzi, rozmawiały z dyrekcją, sprzątaczkami, konserwatorami. W mojej szkole przebiegło to bardzo sprawnie i największym problemem okazało się wysokie zużycie wody. Teraz będziemy pracowali, aby to zużycie w jakiś sposób w miarę możliwości ograniczyć - mówił Bartosz Zacharek.

W innych placówkach, jak wskazywali Mikołaj Mieszkowski i Karol Maciejewski, problemem okazała się np. emisyjność i problem z dojazdami uczniów do szkoły, którzy na zajęcia muszą pokonać wiele kilometrów. Gdzie indziej problemem jest pobór energii i już czynione są plany, aby wymieniać oświetlenie na energooszczędne.

Współpraca z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. "Będziemy pomagać w sztabie i zbierać pieniądze do puszek"

Styczeń 2023 roku upłynie pod znakiem finału WOŚP. Młodzież corocznie dołącza do tego charytatywnego dzieła.

- Nasza współpraca z WOŚP będzie wyglądała podobnie jak w minionym roku - część radnych wyjdzie na ulice, aby zbierać pieniądze do skarbonek, inni zaangażują się w pomoc w ostrołęckim sztabie, przy organizacji, pracach czy sprzątaniu. Planujemy ustalić wszystkie szczegóły podczas najbliższej sesji - mówił Karol Maciejewski.

- Mamy w radzie komisję do spraw wolontariatu i to właśnie ci radni bezpośrednio zajmują się sprawami związanymi z tego rodzaju akcjami czy projektami charytatywnymi - dodał Bartosz Zacharek.

Młodzieżowy koncert międzypokoleniowy. Na scenie Mata, Young Leosia czy Dawid Kwiatkowski?

W ramach budżetu obywatelskiego młodzież zgłosiła projekt koncertu międzypokoleniowego. Pomysł wciąż czeka na realizację, dlatego w tym roku młodzi poparli projekt na osiedlu Stare Miasto pod nazwą Jarmark Bożonarodzeniowy. Koncert, choć chwilowo w zawieszeniu, wzbudził jednak spore zainteresowanie wśród młodzieży. Zapytaliśmy radnych, jakie gwiazdy mogłyby wystąpić w ramach tego wydarzenia. Kogo najbardziej oczekiwaliby na ostrołęckiej scenie?

- Zrobiliśmy w samorządach szkolnych głosowanie, jakich artystów uczniowie chcieliby usłyszeć i przekrój był ogromny, od hip-hopu po muzykę popularną, popową - mówił Karol Maciejewski.

- Na pewno wśród propozycji uczniów byli wielokrotnie Malik Montana, Bedoes, Mata, Young Leosia, ale też Dawid Kwiatkowski, Dawid Podsiadło i wielu innych artystów - wymieniali radni.

Oczywiście nie wszystkie gwiazdy mogłyby być brane pod uwagę, bo ich gaże znacznie przewyższają możliwości samorządu. Gdy projekt uda się zrealizować, być może któregoś ze wspomnianych artystów zobaczymy w Ostrołęce.

Odznaczają zasłużonych dla ostrołęckiej młodzieży i współpracują z seniorami

Młodzieżowa Rada Miasta kontynuuje dzieło poprzedników i zamierza odznaczać i wyróżniać osoby, które zasłużą się dla młodzieży. Pierwsze wyróżnienia trafiły do klubu Oczko oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej. Czy młodzi mają już kandydatów na kolejnych?

- Na tę chwilę nie mamy jeszcze kandydatów, ale na pewno będą to osoby bądź instytucje, które zasłużą na to miano. Nie zamykamy się na nikogo, może to być organizacja, instytucja lub osoba prywatna - mówił Karol Maciejewski. 

Propozycję kandydata może zgłosić każdy radny. Rada jest otwarta na pomysły.

- Każdy może zgłosić swojego kandydata, a my, w formie luźnej dyskusji, możemy o każdym kandydacie porozmawiać, rozważyć za i przeciw i wybrać tego, który otrzyma nagrodę - dodał Bartosz Zacharek.

Gdzie ich znajdziesz?

Młodzieżowa Rada Miasta jest aktywna nie tylko w przestrzeni realnej, ale też wirtualnej. W mediach społecznościowych - na facebookowej stronie Młodzieżowej Rady Miasta Ostrołęki znajdziesz wszystkie aktualności dotyczące ich działań. Możesz też poprzez serwis skontaktować się z radnymi, napisać, poprosić o pomoc czy zgłosić pomysł.

Radni prowadzą też dyżury w miejskim ratuszu. Na stronie Urzędu Miasta w Ostrołęce, w zakładce Młodzieżowa Rada Miasta - znajdziesz informacje, kontakty i terminy dyżurów.

Najbliższe wydarzenie MRM:

Festiwal Filmów Młodzieżowych - gala finałowa - 14 listopada 2022 r. w Ostrołęckim Centrum Kultury. Początek o godz. 10.00.

Wyświetleń: 2896 komentarze: -
09:22, 13.11.2022r. Drukuj