czwartek, 25 kwietnia 2024 r., imieniny Jarosława, Marka, Elwiry

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

"Filmowe środy z MŻW". Repertuar na grudzień

Filmy "Johnny", "Prorok", "Kurier" i "Moc w moich dłoniach" będzie można bezpłatnie obejrzeć w kinie Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, w ramach cyklu "Filmowe środy z MŻW". Poznaliśmy repertuar na grudzień.

Bezpłatne wejściówki na projekcje filmowe odebrać można w kasie muzeum w godzinach jej otwarcia.

Prorok

7 grudnia, godz. 18.00

Film fabularny o Kardynale Wyszyńskim - prymasie Polski, który po trzech latach internowania przez władze komunistyczne ponownie staje na czele Kościoła w Polsce. Film jest debiutem fabularnym Michała Kondrata, którego dotychczasowe dokumenty fabularyzowane zdobyły uznanie widzów na całym świecie. "Prorok" opowiada historię prymasa, przywódcy duchowego i wizjonera, który pertraktuje z władzami komunistycznymi, by wynegocjować więcej praw dla Kościoła i uciemiężonego narodu. Pozorne porozumienie zmienia się w cichą wojnę, walkę o wolność religijną i godność człowieka.

Film ukaże szerszej publiczności ciekawe wątki z życia Kardynała Stefana Wyszyńskiego na tle ważnych dla Polski wydarzeń historycznych. Pokaże nieugiętego przywódcę, który nie boi się rozmawiać z dążącymi do zniszczenia Kościoła komunistami, a jednocześnie człowieka wiary, który widzi dalej niż jego przeciwnicy. To właśnie on dostrzegł Karola Wojtyłę, który na jego wniosek zostanie mianowany biskupem pomocniczym Krakowa. Wszystkie gabinetowe dialogi Prymasa z Gomułką i Cyrankiewiczem oparte są na stenogramach sporządzonych przez SB dzięki zainstalowanym podsłuchom. Rząd wszelkimi metodami próbuje zniszczyć prymasa wraz z jego wiernymi, dążąc do całkowitej ateizacji kraju. W tym celu rozpoczyna akcję o kryptonimie "Prorok", zrzeszającą setki agentów, którzy będą śledzić każdy krok Prymasa. Niezachwiana wiara i konsekwentna postawa duchownego-społecznika-stratega, a także propagowanie przez niego wolności, godności jednostki i miłości stają się prologiem do upadku komunizmu.

Produkcja: Polska 2022

Gatunek: dramat historyczny

Czas trwania: 126 minut

Reklama

Kurier

14 grudnia, godz. 18.00

Sensacyjna historia szpiegowska, inspirowana misją Jana Nowaka-Jeziorańskiego - "Kuriera z Warszawy". Jego samotna misja miała zdecydować o losach Polski i II wojny światowej. Ścigany przez wszystkie wrogie wywiady, w środku nocy przerzucony z hotelu Savoy do Żabna, spotyka ludzi, którzy na zawsze zmieniają jego życie.

Akcja filmu rozpoczyna się kilkadziesiąt dni przed inicjującą Powstanie Godziną "W", gdy polski oficer, Jan Nowak, zostaje wyznaczony w Londynie do sekretnej misji: zostanie w trybie natychmiastowym przetransportowany alianckimi kanałami przerzutowymi przez włoską bazę w Brindisi aż do Polski, po czym dotrze do Warszawy i przekaże tajne informacje do rąk generała Tadeusza "Bora" Komorowskiego i dowództwa Armii Krajowej. Od powodzenia tej misji zależą dziesiątki tysięcy istnień, lecz gdyby Nowak wpadł w szpony wroga, ma rozkaz oddać życie, by przewożone materiały nie trafiły w ręce Niemców.

Już w brytyjskiej stolicy pojawiają się jednak pierwsze problemy. Nie dość, że alianci nie kwapią się do spełnienia obietnic i wysłania do Polski posiłków, dzięki którym Powstanie miałoby realne szanse powodzenia, to jeszcze Nowak otrzymuje sprzeczne rozkazy od Polaków. Jedni proszą, by powstrzymał wybuch Powstania, inni dążą do patriotycznego rozlewu krwi. Poczynania kuriera śledzą również nazistowscy szpiedzy ukrywający się w Londynie.

Produkcja: Polska 2019

Gatunek: film fabularny, sensacyjny, historyczny

Czas trwania: 109 min

Moc w moich dłoniach

21 grudnia, godz. 18.00

"Nie ma takiego problemu, którego nie można rozwiązać za pomocą różańca" - te słowa św. Łucji, która spotkała osobiście Matkę Bożą w Fatimie, stały się właściwie mottem filmu "Moc w moich dłoniach". Twórcy filmu zebrali w nim prawdziwe historie o sile modlitwy różańcowej. "Nie wiem czy kiedykolwiek potrzebowaliśmy różańca bardziej niż teraz" - mówi jeden z bohaterów filmu. Świadectwa, które w nim oglądamy, zdają się odpowiadać na to pytanie. Tak potrzebujemy Boga. Potrzebujemy kochającej i czułej Matki. A różaniec jest drogą przez Maryję do Jezusa.

Modlitwa polegająca na towarzyszeniu Maryi wycisza myśli, pomaga znaleźć odpowiedzi na najtrudniejsze życiowe pytania. To modlitwa, która prowadzi do nieba. "Moc w moich dłoniach" jest filmem wypełnionym nadzieją i siłą. To film na dzisiejsze czasy niepokoju i lęku. To wreszcie film o cudach, które wydarzyły się naprawdę. Matka Jezusa Chrystusa wielokrotnie prosiła ludzkość, by odpowiedzieć modlitwą i pokutą w Fatimie, Akicie., Kibeho. Czy jesteś gotowy odpowiedzieć na ten apel?

Produkcja: USA 2018

Gatunek: film dokumentalny

Czas trwania: 82 min

Reklama

Johnny

28 grudnia, godz. 18.00

Patryk włamuje się do domku w małym mieście. Wyrok sądu nakazuje mu prace społeczne w puckim hospicjum, gdzie poznaje niezwykłego księdza Jana Kaczkowskiego. Duchowny angażuje młodych chłopaków z zawodówki, na pozór twardych buntowników, w pomoc śmiertelnie chorym. W pracy skupia się na bliskości czułości i walce o relacje z drugim człowiekiem. Empatii uczy z dużą ilością humoru, czym zyskuje ogromną popularność. Niedługo później Jan sam staje się pacjentem swojego hospicjum. Patryk zostaje postawiony w trudnej sytuacji.

Oparta na prawdziwych wydarzeniach historia, opowiedziana z perspektywy podopiecznego Jana Kaczkowskiego, Patryka Galewskiego - chłopaka, który nie miał łatwego startu w życiu.

Produkcja: Polska 2022

Gatunek: film fabularny

Czas trwania: 119 min

Repertuar może ulec zmianie

Źródło tekstu: MŻW w Ostrołęce

Fot. filmweb.pl

Wyświetleń: 4587 komentarze: -
08:26, 01.12.2022r. Drukuj