piątek, 19 kwietnia 2024 r., imieniny Adolfa, Tymona, Pafnucego

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Praca Polaków w Niemczech - to takie proste

Jeśli jesteś obcokrajowcem z UE szukającym pracy w Niemczech, proces ten może być zniechęcający. Przy tak wielu zasadach i przepisach, których należy przestrzegać, trudno jest śledzić wszystko.

 Ale zasadniczo obywatele z polskim obywatelstwem mają swobodny dostęp do niemieckiego rynku pracy. Dlatego poniżej przedstawiamy, jak znaleźć pracę jako obcokrajowiec.

Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz szukać pracy, czy już mieszkasz w Niemczech, tutaj znajdziesz najważniejsze informacje.

Wjazd i pobyt

Jako obywatel Polski możesz wyjechać do Niemiec bez wizy lub zezwolenia na pobyt i przebywać tu przez trzy miesiące. Do wjazdu wymagany jest ważny paszport lub dowód osobisty. Dostęp do zatrudnienia i samozatrudnienia w Niemczech jest nieograniczony dla każdego mieszkańca UE i jego rodziny.

Reklama

Prawo stałego pobytu

Prawo stałego pobytu to cenne prawo obywatelskie UE, które pozwala na zamieszkanie w kraju UE na czas nieokreślony. Po nieprzerwanym legalnym pobycie przez co najmniej 5 lat w innym kraju UE, obywatel UE otrzymuje automatycznie prawo stałego pobytu. Uprawnia to daną osobę do życia i pracy w kraju przyjmującym bez ograniczeń. Karta stałego pobytu potwierdza prawo do stałego pobytu i może być przydatna w kontaktach z urzędami.

 Dostęp do rynku pracy

Polskie obywatelstwo daje Ci łatwy dostęp do rynku pracy w Niemczech, ponieważ nie potrzebujesz pozwolenia na pracę. Ponadto mogą Państwo być uprawnieni do pewnych świadczeń i pomocy ze strony rządu niemieckiego. Jest to szczególnie korzystne w przypadku bezrobocia lub trudnej sytuacji finansowej.

Więcej informacji na temat dostępu do niemieckiego rynku praca niemcy uzyskać na stronie internetowej Federalnej Agencji Pracy lub w lokalnym urzędzie pracy.

Reklama

Możliwości wsparcia dla obywateli UE

Niemiecki rynek pracy jest bardzo konkurencyjny, co utrudnia znalezienie zatrudnienia przez osoby poszukujące pracy. Istnieje jednak szereg narzędzi i usług wspierających poszukiwanie pracy - kandydaci mogą na przykład przesłać swoje CV, aby podzielić się nim z pracodawcami w Europie. UE oferuje również bezpłatne szkolenia online na tematy takie jak pisanie CV i przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej.

Proces składania wniosków

Proces aplikacji w Niemczech rozpoczyna się zazwyczaj od złożenia CV, listu motywacyjnego i referencji. Powszechne jest wysyłanie tych dokumentów w pliku PDF pocztą elektroniczną lub umieszczanie ich bezpośrednio na stronie internetowej firmy poświęconej karierze. Czasami konieczne jest również przesłanie dokumentów w specjalnej teczce zgłoszeniowej pocztą. W większości przypadków należy również przedstawić referencje.

Curriculum vitae

Ponieważ CV jest odzwierciedleniem kariery osobistej i zawodowej, powinno być ułożone w formie tabelarycznej. W większości przypadków kandydaci powinni dołączyć zdjęcie, ale nie jest to obowiązkowe. W CV powinny znaleźć się następujące punkty:

  • Dane osobowe: Imię i nazwisko, adres, e-mail i numer telefonu 
  • Istotne doświadczenie zawodowe: dotychczasowe zajęcia i stanowiska, poprzedni pracodawcy w porządku chronologicznym.
  • Wykształcenie: informacje o szkole i kształceniu zawodowym, studiach i dalszej edukacji. Należy dodać nazwę szkoły, główne przedmioty i ocenę końcową.
  • Umiejętności językowe
  • Inne umiejętności: Umiejętność obsługi komputera, zaangażowanie społeczne i polityczne, zainteresowania prywatne istotne dla zawodu.

List motywacyjny

Dobry list motywacyjny powinien zawierać krótkie wprowadzenie, deklarację zainteresowania oraz opis Twoich mocnych stron. Ważne jest również wyjaśnienie, dlaczego chcesz pracować w danej firmie i jak możesz przyczynić się do jej sukcesu. Najlepiej, jeśli do zilustrowania swoich umiejętności i doświadczenia użyje się konkretnych przykładów ze swojej kariery zawodowej. Wymagany jest tu jasny i zwięzły styl pisania, który trafia w sedno najważniejszych informacji.

Reklama

Testimonials

Jeśli masz referencje lub listy polecające od poprzednich pracodawców, powinieneś je również załączyć. Najlepiej zlecić tłumaczenie referencji na język niemiecki lub angielski, aby firma mogła zrozumieć osiągnięcia.

Artykuł sponsorowany

Wyświetleń: 801 komentarze: - Wrzuć na Facebooka 14:18, 18.11.2022r. Drukuj


Powrót