wtorek, 23 kwietnia 2024 r., imieniny Jerzego, Wojciecha, Adalberta

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Na co należy zwrócić uwagę pracując w Niemczech?

W wielu krajach brakuje miejsc pracy. Firm poszukujących pracowników jest za mało, a na nieliczne ogłoszenia o pracę zgłaszają się setki kandydatów. Osoby poszukujące pracy w tych krajach często nie mają wyboru i muszą szukać pracy w innym kraju.

Niemcy są pod tym względem popularnym wyborem. W Republice Federalnej istnieje wiele branż i sektorów, które borykają się z brakiem siły roboczej. Rekruterzy z zagranicy są więc witani z otwartymi ramionami.

Wjazd i pobyt w Niemczech

Podczas gdy osoby z innych krajów UE muszą ubiegać się o wizę, aby wyjechać do Niemiec, obywatele kraju członkowskiego UE mają bardzo ułatwione zadanie. Ze względu na obowiązującą w całej UE swobodę przemieszczania się, możliwe jest poruszanie się po terenie Unii Europejskiej posiadając jedynie paszport. Wiza lub zezwolenie na pobyt nie jest konieczne.

Jeżeli przebywają Państwo w Niemczech nieprzerwanie od co najmniej pięciu lat, otrzymują Państwo automatycznie prawo do stałego pobytu w Republice Federalnej. Zaświadczenie wydawane jest za pośrednictwem "Daueraufenthaltskarte". Jest to szczególnie przydatne, gdy konieczne są wizyty w urzędach lub biurze administracyjnym.

Jako obywatel UE można nawet ubiegać się o obywatelstwo niemieckie. A najlepsze jest to, że mimo naturalizacji nie trzeba rezygnować z własnego obywatelstwa. Otrzymujesz podwójne obywatelstwo.

Poszukiwanie pracy w Niemczech

Praca za granicą Niemcy nie jest trudna dzięki tym wskazówkom. Niezależnie od tego, czy przyjechali Państwo już do Niemiec, czy też są jeszcze w swoim kraju ojczystym - powinni Państwo jak najwcześniej rozpocząć poszukiwania pracy. Możesz skorzystać z następujących adresów, aby dowiedzieć się o ofertach pracy:

  • Federalna Agencja Pracy: Federalna Agencja Pracy jest oficjalnym punktem kontaktowym dla osób bezrobotnych. Państwowa instytucja pomaga obywatelom w znalezieniu pracy w kraju i za granicą oraz aktywnie pomaga kandydatom. Strona jest dostępna w różnych językach, ale oferty pracy są wyłącznie w języku niemieckim.
  • EURES: Federalna Agencja Pracy należy do sieci europejskich służb zatrudnienia - w skrócie EURES. Organizacja ta zajmuje się pośrednictwem i doradztwem dla osób poszukujących pracy w granicach Europy. Na życzenie przedstawiane są ciekawe oferty pracy i programy wsparcia, które mogą pomóc w karierze.
  • Portale pracy i strony internetowe firm: Dawniej ogłoszenia o pracę można było znaleźć przede wszystkim w gazetach. W międzyczasie cyfryzacja daje o sobie znać. Ogłoszenia są publikowane na portalach pracy i własnych stronach internetowych firm.
  • Targi pracy: Targi pracy odbywają się co roku w dużych miastach, takich jak Monachium, Frankfurt, Hamburg i Berlin. Firmy prezentują się tutaj i próbują przekonać do siebie odpowiednich kandydatów. Doskonała okazja do znalezienia wymarzonej pracy w Niemczech.

Co warto wiedzieć o pracy w Niemczech

Pandemia korony pozostawiła głębokie blizny na niemieckim rynku pracy. Metody i praktyki, które przez dziesiątki lat były standardem, zostały w krótkim czasie wyrzucone za burtę i zrewolucjonizowane.

Przykładowo, firmy i przedsiębiorstwa zwykły oczekiwać od kandydatów przygotowania kompleksowego portfolio aplikacyjnego. Oprócz CV i listu motywacyjnego zawierał on referencje, certyfikaty, próbki pracy, potwierdzenie odbycia staży i dokształcania. Przygotowanie tego portfolio aplikacyjnego było nie tylko kosztowne, ale też pochłonęło wiele czasu i energii. Firmy oczekiwały przecież, że w aplikacji będzie wyraźnie widać, że kandydaci ubiegają się specjalnie o ogłoszenie o pracę z dokumentami.

Tymczasem w większości niemieckich firm proces składania wniosków odbywa się online. Przesłanie CV i krótkiego listu motywacyjnego wystarczy, aby zakwalifikować się jako kandydat. Pierwsza rozmowa kwalifikacyjna - a często i ostateczne negocjacje - często odbywają się przez internet. Niektórzy pracodawcy pracują nawet decentralnie i oferują w 100 procentach pracę zdalną, a opanowanie języka niemieckiego nie jest już kryterium nokautującym.

Źródło: Image by kaboompics from pixabay

https://pixabay.com/de/photos/arbeiten-weiblich-arbeit-791849/ (02.11.2022)

Artykuł sponsorowany

Wyświetleń: 863 komentarze: - Wrzuć na Facebooka 15:10, 18.11.2022r. Drukuj


Powrót