wtorek, 6 grudnia 2022 r., imieniny Mikołaja, Jaremy, Leontyny

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Prezentacja książki "Ballada o wzlocie i upadku" pióra Edwarda Kupiszewskiego

Miejska Biblioteka Publiczna im. W. Gomulickiego w Ostrołęce zaprasza na prezentację książki pt. "Ballada o wzlocie i upadku" autorstwa Edwarda Kupiszewskiego, zmarłego w 2000 roku poety, prozaika i publicysty. 

Edward Kupiszewski (18 czerwca 1940-8 sierpnia 2000 r.) - poeta, prozaik, publicysta. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1960 roku pracował jako nauczyciel polonista (od 1990 r. w Zespole Kolegiów Nauczycielskich w Ostrołęce). W 1975 roku wraz z rodziną zamieszkał w Ostrołęce. Debiutował jako poeta w 1956 r.

Reklama

Był członkiem Klubu Literackiego "Narew" i członkiem Związku Literatów Polskich. W Ostrołęce i regionie był nie tylko cenionym pisarzem i poetą, ale również znanym działaczem kultury. Znaczący był jego wkład w promowanie młodych talentów literackich z Ostrołęki. Swoją twórczością zapisał się na kartach najnowszej historii literatury polskiej. Za swego życia wydał 4 tomy wierszy, zbiór opowiadań pt. Kto był wyżej, powieści: Miałbym taki piękny pogrzeb, Wiara, nadzieja, miłość, Koniak dla Anioła Stróża, Pokochać w sierpniu, Ktoś powiedział (przełożona na język węgierski), Miłość zostawia ciszę, Za grzechy cudze i własne oraz pośmiertnie: Cień kwitnących akacji i Wieczerza w Rajskiej Dolinie.

- "Ballada o wzlocie i upadku" Edwarda Kupiszewskiego nosi wszelkie znamiona tekstu - rozrachunku, i to - rozrachunku (jak mi się zdaje) na wielu płaszczyznach: z tematem prowincjonalnym, stylem uprawiania literatury prowincjonalnej przez siebie, w tym również z przekonaniami, że tak właśnie, a nie inaczej - literaturę prowincji uprawiać należy. Takie właśnie mam nieodparte wrażenie: Kupiszewski zmaga się w Balladzie z iluzjami dawnych wiar pisarskich, co nadaje całości tej akurat literackiej realizacji - niepośledniej świeżości, uderzającej surowości wyrazu i dyscypliny pióra" - pisze dr hab. Karol Samsel.

Spotkanie odbędzie się w czwartek 24 listopada o godz. 18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul.Głowackiego 42.

Fot. MBP w Ostrołęce

Odsłon: 1185 komentarze: 0
09:28, 19.11.2022r. Drukuj


Powrót


Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia Regulaminu.

Redakcja Mojej Ostrołęki nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów.
Należą one do osób, które je zamieściły.

Powrót

Reklama

LUSAR
Rolexin

Ogłoszenia

Forum

Reklama

iparts.pl
Ynet.pl
Sklep Enter

Warto odwiedzić

Spotted Ostrołęka Logo infoprasznysz.com