środa, 24 kwietnia 2024 r., imieniny Aleksandra, Horacego, Grzegorza

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Doradca podatkowy - kim jest, ile zarabia i kto może pracować

Zawód doradcy podatkowego pojawił się nie tak dawno temu, ale już słusznie jest uważany za jeden z najbardziej obiecujących i najlepiej płatnych.

Zawód doradcy podatkowego pojawił się nie tak dawno temu, ale już słusznie jest uważany za jeden z najbardziej obiecujących i najlepiej płatnych. Jeśli masz doświadczenie w tego rodzaju pracy, możesz znaleźć oferty pracy jako doradca podatkowy na stronach takich jak Jooble.

Kim jest

Doradca podatkowy to specjalista łączący wiedzę prawniczą, finansową i ekonomiczną, posiadający odpowiedni dokument o wykształceniu i najlepiej świadectwo kwalifikacji.

Generalnie doradca podatkowy udziela pomocy, analizuje i wydaje rekomendacje w zakresie:

  • Zarządzanie biznesem;
  • Finanse;
  • Prawo biznesowe;
  • Opodatkowanie;
  • Gospodarka;
  • Rachunkowość.

Może reprezentować konkretnego klienta lub interesy firmy w kontaktach z organami celnymi lub podatkowymi.

Reklama

Doradcy podatkowi mogą być wewnętrzni lub zewnętrzni. Ci pierwsi pracują w sztabie organizacji, drudzy to indywidualni przedsiębiorcy lub niezależne firmy, których usługi są płatne na podstawie umowy.

Scenariusze klientów różnią się znacznie pod względem złożoności prawnej i logistycznej. Niektórzy doradcy podatkowi koncentrują się na konkretnym aspekcie prawa podatkowego, podczas gdy inni przyjmują szersze podejście.

Usługi doradcy podatkowego mogą pomóc osobom z praktycznymi trudnościami, takimi jak zakładanie trustów, zarządzanie podatkiem dochodowym z wynajmu oraz zrozumienie skutków podatkowych narodzin, śmierci, rozwodów, małżeństw i innych wydarzeń życiowych. Doradcy podatkowi muszą umieć skutecznie się komunikować, myśleć krytycznie i rozwiązywać złożone problemy.

Średnie wynagrodzenie doradcy podatkowego to 7320 zł miesięcznie.

Plusy i minusy zawodu

Zaletami tego zawodu są aktualność i perspektywy zawodu, możliwość rozwoju zawodowego, wysokie zarobki. To ciekawa, twórcza praca, która wymaga ciągłego rozwoju zawodowego. Ponadto konieczne jest śledzenie zmian w ustawodawstwie, postępów reformy podatkowej, uczestnictwo w seminariach, komunikowanie się ze współpracownikami, aby być świadomym nie tylko litery prawa, ale także rzeczywistej sytuacji w świecie biznesu.

Plusy:

  • Perspektywiczny;
  • Możliwości rozwoju kariery;
  • Wysoka pensja;
  • Ciekawa praca analityczna.

Wady:

  • Nieregularne godziny pracy;
  • Wysoka odpowiedzialność;
  • Potrzeba ciągłego samouczenia się.

Miejsca pracy

Generalnie każda duża organizacja potrzebuje doradcy podatkowego, co do firm małych, to tam nie są potrzebni tak wąskie specjaliści.

Są też konsultanci w biurach audytorskich, prawnych, księgowych.

Gdzie studiować

Doradca podatkowy musi mieć wykształcenie finansowe lub ekonomiczne. Możesz także odbyć dodatkowe kursy i potwierdzić swoje kwalifikacje w Izbie Doradców Podatkowych. Program ten akceptuje specjalistów z co najmniej trzyletnim doświadczeniem w dziedzinie podatków i opłat. Szkolenia prowadzą akredytowane instytucje.

Podczas kursów specjaliści uczą się udzielać klientom porad w zakresie stosowania przepisów podatkowych, np. porad w zakresie kształtowania podstawy opodatkowania, korzystania ze świadczeń, prowadzenia ksiąg rachunkowych i rozliczeń podatkowych.

Główne obowiązki

Reklama

Praca doradcy podatkowego polega na planowaniu. Dokładniej, do jego obowiązków należy:

  • Badanie prawne dokumentów podatkowych;
  • Wyjaśnienie właścicielowi niuansów przepisów podatkowych i ich wpływu na zyski;
  • Planowanie podatkowe na określone okresy;
  • Optymalizacja wydatków podatkowych w celu poprawy efektywności biznesowej;
  • Przygotowywanie raportów i dokumentów analitycznych dotyczących aktualnej sytuacji w przepisach podatkowych;
  • Reprezentowanie interesów spółki przed organami podatkowymi, sądami i organami ścigania.

W pewnych momentach zawód ten przypomina zawód prawnika finansowego. Jednak w przeciwieństwie do nich specyfika pracy jest nieco inna, doradcy podatkowi są bardziej zorientowani w finansach, rachunkowości i planowaniu.

Tacy specjaliści muszą mieć dwa wykształcenia - prawnicze i ekonomiczne.

Ważne cechy

Zdolności dyplomatyczne, ale natywistyczny sposób myślenia, koncentracja na wynikach, umiejętność zwięzłego wyrażania myśli w mowie ustnej i pisemnej, obrony własnego punktu widzenia, umiejętność przekonywania.

Odpowiedzialność

Doradca podatkowy odpowiada za prawidłowość doradztwa podatkowego w stosunku do klienta i musi posiadać ubezpieczenie zawodowe od takiej odpowiedzialności.

Doradca podatkowy nie musi wykonywać swoich czynności wyłącznie samodzielnie, ale może skorzystać z pomocy kadry asystentów doradcy podatkowego. Warunkiem takiej pomocy jest, aby pracownicy działali wyłącznie pod kierunkiem, nadzorem i odpowiedzialnością zawodową doradcy podatkowego.

Kto może pracować jako doradca podatkowy?

Doradztwo podatkowe uprawnione jest do wykonywania:

  • Doradcy podatkowi zarejestrowani jako indywidualny przedsiębiorca;
  • Organizacje komercyjne, które zatrudniają doradcę podatkowego, pod warunkiem, że ta organizacja jest głównym miejscem jego pracy.

Co zyskujesz kontaktując się z wykwalifikowanym doradcą podatkowym?

Zyskasz czas

Fachową poradę można uzyskać w kilka godzin, opracowanie projektu planu może zająć maksymalnie kilka tygodni. Będąc samozatrudnionym w sprawach schematów podatkowych, lider wybiera długą drogę własnych błędów, z którymi inni już sobie poradzili, a następnie wydaje duże budżety na kontrole, korygowanie, a nawet kwestionowanie sankcji podatkowych w sądzie.

Reklama

Wygrasz pieniądze

Prawidłowo skalkulowany model organizacji biznesu, uwzględniający rozwój firmy, nastawiony na optymalizację podatkową, pozwala zaoszczędzić tysiące, a czasem setki tysięcy na podatkach. Ponadto kary za błędy w podatkach nie są mityczne, lecz realne.

W przeciwieństwie do biegłego rewidenta czy prawnika finansowego, doradca podatkowy ma prawo nie tylko udzielać porad. Jego bezpośrednim zadaniem jest budowanie strategii relacji z organami podatkowymi dla swojego klienta.

Artykuł sponsorowany

Wyświetleń: 9103 komentarze: - Wrzuć na Facebooka 15:00, 25.11.2022r. Drukuj


Powrót