wtorek, 6 grudnia 2022 r., imieniny Mikołaja, Jaremy, Leontyny

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego pośmiertnie dla śp. Marianny Staśkiewicz (zdjęcia)

Znamy laureatów XXIII edycji Nagród Marszałka Województwa Mazowieckiego. Spośród 60 kandydatów kapituła konkursu wyłoniła 10 zwycięzców, śród których znalazła się zmarła w październiku tego roku wybitna artystka kurpiowska Marianna Staśkiewicz.

Nagrody trafiły do osób, których działalność twórcza, charytatywna czy społeczna promują region w kraju, ale za granicą. Statuetki wręczyli marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik oraz Elżbieta Lanc, członkini zarządu województwa mazowieckiego.

Reklama

Nagrodzono pośmiertnie śp. Mariannę Staśkiewicz - wybitną artystkę kurpiowską

W tym roku o Nagrodę Marszałka walczyło aż 60 kandydatów, w tym aż 48 osób fizycznych. Statuetkami wyróżniono 10 laureatów. Wśród wyróżnionych znalazła się zmarła w październiku tego roku wybitna artystka kurpiowska Marianna Staśkiewicz. W jej imieniu nagrodę odebrał przedstawiciel rodziny. Podczas uroczystości obecni byli także przedstawiciele samorządu gminy Kadzidło i centrum kultury.

- Dziękujemy z całego serca marszałkowi Adamowi Struzikowi za okazaną życzliwość. Prosimy wszystkich ludzi dobrej woli o długą pamięć poświęconą Mariannie Staśkiewicz oraz sumienne pielęgnowanie dorobku artystycznego tej wybitnej Artystki - czytamy na stronie urzędu gminy Kadzidło.

Jak zauważa marszałek Adam Struzik mimo, jest to już 23. edycja na liście kandydatów do statuetki pojawiły się prawdziwe osobowości, zespoły z dorobkiem czy stowarzyszenia, których praca jest bezcenna dla mieszkańców regionu.

- Muszę przyznać, że wybór nigdy nie jest łatwy, ale cieszy mnie tak duże zainteresowanie konkursem. Oznacza to bowiem, że na Mazowszu wciąż mamy wielu ludzi, których talent, twórczość, społeczne zaangażowanie warto doceniać. I to, właśnie robimy - dodaje marszałek.

Reklama

Lista nagrodzonych:

1. Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne "Sokół" w Bodzanowie, pow. płocki,

2. Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów "Spokojna Jesień Życia" w Szydłowcu, pow. szydłowiecki,

3. Miejska Orkiestra Dęta działająca przy Węgrowskim Ośrodku Kultury, pow. węgrowski,

4. Chorzełska Kapela Biesiadna, pow. przasnyski,

5. Śp. Marianna Staśkiewicz, pow. ostrołęcki

Śp. Marianna Staśkiewicz była wszechstronne utalentowaną, wybitną twórczynią kurpiowską. Wspaniała gawędziarka z nienaganną starą gwarą kurpiowską, za umiejętności posługiwania się nią była wielokrotnie wyróżniana. Nagradzana pieśniarka kurpiowska. Koronczarka. Zdobywczyni licznych nagród i wyróżnień, m.in. za swoje kurpiowskie palmy, bukiety, kierce i koronki. Autorka unikalnych koronkowych form przestrzenne (drzewa, sceny biblijne, postacie) Publikowana poetka, m.in. "Twórczości Ludowej", "Kurpi" czy "Almanachu poetyckiego Kurpiowszczyzny". Autorka dwóch tomików wierszy - "Poziewaj zietrecku" i "Dwaj Anieli do mnie przyśli" oraz widowisk obrzędowych - "Darcie pierza" i "Kiszenie kapusty". Nieoceniona kronikarka Kadzidła. Wykonała precyzyjne mapy miejscowości, na których zaznaczyła ulice, przedwojenne sklepy, domostwa i nazwiska osób. Reprodukcje map Kadzidła znajdują się na stronie internetowej gminy. Honorowa Obywatelka gminy Kadzidło, zdobywczyni Kurpika, wyróżniona "Zasłużonym dla Kultury Polskiej", nagrodą im. Oskara Kolberga, Pro Masovia, Zasłużony Kulturze Gloria Artis okolicznościową Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Aktywna i zaangażowana w krzewienie i promowania kultury kurpiowskiej przez całe swoje życie.

Reklama

6. Marcin Aleksander Łada, Warszawa,

7. Zbigniew Kołaczek, Żyrardów,

8. Izabela Rękawek, pow. garwoliński,

9. Oliwia Waligóra, Warszawa,

10. Janusz Prusinowski, pow. sierpecki.

Gala wręczenia nagród odbyła się w Mazowieckim Teatrze Muzycznym im. Jana Kiepury w Warszawie.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie oraz Gmina Kadzidło

Fot. UG Kadzidło

Odsłon: 1080 komentarze: 0
12:25, 23.11.2022r. Drukuj


Powrót


Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia Regulaminu.

Redakcja Mojej Ostrołęki nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów.
Należą one do osób, które je zamieściły.

Powrót

Reklama

LUSAR
Rolexin

Ogłoszenia

Forum

Reklama

iparts.pl
Ynet.pl
Sklep Enter

Warto odwiedzić

Spotted Ostrołęka Logo infoprasznysz.com