sobota, 20 kwietnia 2024 r., imieniny Agnieszki, Czesława, Amalii

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Konferencja Inn Crea "Jak rozwijać kreatywność?" w Tykocinie

Miasto Tykocin, V-Systems, Międzynarodowa Akademia Nauk Stosowanych oraz międzynarodowi partnerzy zapraszają na konferencję "innCREA - Standards for implementing programmes aimed at discovering and developing creativity, pioneering in pursuit of innovation - Jak rozwijać kreatywność?"

Już 23 listopada 2022 r. o godz. 10.00 w Tykocinie (sala kinowa) rozpocznie się konferencja podsumowująca międzynarodowy projekt, w którym partnerzy wypracowali narzędzia wspierające kreatywność szkolnictwa wyższego i biznesu.

Kreatywności można się nauczyć i ją rozwijać!

Ważnym elementem kompetencji studenta i pracownika jest jego kreatywność. To cecha i predyspozycja, której nie można posiąść i kształtować w krótkim okresie. (Agata Pietroń-Pyszczek, Rozwój własnej kreatywności osób wchodzących na rynek pracy - wyniki badań empirycznych, Zarządzanie i Finanse, 4/2, 2013, s. 309-319).

Kreatywność staje się atutem młodego człowieka, absolwenta uczelni, który z reguły nie może pochwalić się dużym doświadczeniem zawodowym.

Kreatywność wywodzi się od łacińskiego terminu creare. Odpowiednikami tego słowa są określenia, które pochodzą z języka angielskiego creator - twórca oraz creative - twórczy. Oznaczają one zdolność do tworzenia nowych rozwiązań. Kreatywność jest procesem umysłowym, który skutkuje powstaniem nowych koncepcji, idei lub nowych skojarzeń. To proces rozwijania i przedstawienia nowatorskich pomysłów w celu zaspokojenia potrzeb lub rozwiązania problemów. (Fazlagić J. (2015). Kreatywni w biznesie, Wydawnictwo Poltext, Warszawa, s. 19).

Trzy komponenty kreatywności: wiedzę, umiejętność twórczego myślenia oraz motywację

Wiedza stanowi wiedzę techniczną, kwalifikacje intelektualne oraz znajomość procedur. Umiejętność twórczego myślenia definiowana jest poprzez sposoby podejścia do problemów, czyli wyjaśnia jak elastycznie i z jaką wyobraźnią jednostki (ludzie, przedsiębiorstwo, otoczenie) podchodzą do wszelkich trudności.

Motywacja dzieli się na dwa rodzaje: zewnętrzną i wewnętrzną. Środkami motywacji zewnętrznej są zazwyczaj środki pieniężnie w formie premii i awansów. Natomiast motywacja wewnętrzna napędzana jest poprzez indywidualną pasję oraz zainteresowania- ma ona większy wpływ na kreatywność niż motywacja zewnętrzna (Harvard Business Essentials 2005, s. 124-125).

Wśród wielu metod i technik wspierających zarządzanie innowacjami stosowanymi w ostatnich latach na uwagę zasługuje audyt innowacyjności. Jest to usługa pozwalająca na określenie poziomu dojrzałości systemu zarządzania innowacjami w przedsiębiorstwie oraz na podstawie zidentyfikowanych braków i niedociągnięć - formułowanie zaleceń w zakresie usprawnienia procesu zarządzania innowacjami (Olko S., Audyt innowacyjności przedsiębiorstwa - Zakres merytoryczny wybranych podejść praktycznych, Przegląd Organizacji, Nr 7 (930), 2017, ss. 38-44.)

Według Woodmana, Sawyera i Griffina, kreatywność indywidualna jest funkcją uwarunkowań wynikających z przeszłości (wcześniejszych doświadczeń), stylu i zdolności kognitywnych, osobowości (np. poczucia własnej wartości), odpowiedniej wiedzy, motywacji wewnętrznej, wpływów społecznych (np. socjalizacji), jak również uwarunkowań kontekstowych (np. otoczenia technologicznego, rodzaju zadań, ograniczenia czasowego). Z kolei kreatywność grupy jest funkcją zachowań kreatywnych jej uczestników, interakcji pomiędzy nimi, charakterystyk grupy (np. wielkości, stopnia spójności grupy czy norm), procesów grupowych (np. podejścia do rozwiązywania problemów) oraz różnych uwarunkowań kontekstowych (np. charakterystyki zadań grupowych). Natomiast kreatywność organizacyjna jest funkcją kreatywnych zachowań grup wchodzących w skład organizacji oraz uwarunkowań kontekstowych (np. kultury organizacyjnej, systemu motywacji, dostępności zasobów). Wynikiem kreatywności organizacyjnej jest nowy produkt, usługa lubproces, powstały jako rezultat kompleksowego połączenia i powiązania charakterystyk indywidualnych osób, grup i organizacji, pozostających pod wpływem sytuacyjnym (Sopińska A., Kreatywność a innowacyjność organizacji. Otwarte innowacje jako przejaw współkreatywności, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie Oficyna Wydawnicza SGH, Zeszyt naukowy 161 kolegia.sgh.waw.pl, 161/2018, s. 11-27).

Powyższe uwarunkowania stały się podstawą do opracowania przez partnerstwo w składzie:

  • Polska: V-Systems sp. z o.o., lider - http://v-systems.pl,

Partnerzy:

Programy szkoleniowe do nauczania kreatywności

Projekt pt. "Standards for implementing programmes aimed at discovering and developing creativity, pioneering in pursuit of innovation" jest finansowany w ramach programu Erasmus plus KA2 Partnerstwa Strategiczne. Celem jest transfer, adaptacja i wdrożenie pakietu programów szkoleniowych do nauczania kreatywności w szkolnictwie wyższym mających na celu rozwijanie umiejętności miękkich w tym zakresie.

Międzynarodowy zespół ekspertów przeprowadził badania w krajach partnerów pozwalające poznać doświadczenia kadry akademickiej i przedsiębiorców w zakresie wdrażania technik kreatywności i pionierskości w dążeniu do innowacji w tych sektorach. Zidentyfikowano również dobre praktyki i podejścia dotyczące technik audytowych i technik kreatywnych stosowane w krajach Unii Europejskiej. Powyższe badania były podstawą do opracowania głównych rezultatów projektu tj. "narzędzi badania kreatywności", "metodologii i pakietu krótkich kursów służących rozwijaniu kreatywności".

Narzędzie badania kreatywności zostało przygotowane w taki sposób, aby służyło do przeprowadzenia audytu w czterech obszarach:

  • indywidualnym,
  • zespołowym,
  • organizacyjnym,
  • przywódczym.

Każdy z tych poziomów ma ważne znaczenie dla określenia kreatywności organizacji i nie może być pominięty, ponieważ jest elementem kreatywności całej organizacji. Badanie obejmuje czynniki wpływające na kreatywność pozytywnie, jak również te elementy, które tworzą bariery rozwoju kreatywności w organizacji. W narzędziu uwzględniono to, iż kreatywność jest zarówno cechą jednostek jak i zespołów. Jeżeli występuje na tych poziomach - tworzy ważny zasób kompetencji miękkich organizacji wpływając na jej poziom kreatywności jako całości.

W wyniku oceny poziomu kreatywności zostaną określone obszary deficytowe wymagające poprawy. Narzędziami poprawy będą opracowane krótkie kursy technik kreatywności, które są przypisane do poszczególnych poziomów kreatywności i obszarów oceny dostępne on-line jako otwarty zasób edukacyjny. Narzędzie audytowe na podstawie uzyskanych wyników wskazuje kursy zalecane dla eliminacji stwierdzonych deficytów.

Rezultaty projektu są dostępne na stronie https://www.inn-crea.eu/ jako otwarty zasób edukacyjny.

Zapraszamy do korzystania z tego zasobu nie tylko uczelnie, ale także przedsiębiorców oraz szkoły ponadpodstawowe.

Artykuł sponsorowany

Wyświetleń: 1309 komentarze: - Wrzuć na Facebooka 08:16, 17.11.2022r. Drukuj


Powrót