wtorek, 6 grudnia 2022 r., imieniny Mikołaja, Jaremy, Leontyny

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Anna Maria Anders uhonorowana wyróżnieniem "Narodowi i Ojczyźnie" (zdjęcia, wideo)

Społeczność Zespołu Szkół SIGiE im. Karola Adamieckiego po raz kolejny uhonorowała zasłużoną postać wyróżnieniem "Narodowi i Ojczyźnie" . Tym razem do grona zacnych osób dołączyła Anna Maria Anders - polska polityk i działaczka polonijna.

Zespół Muzyki Słowiańskiej Leila z Narewki pod kierunkiem Mariusza Chorużego wykonał utwór "Gaude Mater Polonia..." oraz inne pieśni. Przed publicznością zaprezentowali się także uczniowie Zespołu Szkół SIGiE im. Karola Adamieckiego w Ostrołęce, którzy zaśpiewali piosenki i wyrecytowali patriotyczne utwory. 

Reklama

W programie znajdują się m.in. przemówienia, ogłoszenie decyzji kapituły dotyczącej XVIII edycji wyróżnienia "Narodowi i Ojczyźnie", przedstawienie sylwetki wyróżnionej Anny Marii Anders, koncert muzyczny w wykonaniu zespołu Śpiewająca Rodzina Kaczmarków, rozstrzygnięcie konkursu plastycznego, prezentacja działalności Stowarzyszenia Sympatyków 5. Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce i szkół oraz poczęstunek. 

Dotychczas wyróżnienie "Narodowi i Ojczyźnie" otrzymali m.in.: Jerzy Narbutt, ks. biskup Tadeusz Zawistowski, Andżelika Borys, Antoni Piechniczek, Joanna Szczepkowska, Jerzy Hoffman, Witold Krukowski czy kpt. Tadeusz Wrona.

Anna Maria Anders nie była obecna podczas wydarzenia. W jej imieniu wyróżnienie odebrała Agnieszka Jarocka.

Uroczystość rozpoczęła się we wtorek 22 listopada 2022 roku o godz. 14.00 w kościele pw. św. Wojciecha. Następnie goście przejdą do siedziby szkoły przy alei Wojska Polskiego 44 w Ostrołęce.

Informacja o Annie Marii Anders Laureatce XVIII Edycji Wyróżnienia pn. Narodowi i Ojczyźnie

"Jako wolni ludzie budujemy wolną Ojczyznę i modlę się, żeby tak zostało, bo takę Polskę chciał zobaczyć mój ojciec."

 Tymi jakże ważnymi słowami Anny Marii Andres, tegorocznej Laureatki Wyróżnienia Narodowi i Ojczyźnie, w dniu Jej urodzin, podczas obchodów przez nasze szkoły kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczynam prezentację informacji na temat Jej życia i działalności, związanej z wychowaniem patriotycznym. Anna Maria Anders to córka piosenkarki Ireny i Władysława - polskiego generała z okresu II wojny światowej, wybitnego dowódcy 2 Korpusu Polskiego, uczestnika kampanii włoskiej i bitwy pod Monte Cassino, który sprawował też funkcję Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

Anna Maria Anders, dla której wielki generał był jak wspomina po prostu tatusiem, dba o zachowanie pamięci o nim i wyraża swoje zadowolenie, że jak powiedziała: "Pamięć o nim przetrwała. Wspominamy go jako Polaka, generała, żołnierza, który nigdy nie zdradził Polski i dla którego słowa: Bóg Honor i Ojczyzna nie były pustą deklaracją (... ) Dzisiaj Polska jest wolna. Taka jakiej ojciec nie doczekał. (...) Ale jestem pewna, że ojciec marzył i bardzo chciał doczekać wolnej Polski. Po II wojnie światowej jego nazwisko stało się uosobieniem nadziei na odzyskanie wolności.

 Anna Maria Anders urodziła się 22 listopada 1950 roku w Londynie. Gdy jako pięcioletnie dziecko rozpoczynała naukę w szkole w Anglii, w ogóle nie znała języka angielskiego. Rodzice kładli o wiele większy nacisk na Jej znajomość języka ojczystego. Generał Anders stale powtarzał, że mała Anna jest wielką miłością jego życia. Była bardzo ambitna, pracowita i wyrastała na piękną dziewczynę. Swoje dzieciństwo nasza tegoroczna Laureatka, wspomina z wielkim sentymentem, jako bardzo szczęśliwe. Jej dom na emigracji, jak sama określa, był przepełniony Polską. Przeszłość, historia były w nim cały czas obecne, chociaż jako dziecko nie do końca wówczas wszystko rozumiała. Jej ojciec był głęboko przekonany, że przekazywanie wiedzy historycznej i prawdy, szczególnie młodym ludziom w Anglii, było niezmiernie ważne i konieczne. Stąd też inicjatywa tworzenia przez niego placówek Polskiej Macierzy Szkolnej, których głównym celem było utrzymywanie i pogłębianie świadomości religijnej i narodowej wśród Polaków przebywających poza granicami kraju, a przede wszystkim wśród dzieci i młodzieży. W domu oraz podczas wielu spotkań z Polakami na emigracji, chociażby w Ognisku Polskim, obchodzono narodowe święta i kultywowano polskie tradycje oraz mówiono w języku ojczystym. Odbywały się także koncerty polskich muzyków, także przebywających na emigracji, w których często uczestniczyła także Anna Maria Anders. Mimo wielu przeciwnościom kontynuowana była ciągłość instytucji oraz legalnych władz II Rzeczypospolitej. I chociaż ojciec tegorocznej Laureatki niewiele mówił i tłumaczył Jej samej sytuację Polaków i Polski w tym czasie, to czuła i rozumiała ważność podejmowanych działań oraz rodziło się w małej Annie poczucie polskości, które jak sama później określała było bardzo prywatne, ale z każdym rokiem coraz większe.

Po ukończeniu szkoły podstawowej i gimnazjum Anna Maria Anders 'w 1970 roku rozpoczęła studia na jednej z londyńskich uczelni na kierunku filologia romańska. Od początku miała bardzo duży talent do nauki języków obcych. Aktualnie porozumiewa się w języku angielskim, francuskim, włoskim, niemieckim i hiszpańskim. Mimo wszystko, jak sama zastrzega, myśli po polsku. Swojego męża, pułkownika amerykańskiej armii Roberta Costa, Anna Maria poznała podczas obchodów czterdziestej rocznicy bitwy pod Monte Cassino. Z mężem zamieszkali w Stanach Zjednoczonych. W 1992 roku ukończyła studia MBA z ekonomii na Uniwersytecie w Bostonie. Pracowała m.in. w agendzie ONZ w Biurze Prasowym UNESCO w Paryżu. Przez pięć lat była też asystentką prezesa koncernu naftowego z Kuwejtu. W Stanach Zjednoczonych na świat przyszedł ich jedyny syn - Robert Władysław, który także jest amerykańskim wojskowym. Atmosferę patriotyzmu Anna Anders przez całe życie starała się też utrzymywać w swojej własnej rodzinie.

Źródło: materiały Zespołu Szkół SIGiE im. Karola Adamieckiego w Ostrołęce

Zobacz zdjęcia:
Anna Maria Anders uhonorowana wyróżnieniem "Narodowi i Ojczyźnie"

Więcej zdjęć: Anna Maria Anders uhonorowana wyróżnieniem "Narodowi i Ojczyźnie"

Odsłon: 1554 komentarze: 11
17:13, 22.11.2022r. Drukuj


Powrót


Poldek @ 19:06, 22.11.2022

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 94.254...228

Krośniewice Anders Generał Bohater ... Wszystko w temacie dziękuję Ci Generale ! Nasza ziemia nasza krew nasza sprawa !

wielebny @ 19:53, 22.11.2022

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 2a01:110f...ec80

żenada, zasłużony to może być jej ojciec a nie takie indywiduum

mixer @ 20:10, 22.11.2022

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 31.0...55

Po koszernym tatusiu dostała w spadku karierę,a koszerniaków bardzo się hołubi w polińskim bantustanie.

NGO @ 20:14, 22.11.2022

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 87.205...92

Czy warto hejtować jak się nie ma dorobku tak zacnego jak SIGiE. Wyższa jakość patriotyzmu nie pasuje każdemu w tym regionie...

knot @ 05:00, 23.11.2022

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 178.235...85

To jak się Ona ,,zasłużyła,,? Co za twór te SIGE?

Obserwator @ 11:08, 23.11.2022

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 31.61...231

Nie rozumiem, co to za wyróżnienia fundowane dla takich Osobistości przez małą szkółkę w Ostrołęce i jakiegoś gawrycha spod Ostrołęki!? Co najmniej pompatyczna uroczystość zorganizowana przez ludzi nie znających swojego miejsca w szeregu! Nie ta ranga! Taka szkółka to może wyróżniać jedynie swoich uczniów lub n-li! Jakieś tam sige niech nie poucza NAS w sprawie PATRIOTYZMU! To raczej nietaktowny pijar tego dziwnego gościa gawrycha!

Obserwator @ 11:16, 23.11.2022

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 31.61...231

Gość spod Ostrołęki niejaki gawrych uczy nas patriotyzmu!? Mała szkółka z Ostrołęki daje wyróżnienia wybitnym osobowościom!? To nie ta ranga! Taka szkółka to może wyróżniać co najwyżej swoich uczniów i n-li! To raczej nietaktowny pijar tego gościa, który nie zna swojego miejsca w szeregu! Pompatyczne i niepoważne wydarzenie!

elita PiS @ 11:31, 23.11.2022

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 46.170...1

Anders to córka ukraińskiej szansonistki Iriny Jarosewycz. Drugiej żony generała. Pierwszy mąż Iriny to Gwidon Alfred Gottlieb. Zmarły zasłużonej to meksykanin, syn nie mówi po polsku.

Gość @ 11:32, 23.11.2022

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 31.61...231

Niektórzy chwalą nas! Kto?! My ciebie, a wy nas!

Do Obserwator @ 19:18, 23.11.2022

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 37.7...123

Nie jesteś ty godzien nawet temu SIGE butów czyścić i panu Rektorowi a co mowa wypowiadać się na ten temat. Jesteś poprostu płycizna 👍

ABW @ 20:39, 23.11.2022

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 87.205...92

Obserwator czy Gość ? Twoje IP już jest namierzane...bądź czujny;)

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia Regulaminu.

Redakcja Mojej Ostrołęki nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów.
Należą one do osób, które je zamieściły.

Powrót